Sofya'da Ne Yenir Ne İçilir

Bulgaristan’ın başkenti olan sofya şehri mutfak kültürü ile oldukça zengindir. Birçok kültürden esinlenilen yemeklerden oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Bulgaristan kültür bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Özellikle de mutfak konusunda tam bir çelişkiye düşebilirsiniz. Balkan mutfağının yanı sıra Osmanlı lezzetlerini gördüğünüz zaman şaşırmamalısınız. Zira çok uzun bir müddet Osmanlı İmparatorluğu’nun bünyesinde bulundu Sofya. Bulgaristan mutfağı bunlarla sınırlı değil tabi ki Akdeniz ve Avrupa mutfağıyla harmanladıkları Türk yemekleri de mevcut. Sizleri oldukça çeşitli ve bir o kadar ilginç gelecek geniş bir yemek yelpazesi beklemekte.

Sofya da ne yenir?
Bu soru aslında her gidilen turisttik yerler için geçerlidir. Fakat Sofya tam bir kültür karışımı olduğu için sizlere muhakkak denemeniz gereken yiyecekleri paylaşacağız.

Tarator Çorbası: İlk baktığınız aslında cacık gibi görünse de benzemiyor dersek yalan söylemiş oluruz. Sizlere mini bir güveç ile sunacakları bu çorbayı muhakkak denemelisiniz. Yoğurt, ekmek içi, dereotu ve tabi ki de salatalık ile yapılan bu çorba oldukça enteresan ama eşsiz bir lezzettir.

Plevne Tavuğu: Tavuk ürünlerini çok fazla göreceksiniz,hem şehir merkezinde ki restoranlar da hem de şehir dışındakiler de. Fakat tavuğa arpa şehriyesi katılarak yapılan Plevne Tavuğu yemeden dönmemeniz gerekenler arasında. Zira kendisi oldukça meşhur bir yemek.

Bulgar Kebabı: Farklı kültürlerin ilginç bir harmanı olarak bahsetmiştik Bulgaristan’dan, Bulgar kebabı ise aslında bunun en açık örneğidir. Yöresel yemekler listesinde birinci sırada olsa da aslında biz Türklerin damak tadına çok da uzak bir tat değil zira kavurma ve köfte karıştırılarak yapılan bu kebabı pirinç pilavı üzerinde servis ediliyor. Bu kebabı yerken ülkemizi düşünmemek neredeyse imkânsız.

Tikvenik: Öğle yemeğinizi ya da ara öğünlerinizi geçiştirebilmeniz için mükemmel bir börek türüdür tikvenik. Böreğin hemen her çeşidi duymuşsunuzdur fakat ya kabaklı börek? Tikvenik kabaklı börek çeşididir ve yöresel yemek listesinde yer almaktadır. Denemenizi öneririz.

Pritnisa: Kabak ile açılış yapmak aslında yine bir kabak yemeği olan Pritnisa da bir yöresel yemek çeşididir. Yemekler genellik ile damak tatlarımıza uzak olmadığı için yabancılık çekmeyeceksiniz. Kabak mücverine benzeyen köfteler ve çeşitli biber soteleri ile servis edilen bir yemek çeşididir.

Funuyki: Bulgaristan’ın en ünlü tatlılarından biri olan Funuyki’yi yemeden asla dönmemelisiniz.  Külah şeklinde yapılan hamurun içini puding ile dolduruyorlar ve üzerine de ceviz serperek servis ediliyor. Oldukça meşhur olduğu kadar memnun kalmayan insan sayısı neredeyse yok denecek kadar azdır. Muhakkak denemeniz gereken hafif ve harika bir tatlıdır.

Pirinç Salatası: Salataların belki de en ilginci olan Pirinç salatasını közlenmiş biber ve haşlanmış pirinç ile haşlanmış bezelyenin yanı sıra mısırın da içinde olduğu renkli ve değişik bir salatadır.

Fırında Biber Dolması:Meze olarak hemen her restoranda bulabileceğiniz Fırında biber dolması yemeğe doyamayacağınız mükemmel bir lezzettir. Lor peyniri kullanarak yapılan bu dolmanın üzerini bazı restoranlar domates bazıları ise biber ile kapatırlar. Bildiğimiz dolma biberden tek farkı fırında pişmiş olması. Yemeye doyamayacağınız bu lezzeti kesinlikle denemeden şehirden ayrılmamalısınız.

Sofya yemekleri görünüş olarak cezbetmese bile aslında bahsettiğimiz gibi bizlere çok da yabancı olmayan lezzetlerdir.

Bar Me Cafe & Bar: Gezerken muhakkak yorulacaksınız ve uğrak yerlerinizden biri de St. Nicholas the Miracle- Maker Kilisesi diğer bir adı ile de Rus kilisesi olarak bilinmektedir. Bu kilise ziyareti sırasında sizleri oldukça rahat ve bir o kadar da güzel olan Bar Me’den bahsedeceğiz. Aslında bulmak da o kadar zor değildir. Rus kilisesine yüzünüzü döndüğünüzde sağınız da olan caddenin ilk binasının altında, sokağın hemen köşesinde bu küçük yer. Küçük dediğimize inanın zira gerçekten çok küçük ama sıcacık bir ortama sahip bu yerde kendinizi evinizde hissetmeniz olası. Gündüzleri cafe olarak hizmet veriyorlar akşamları ise içkinizle keyif yapabileceğiniz bir yer. Bu şirin Cafe & Bar’ın bir de kendisi kadar küçük bir bahçesi var ve yazın açık hava da kahvenizi ya da içkinizi rahatla yudumlayabilirsiniz. Sabah 10:00 ile 03:00 arasında hizmet vermekte olan cafe rezervasyon da kabul ettiklerini belirtmeliyiz.

Not düşecek olursak aslında barın hemen üzerinde ise bir antik Pazar kurulmakta. İlginizi çekebilir.

Pri Yafata: Soluncka caddesinde bulunan bu restoran ne lüks ne de çok aşırı mütevazı bir yer. Aslında tam olarak orta seviye de rahat edebileceğiniz aynı zaman da Bulgaristan kültürünü de çok net görebileceğiniz ideal restoranlardan yalnızca biri. En güzel avantajlarından biri ise menünün İngilizcesi de olması. Biliyorsunuz ki Bulgarca çok da kolay bir dil değil ve anlaşılması oldukça zor ama bu restoran turistleri oldukça iyi düşünmüş. İçki konusunda milli içkileri olan Rakija’yı muhakkak denemelisiniz. Masaya sıcak gelen ekmekler ise iştahınızı açarken Rakija ile sadece keyif yapmak istiyorsanız sizlere harika peynirler sundukları mükemmel meze ve salatalarını sunacaklar. Sofya’ya gittiğiniz zaman Pri Yafata’ya muhakkak uğramalı ve Rajika’yı özellikle de rakı severler muhakkak denemelidir.

Sofya yemek konusunda oldukça büyük çeşitliliğe sahip bir şehir restoranların büyük bir çoğunluğu içkilidir. Rakija dedikleri içki ise bizlerin rakısına benzemektedir yalnızca su ile seyreltilmemekte ve tıpkı bizler gibi rakının yanında su bardağı muhakkak getiriyorlar. Sadece rakıları değil aynı zaman da Sofya da ki içkilerin ne kadar çok olduğunu ve aynı zamanda bu çeşitliliğin ucuzluğuna oldukça şaşıracaksınız. Yemekler ve marketler de satılan içkiler de ülkemize nazaran oldukça uygun fiyatlı.

Mehana Boliarite: Özellikle yemek konusunda ilgili, yeni lezzetler keşfetmek isteyen ve internet üzerinde restoranlar hakkında yorum yapan kişilerin oldukça iyi puanlar verdiği Mehana Boliarite muhakkak uğramanız gereken bir restoran. Gerçek anlamda tam bir taverna havası olan şehrin gizli kalmış restoranlarından biri. Hemen hemen her restoranda aslında mezelerin tamamı tek bir tabakta gelmekte, alışkın olduğumuzun aksine bu topluluk biraz garipsen de aslında tabağın ne zaman bittiğini anlamayacağınız kadar lezzetliler. Burada ise ekmeğin aksine bizlerin daha çok gözlemesine benzer bir ekmek servisi yapmaktalar. Bulgaristan peynir konusunda oldukça ileri seviye lezzetlere ev sahibi yapmakta. Burada harika güveçte köy mantarı yapmaktalar. Tereyağının o eşsiz kokusunun sarımsak ile birleşimi aklınızı başınızdan alacak türden. Taze mantarların tadına ise doymak özellikle de güveçte, biraz zor olacak. Eğerki et ürünleri düşünüyorsanız fırında kuzu size harika bir doyun sunacak. Hem görsellik olarak hem de lezzet olarak. İkinci bir seçenek olarak ise ribs yani  kaburga, aslında çok etli olmadığı bilinse de kemikleri kestikten sonra ortaya çıkan görüntü çokta öyle olmadığını göstermekte. Dışı nar gibi kızarmış olan bu yemeği tahta bir tabakta servis ediyorlar ve ellerinde ki muhteşem şaraplar ile oldukça mükemmel bir tat elde etmiş oluyorsunuz damağınızda…

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Sofya Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder