Sofya'ya Ne Zaman Gidilir

Bulgaristan’ın başkenti, Balkanların Paris’i olarak adlandırılan Sofya tatil için gidilmesi gereken şehirlerden biridir. Gerek tarihsel yapısı gerekse yemekleri ile gönlünüze taht kuracak. Sofya hava durumu önceden bilmelisiniz. Zira tatilinizin zehir olmasını istemezsiniz.Ilıman bir kara iklimine sahip Sofya nemli havayı bünyesinde barındırmaktadır. Her tarafı dağlar ile çevrili bu şehrin bu yüzden kış ayları genellik ile sert geçmektedir. Özellikle ülkemize nazaran oldukça kar yağışlı ve yağmur yağışları da sık görülmektedir. 

Hava durumu sofya şehrinde kış aylarında -15 derecelere kadar çok rahat inerken yaz ayları da tahmininiz üzerine çok yüksek sıcaklıklara çıkmamaktadır.  Yaz aylarında ortalama sıcaklık değerleri 30 ile 33 arasında değişmektedir. Sıcaklıkların en yüksek olduğu aylar genellik ile Temmuz ve Ağustos aylarıdır, sıcaklık ortalama olarak 30 dereceye kadar çıkmaktadır.  Bunların yanı sıra Mayıs ve Haziran aylarında ise oldukça sık yağmur görülmektedir. Yağmur yağışlarını seven nadir de olsa kişiler bulunmaktadır ve Mayıs ve Haziran ayında bu kişiler kesinlikle bu şehri ziyaret edebilirler. Festival zamanlarına denk gelmek isterseniz aslında Mart ayında düzenlenen Sofya Uluslararası Film festivali mevcut. Festivaller hava durumları konusunda daha belirgin olabilmektedirler. Özellikle de turistik şehirlerin festivalleri hava durumları düşünülerek de düzenlenmektedir. Sofya Uluslararası Film festivali aslında kış aylarını yavaşça geriye bırakmaya hazırlanırken belki de doğru zamanı belirtmekte bunun yanı sıra Nisan ayında düzenlenen Sofya Jazz festivali ise yağmur yağışları hemen başlamadan yapılan mükemmel bir festivaldir.

Sonbaharı gibi yaşanan ilkbahar mevsiminin başlangıcı olan ve aynı zamanda yağış zamanlarının başlangıcı olarak bilinen Mayıs ayında ise Bulgaristan Salsa Festivali yapılmaktadır.
Sofya hava çok büyük değişkenlikler göstermemek ile birlikte yanınızda muhakkak ince bir hırka bulundurmanız gereken bir şehir. Kışın gitmeyi tercih edecek olursanız şayet sıfırın altına inen hava durumunu kesinlikle yabana atmamalı ve buna uygun şekilde hareket planınızı muhakkak çıkarmalısınız. Sofia hava durumu ülkemize nazaran daha bir esintili dursa da sıcak zamanlarına denk gelmek istiyorsanız yaz tatilinizi bu şehir de geçirebilirsiniz bunun içinde Haziran sonundan itibaren Eylül ayına kadar ziyaret edebilir ve mükemmel şehrin tadını sonuna kadar çıkabilirsiniz. 

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Sofya Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder