Stuttgart Şehir Rehberi

Stuttgart, Almanya’da bulunan ve Almanya’nın altıncı büyük şehri olarak bilinmektedir. Almanya’nın ticaret alanında en aktif şehri olan Stuttgart aynı zamanda Baden-Württemberg eyaletinin başkenti ve en büyük belediyesi olarak da bilinmektedir. Resmi dil olarak Almanca’nın kullanılmakta olduğu Stuttgart, iklim açısından okyanusal iklim yapısına sahiptir. Türkiye’den bir saat geride olan şehrin nüfusu 598 bin civarı olarak tahmin edilmektedir.

Stuttgart Nerede Bulunmaktadır?

Almanya’nın güney batısında bulunmakta olan Stuttgart, mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Burası aynı zamanda Almanya’da bulunmakta olan büyük şehirler içerisinde en dağlık bölgeye sahip olan yerdir. Neckar Nehri, 1905 yılında Stuttgart ile birleşen Bad Cannstatt semtinden geçmektedir. Bu semtin içerisinde kaplıca bulunmasının yanı sıra en önemli özelliği ise Türklerin en çok yaşadığı bölgenin de burası olmasıdır.

 

 

Bu şehrin bir diğer özelliği ise Porsche ve Mercedes- Benz gibi araba markalarının müzelerinin de kent içinde yer almasıdır. Ekonominin büyük bir bölümünü kapsamakta olan sektörün, otomotiv sektörü olduğu göz önüne alındığında bu durum pek de şaşırtıcı bulunmamaktadır. Otomotiv sektöründe büyük ilerlemelerin elde edilmesinin yanı sıra; mühendislik, yayıncılık, mimarlık gibi alanlarda da oldukça önemli ilerlemeler bu şehir de kaydedilmektedir.

Stuttgart’ta iki adet üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerden bir tanesi Hohenheim Üniversitesi’dir ve bu üniversitede tarım ile beslenme bilgisinin öğretildiği fakültelere önem verilmektedir. İkinci üniversite ise Stuttgart Üniversitesi’dir. Burada ise mühendislik fakültelerine önem verildiği görülmektedir. Stuttgart şehri bu üniversitelerin dışında bir sanat akademisi bir de müzik akademisine sahip olması ile bilinmektedir. Burada belirtilmesi gereken bir diğer nokta Avrupa’nın en büyük Medya Üniversitesi olan Hochschule Der Medien’in, Stuttgart Vaihingen semtinde bulunuyor olmasıdır.

 

 

Ayrıca Stuttgart Württemberg Devlet Kütüphanesi’nde eşsiz Orta Çağ el yazmaları ile dünyanın ikinci en büyük kitab-i mukaddes örnekleri de bulunmaktadır. Bu açıdan hem ülke sakinlerinin hem de dünyanın dört bir yanındaki turistlerin bu şehre oldukça büyük bir ilgisi olabilmektedir.

 

 

Almanya Stuttgart şehir içi ulaşım ağının en gelişmiş olduğu yerlerden bir tanesidir. Toplu taşıma genel olarak raylı sistem ile sağlanmaktadır. Bu şehirde otobüs ve tramvaylar raylı sistemin tamamlayıcısı olarak göz önüne çıkmaktadır. Ulaşımda fiyatlandırma çok aşamalı olarak bilinmektedir. Günlük, aylık ve haftalık olarak birçok tarife bulunmak ile birlikte turistler için bir de özel sistem bulunmaktadır. Stuttcard Plus denen kart ile 3 gün süresince sınırsız sayıda toplu taşıma kullanım hakkı elde edilebilmektedir. Ayrıca bu kart ile birlikte birçok müzeden de yararlanabilme imkânı elde edilmesi sebebi ile bu şehrin ulaşım konusunda en çok övgü olan sisteminin bu olduğu söylenebilir. Bu ayrıcalıkların elde edilebileceğini bilen kişilerin bu ülkeyi tercih etme aşamasında daha ılımlı bir bakış açısına sahip olabilecekleri bir gerçektir.

 

 

İnsanların bir ülke ya da şehir söz konusu olduğunda merak ettikleri şeylerin başında para birimi gelmektedir. Stuttgart şehrini ziyaret etmek isteyenlerin Almanya para birimi olarak Euro’nun kullanılmakta olduğunu bilmeleri öncelikli olarak gerekli olacaktır. Bu sayede seyahate başlamadan nakit paralarını Euro’ya çevirme imkânlarını da kaçırmamış olacaklardır. Bu şehre seyahat etmek isteyenlerin ilgilenebileceği bir diğer konu ise vize işlemleri olmaktadır. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu sahibi olan Türk vatandaşları, genel olarak 180 gün içerisinden 90 günü aşmamak koşulu ile vize aşamalarından muaf olmaktadır. Fakat bunun dışında kalmakta olan umumi pasaport sahiplerinin bu şehri ziyaret edebilmek için vize aşamalarını geçmesi gerekmektedir.

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Stuttgart Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder