Stuttgart'ta Alışveriş

Tatilin belki de en çok zaman ayırılan kısmıdır alışveriş. Biz Türk milleti olarak gittiğimiz ülkeleri bırakın yurt içinde bile tatile gidildiğinde hediye almadan asla dönmeyiz. Söz konusu yurt dışı olunca ise hem hatıra olarak kendimize hem de sevdiklerimize muhakkak bir şeyler götürmek isteriz. Bunun yanı sıra Stuttgart gibi harika bir şehirden alışveriş yapmadan dönmek ise büyük kayıp olur. Güney Almanya’nın en hareketli şehri olan Stuttgart da kaldığınız yer biraz şehir dışında ise şayet şehir içine iner iken müthiş bir atmosferin tadını da çıkarmalısınız. Zira alışveriş biraz yoracağı için bu doğayla iç içe girmiş yapıları görmek insanın gönlünü açmaktadır.

 

Stuttgart alışveriş merkezleri ile başlamadan önce sizlere Feuerbech’tan bahsetmeliyiz.  Türk çarşısı denilen bu bölgeyi gezmeden es geçmek gerçekten büyük kayıp olur. Geleneklerinden asla vazgeçmeyen kişilerin ve Türk usulü alışverişi sevenlerin adresi olan bu yerde daha çok mola verebileceğiniz bir kesin. Görüntü olarak biraz göze hitap etmese de etrafta yaşayan Türk sayısının fazlalığını da düşünür isek aslında çok da işlevsel olmuş bir alandır. Zira mola verebileceğiniz büyük bir pastane olan Metropole Backerei –Metropol Pastanesinin gözlemelerinin çok güzel olduğu söylenmektedir. Tavanı oldukça yüksek, camları ise oldukça geniş olan bu pastanede yemek yemek düşüncesi bile yorgunluğunu hafifletecektir. Dışarıdan harika bir görüntüsü olmasa bile aslında ürün çeşidi ve mekanın içi göze hitap etmektedir. Pide, açma, gözleme gibi yiyecekleri bulmak mümkün. Türk çarşısında lahmacuncu bile görmek mümkündür. Sakın şaşırmayın.  Bunların yanında çok yakın bulunan Feuerbach istasyonundan da bahsetmek gerekir. Feuerbach istasyonu sizi yapısı ile kendine hayran bırakacak olsa da aslında sizin merkeze geçişinizi sağlayacak olan istasyondur.

 

Merkez istasyondan çıktıktan sonra ise Stuttgart’ın belki de en önemli caddesi olan Königstrabe’nin girişinde olacaksınız. Oldukça uzun olan bu caddeyi aslında bilmeyen neredeyse kimse yoktur.  Kafeden restorana ve alışveriş dükkanlarına kadar pek çok yer göreceksiniz. Kalabalık sizi korkutmasın ya da canınızı sıkmasın yol boyunca göreceğiniz saray da ilginizi çekebilir. Bunun yanı sıra Königsbau Pasajları –Königsbau Passagen gibi tarihi eserler de mevcuttur. Tarihi eserlerin tutkunu olan kişilerin bu bölgede oldukça vakit geçireceklerini söylemek yanlış olmayacaktır. Ev ve iş yerleriniz için en uygun ve daha önce belki de hiç görmediğiniz tarzdaki ürünleri burada inceleyebilir ve satın alabilirsiniz. Stuttgart alışveriş için aslında es geçilmemesi gereken bir yer. Zira bölgedeki mekanlara pasaj denildiğine bakmayın, bizim ülkemizdeki gibi tamamen kapalı ya da gizemli şekilde değiller. Girişinde zaten Königsbau Passagen yazısını çok net göreceğiniz bu yer, girişin ferahlığı ile sizi bir nebze olsun şaşırtacak olsa da aslında orası yine de bir pasaj. Alışveriş merkezlerine benzeyen görünüşü ve öncesinde göreceğiniz tarihi eserlerin sizleri çok etkilemesine izin vermemelisiniz; zira bugün alışveriş gününüz.

 

Stuttgart’dan ne almalı sorusu aklınızı en çok meşgul eden sorulardan yalnızca birisi olacaktır. Ancak düşüncelerde çok da uzağa gitmemek gerekli. Zira Porsche Musesum – Porsche müzesi, Mercedes Musesum – Mercedes müzesi gibi dünyaca ünlü araba firmalarının müzelerinin ünlü olduğu bir şehirden bahsediyoruz. Bunlar düşünüldüğünde aslında çok da uzak düşüncelere girilmemeli. Bu marka arabaların fiyatlarındaki pahalılık söz konusu olduğunda, arabalar alınamayacak olsa da araba ürünlerinin alınma ihtimali insanların hoşlarına gitmektedir.

Mercedes- Benz Müzesi: Mercedes Welt durağında yer almaktadır. 56 numaralı otobüsleri kullanarak bu durakta inilmesi halinde birkaç dakika yürümek yeterli olacaktır.
Açık Adres: Mercedesstraße 100, 70372 Stuttgart, Almanya
Telefon: +49 711 1730000

Porsche Müzesi: Metro Hattını kullanarak Neuwirtsh durağında inmek gerekmektedir. Durağın karşısında yer almakta olan müzeye ulaşmak için kullanılması gereken metro hattı S6’dır.
Açık Adres: Porscheplatz 1, 70435 Stuttgart, Almanya
Telefon: +49 711 91120911

 

Stuttgart’dan ne almalı sorusunun en mantıklı hatta modası geçmeyen en popüler cevabı ise minyatür Porsche ve minyatür Mercedes arabalar olmakta. Karlsplatz meydanına kurulmakta olan Salı, Perşembe ve Cumartesi sabahları kurulan açık hava pazarı ise aslında bunlar için biçilmiş kaftandır. Aradığınız model ve renkleri rahatlıkla bulabileceğiniz Karlsplatz meydanındaki bu harika pazarda sadece minyatür arabalar yok.  Giyiminde her çeşidini bulabileceğiniz bu pazarı kesinlikle es geçmemelisiniz, zira ziyaretçisi oldukça fazladır.  Bu pazarlarda özellikle giyim ürünlerinde oldukça büyük indirimlerin bulunduğu bilinmektedir. Markalı ürünlere eş değer ürünleri ya da defolu ve ihracat fazlası ürünleri bu pazarlar vasıtası ile uygun fiyatlara almanız mümkün olabilecektir.

 

Meyve ve sebze de bu pazarlarda yok değil, aynı zamanda çok daha fazla çeşidi şehrin o mevsimine uygun meyveleri deneyimleyebilirsiniz.  Yöresel yiyecekleri de gördüğünüzde şaşırmamalısınız, ne de olsa burası bir açık hava halk pazarıdır. Gözlerinize takılan çiçekleri ise es geçmek istemeyeceksiniz. Tabii bunların yanı sıra bir de en çok antika ürünler ilginizi çekebilir. Ülkemizde yalnızca dükkanlarda satılan ürünler burada açık hava halk pazarında da mevcut. Eğer ki şansınız var ise şehrin tarihini içine çekmiş harika antika ürünler bulabilirsiniz. Her boyutta ve tarzda antika ürüne ulaşabileceğiniz bu açık halk pazarları sayesinde yakınlarınıza güzel armağanlar alma şansını da elde edebileceksiniz. Hediyelik olarak da aslında çok güzel fikirler bulabileceğiniz bu açık hava halk pazarı muhakkak ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Marktplatz Adres: Marktplatz, 70173 Stuttgart, Almanya
Telefon: +49 711 2484441

Stuttgart gibi bir şehir de hemen her yer de Mercedes marka arabaları görmeniz de çok da tesadüf değildir. Ülkede baktığınız herhangi bir yerde gördüğünüz bir Mercedes ile aklınız bu şehre geri dönecektir. Bu sebeple Stuttgart’a gelip de herhangi bir Mercedes- Benz markalı ürünü almadan dönmenin mümkün olmayacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Stuttgart hediyelik eşya alışverişlerinizin yanı sıra bu pazarda kendiniz içinde giyim alışverişi yapabilir ve kendiniz içinde harika hatıralar elde edebilirsiniz. Tabii alışveriş yapabileceğiniz yerler sadece Karlsplatz meydanındaki Cumartesi pazarı ve Königsbau pasajı ile sınırlı değildir. Calwer caddeleri, Klett Passage - Klett pasajı, Calwer Passage - Calwer Pasajı ve Markthalle alışveriş merkezi şehrin en gözde alışveriş yerleri. Tatil için gelmiş olduğunuz bu şehirde birbirinden güzel alışveriş mekanlarından yararlanarak hem kendiniz hem de yakınlarınız için güzel seçimler yapabilme şansınız bulunmaktadır.

Calwe Pasajı: Calwer Strabe, 70173 Stuttgart

Karlsplatz Açık Hava Pazarı: Karlsplatz 71638 Ludwigsburg, Almanya

 

Stuttgart alışveriş açısından oldukça büyük bir kesime hitap etmesinin yanı sıra birbirinden güzel ürünleri ile de sizlerin aklını çelecektir. Bakacağınız her yerde çiçekler görmek bu şehirde mümkün olacaktır. Özellikle pazarlarda yapacağınız gezintiler sırasında kokuları ile başınızı döndürecek çiçeklerden tercih ederek kendinizi mutlu etmek istemeniz oldukça normal bir durum olabilecektir. Ayrıca Noel zamanlarına özel olarak Stuttgart’ın bürünmekte olduğu farklı hava sonucunda Noel pazarlarının kurulduğu da bilinmektedir. Marktplatz de kurulmakta olan bu pazarlara Christmas Market denilmektedir. Burası daha çok bir festival alanı olarak yansıyor olsa da içerisinde pek çok alışveriş standının olması dikkat çekmektedir.

 

Christmas Market Adresi: Innenstadt, 70174 Stuttgart, Almanya
Telefon: +49 711 95543300

Stuttgart’ta outlet alışveriş yapmak isteyenlerin ise hava limanından araba ile yaklaşık olarak 40 dakika bir mesafede bulunan alana gitmeleri gerekmektedir. Oldukça büyük bir alana yayılmış olan Metzingen Outlet’te haritalar yardımı ile ilerlemek daha doğru olacaktır. İçerisinde toplamda 7 adet otoparkın bulunduğu bu alanda, P0, P1, P2, ve P3 isimli otoparklar mağazalara daha yakın bir konumdadır. Bu sebeple saatlik olarak 0,50 Euro olarak belirlenmiştir. P5, P6 ve P7 ise mağazalara ulaşım için 15 dakikalık bir yürüme mesafesindedir. Metzingen Outlet, Amerika ya da diğer ülkelerde bulunmakta olan outlet alanlara göre bir miktar daha pahalı olsa da yine de Türkiye’deki fiyatların yanında ucuz kalması sebebi ile tercih edilmektedir.

Metzingen Outlet Adres: Reutlinger Str. 63, 72555 Metzingen, Almanya
Telefon: +49 7123 1789978

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Stuttgart Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder