Stuttgart'ta Yapılacak Şeyler

Stuttgart şehri yeşil ile bütünleşmiş ve tarihi yapıları ile dikkat çeken bir yerdir. Bu sebeple insanların oldukça ilgisini çeken bu şehir renkli bahçeleri, meydanları, görkemli sarayları ve tarihi eserleri ile insanların hayran kaldıkları bir yer olmaktadır. Özellikle asma bahçelerinde üretilmekte olan ev yapımı şarapların satıldığı dükkânlar bu şehri ziyaret edenlerin görmeden geçmeyecekleri yerlerden bir tanesi olmaktadır.

Stuttgart Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Altes Schloss (Eski Şato): 10. yy’da yapıldığı bilinmekte olan Altes Schloss yani Eski Şato, bu şehri ziyaret edenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Zaman içerisinde birçok değişikliğe uğramış olan ve çeşitli eklemelerin de bünyesine katıldığı bu şato, günümüzde devlet müzesi olarak kullanıma sunulmuş durumdadır. İki büyük kule ile desteklenmekte olan bu şatonun ön cephesinde bir avlu bulunmaktadır. Bu avlu revaklı dışa açık localar ile çevrelenmiş durumdadır. Günümüzde Devlet Müzesi olarak kullanılması sebebi ile birçok zengin koleksiyona ev sahipliği yapan müzede, neolitik çaplardan kalma çanak çömlekleri görmek mümkün olacaktır. Ayrıca Kelt mücevherlerinin en güzel örneklerine de burada rastlanmaktadır. Eski Şato’ ya gidecek olan kişilerin 42 ve 44 numaralı otobüsleri kullanmaları tavsiye edilmektedir. Schlossplatz durağında inerek bu eşsiz şatoyu ziyaret etmek mümkün olacaktır.

Yeni Saray: Barok- Neoklasik stilde yapılmış olan Yeni Saray, 1807 yılında yapılmıştır. Uzun dönemler boyunca kraliyet ailelerine ev sahipliği yapan bu saray insanları hayran bırakan bir güzelliğe sahiptir. Dük Karl Eugen Von Württember tarafından yaptırılan Versay Sarayına bir cevap niteliğinde olması ise Yeni Saray’ın bir diğer özelliğidir. Günümüzde bu saray hükümet binası olarak kullanılmaktadır. Yeni Saray’a gitmek isteyenlerin metro hatlarından U5, U6, U7, U15 ve U12 numaralı olanları kullanarak Scholossplatz durağında inmeleri yeterli olacaktır.

 

Schlossplatz ( Saray Meydanı): Bu meydan kentin en işlek noktalarından bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Yeni Saray’ın ortasında yer alan bu meydan yıl boyunca pek çok sosyal aktivitenin merkezi olmaktadır. Ayrıca bu meydanda Concordia Heykeli ve Melek çeşmesi de yer almaktadır. Bu kente gelenlerin muhakkak görmesi gereken bu eşsiz eserler için Schlossplatz’e muhakkak uğramak gerekecektir. Ayrıca Stuttgart kendinde düzenlenmekte olan Noel pazarlar burada kurulmaktadır. Ulaşım için U5, U6, U7, U15 ve U12 numaralı metro hatları kullanılabilecektir.

 

Ludwigsburg Sarayı: Bu saray, Stuttgart’ın 12 km kuzeyinde yer almak ile birlikte Avrupa’nın barok üslubu ile yapılmış olan en büyük sarayı olan bilinmektedir. İlk hali ile Dük Eberhard Ludwig için 1704 yıllarında av köşkü olarak kullanılmakta olan bu saray, 1718 yılında Dük’ ün ana yerleşkesi olarak kullanılmaya başlanması amacı ile düzenlenmiştir. 18 binadan oluşmakta olan bu saray içerisinde Seramik ve Porselen Müzeleri ile Moda Müzesini de barındırmaktadır. Tüm bu özellikleri yanı sıra etkileyici bahçesi sayesinde ziyaretçileri kendisine hayran bırakmakta olan Ludwigsburg Sarayı ihtişamı ile de göz doldurmaktadır. Bu saraya ulaşım sağlamak isteyenlerin 421, 427 ve 430 numaralı otobüsleri kullanarak, Ludwigsburg Residenzschloss durağında inmeleri yeterli olmaktadır.

 

Yalnızlık Kalesi ( Castle Solitude): Yalnızlık Kalesi, şehrin batı yakasında yer almak ile birlikte 17. yy ’da yapıldığı bilinmektedir. Kaleden ziyade bir Rokoko sarayı olarak yansıması ise ayrı bir özelliğidir. Castle Solitude Stuttgartta gezilecek yerler arasında en çok dikkat çeken yerlerden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Siyasi tarihte önemli kararlar alınan bir yer olması ile ünlü olan kalenin bir bölümü günümüz koşullarında müze olarak kullanılmaktadır. Yalnızlık Kalesine gitmek isteyenlerin 92 numaralı otobüs hattını kullanarak Solitude durağında inmeleri yeterli olacaktır.

 

Sanat Müzesi: 5000 metrekarelik bir alana sahip olan bu müze küp şeklinde tasarımı ile şehir merkezinde oldukça dikkat çeken bir yapıdır. Alman sanatının en güzel örneklerinin sergilenmekte olduğu bu müze, her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği görkemli bir sanat merkezidir. Bu sanat merkezine ulaşım sağlamak isteyenlerin U5, U6, U7, U12 ve U15 numaralı metro hatlarını kullanarak Schlossplatz durağında inmeleri yeterli olacaktır. Sanat Müzesini ziyaret etmek isteyenler için ziyaret saatleri de aşağıda belirtilmektedir.
Salı-Pazar: 10:00 – 18:00
Cuma       : 10:00 –  21:00
Pazartesi günleri ise müze ziyarete kapalıdır.

 

Mercedes-Benz Müzesi: Burayı tamamen bir otomobil müzesi olarak değerlendirmek yanlış olacaktır. Burası sanatın ince çizgilerinin mekanik ile buluşmasını sağlayan ve nefes kesici otomobillere hayat veren bir firmanın tarihini yansıtmaktadır. 160 adet klasik Mercedes arabası bu müzede sergilenmektedir. Ayrıca müzenin bir de galeri bölümü bulunmakta ve bu bölümde araba satış işlemleri yapılmaktadır. Bu müzeye ulaşmak isteyenlerin 56 numaralı otobüsleri kullanarak Mercedes-Benz Welt durağında inmeleri yeterli olacaktır.
Ziyaret saatleri:   Salı- Pazar: 09:00 – 18:00
Pazartesi günleri müze ziyarete kapalıdır.

 

Wilhelma Hayvanat ve Botanik Bahçesi: Stuttgart’ta ne yapılır konusunda arayış içerisinde olan kişiler için yakınları ile birlikte eğlenceli vakitler geçirecekleri bu hayvanat bahçesi en önemli duraklardandır. Hayvanların birbirinden eğlenceli hallerini izlemek insanlar için oldukça keyif verici bir deneyim olabilecek iken eşsiz botanik bahçelerin de gezinti deneyimlemek de oldukça huzurlu zaman geçirilmesini sağlayacaktır.

 

 

Festivaller ve Diğer İlgi Alanları

Stuttgart kültürel açıdan gezilecek eşsiz yerlere sahip olduğu kadar birbirinden değerli festivalleri ile de bilinmekte olan bir şehirdir. Stuttgart Bahar Festivali her yıl Nisan ayının ortasından başlayarak Mayıs ayının başına kadar uzanan zaman diliminde düzenlenmekte olan en dikkat çekici festivali olarak geçmektedir. Bu festival kapsamında Cannstatter Wasen’de düzenlenmekte olan fuar, sonbaharda düzenlemekte olan fuara göre daha kısa süreli olmak ile birlikte yine de ilgi çekici aktiviteleri de içerisinde barındırmaktadır. Özellikle 47 metrelik dönme dolabı ve hızlı trenin eşsizliği insanların tercih etme sebebidir.

 

            Fuar; Pazar gününden Perşembe gününe kadar öğlen 12:00 ile 23:00 saatleri arasında açık olmak ile birlikte Cuma ve Cumartesi günleri ise 11:00’de açılarak gece yarısına kadar sürmektedir. Müzik performanslarının ise kapanıştan yarım saat öncesinde sonlandırıldığı bilinmektedir. Stuttgart’ta ne yapılır diye merak edenler için Bahar Festivali dışında da pek çok festival olduğunu söylemek gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi yeni yıl kutlama dönemi olan Aralık ayı boyunca devam eden Christmas Market’tir. Animasyon severler için ise Animasyon Filmleri Festivali Nisan ve Mayıs aylarında ziyaretçilerini beklemektedir. Temmuz ayında Açık Hava Caz Festivalleri ile eğlenmenin tadına varmanın mümkün olabileceği gibi; Nisan- Mayıs aylarında İlkbahar Bira Festivali,  Eylül- Ekim aylarında ise Sonbahar Bira Festivali insanların ilgisini oldukça çekmektedir. Ayrıca Mercedes- Benz Arena’da maçlarını oynamakta olan Vfb Stuttgart stadını ziyaret etmek de futbol seven turistlerin dikkatini çekebilecektir. 1893 yılında kurulmuş olan bu Alman spor kulübü en çok futbol takımı ile meşhur olmuştur. Kırmızı ve Beyaz renklere sahip olan takımın özellikle Bayern Münih ile olan maçlarının çekişmeli ve eğlenceli geçtiği bilinmektedir. Bu şehri ziyaret edenlerin ya da burada yaşamaya başlayacak olanların imkânları olur ise bir maçlarına gitmeleri tavsiye edilmektedir.

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Stuttgart Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder