Sofya'da Alışveriş

Bulgaristan’ın başkentinde alışveriş denilince aklınıza sakın pahalılık gelmesin. Zira ülkemize nazaran ücretleri oldukça uygundur. Euro para biriminin de geçtiğini söylemekte yarar var.  Ama asıl para birimi “Leva”dır. Sofya alışveriş yapılmadan dönülmeyecek bir şehirdir. Gerekse geleneksel giysileri gerek ise büyük markaların ürünleri oldukça uygun fiyatları ile sizleri cezbedecektir. Ortalama olarak 1 Leva, 1 TL’nin altındayken alışveriş sizler için daha da cazip hale gelecek. Vitosha Bulvarı: Alışverişin kalbi Vitosha bulvarında atmaktadır. Sırf alışveriş için bile komşu ülkeden gelenleri gördükçe kesinlikle şaşırmamalısınız. Bahsettiğimiz gibi ücretler oldukça uygun, bu sadece bizim ülkemiz için değil diğer ülkeler içinde geçerli. Bu yüzden sırf alışveriş için bile bu şehre akın edildiğini söylemek yerinde bir tabir olacaktır. Mağaza ve dükkânlar genellik ile 09:00 ile 18:30 saatleri arasında açık olmaktadır. Bunun yanı sıra, birçok özel yerel giysileri görmeniz oldukça mümkün. Özellikle de işlemelerin ve renklerin sıcaklığının yanı sıra ülkemizdeki yöresel giysileri andırması daha da ilgi çekici hale geliyor.

Genellik ile en çok göreceğiniz ürünler arasında el yapımı oyuncaklar mevcut. Zira Sofya da en çok satılanlar arasında. Turistlerin en çok tercih ettikleri bu el yapımı oyuncaklar siz ve sevdikleriniz için oldukça güzel bir alternatif olabilir. Bunun yanı sıra özellikle oyuncak bebekler ilginizi fazlası ile çekebilir zira albenileri oldukça fazladır. Çeşitli biblolar ise oldukça değişik ve rengârenk oluşları ile kendilerine bakmaya zorlar nitelikte, bunların yanı sıra tablolar basit olsa da aslında yapılan işçilikte mükemmel durmakta. Çok basit bir çiçeği bile çok güzel yansıttıkları tablolar mevcutken bakmadan geçmeniz imkânsız hale gelecektir.  Hediyelik olarak da satılan bu ürünlerin yanı sıra takı ve çeşitli aksesuarları burada rahatlıkla bulabilirsiniz. Giyim mağazaları da yine bu cadde üzerinde bulunurken kendinizi markaların kucağında bulabileceğiniz gibi ülkemizde olmayan markaları görmeniz de mümkündür. Alfabe farkından dolayı isimleri anlamakta zorlandıklarınız olabilir ama ürünlerin kalitesini muhakkak tanıyacaksınızdır.

Her ülke de az çok mevcut olan kilim dokumaları ise burada da mevcut. Osmanlı zamanından kalma kültürü hala daha devam ettirmeye çalıştırdıkları kilim dokumacılığı görülmeye değer nitelikte. Şayet kilim dokumalarını düşünüyorsanız Chiprosvski de çok rahatlıkla bulabilirsiniz.

Central Sofia Market Hall (Merkez Hali): Neo – Rönesans mimarisi zamanında inşa edilmiştir. Merkez Hali olarak da adlandırılan bu yer de aslında yemek ürünleri adına hemen her şeyi bulabileceğiniz bir yer. Sofia market aramak yerine burayı tercih edebilirsiniz.  2 katlı olan bu yapıda birçok market ve büfenin bir araya gelmesini sağlayan Central Market unlu yiyeceklerden tutun da içkilere kadar birçok alternatifiniz mevcut. Eğer ki hediye olarak ya da kendinize içki düşünüyorsanız viski, şampanya, votka ve aklınıza gelebilecek birçok çeşidi burada rahatlıkla bulabileceğiniz gibi ücretlerinin aşırı uygun olması sizleri korkutmasın. Herhangi bir sorun yaşatmayacak kadar orijinal ürünler oldukları kadar markaların bazılarını da tanıyabilirsiniz. Peynir konusunda kendini geliştiren bu ülke de dilerseniz peyniri de hediyelik eşya kısmınıza ekleyebilirsiniz. Ülkenin kendine has rakısı olan Rakija’yı da alışveriş listesine kesinlik ile eklemeniz gerekenler arasında yer alırken dilerseniz çikolataları da deneyebilir ve hatta yanınızda bolca götürmek isteyebilirsiniz. Yiyecek ve özellikle de içki konusunda ülkemize göre oldukça düşük olan fiyatlar karşısında oldukça şaşırsanız da kısıtlı olan zamanınızı iyi değerlendirmelisiniz. Burada şarküteri dükkânları mevcuttur, pastırma ve sucuk gibi ürünlerde varken sosis gibi hazır gıdaların muhakkak domuz eti olmadığını sormanızda yarar var zira ülke de azınlıkta olsada Müslümanların varlığı yadsınamayacak kadar ve buna uygun ürünler çıkarılmaktadır. Burada dilerseniz oturup yemek yiyebileceğiniz alanlar ve hizmet veren dükkânlarda var kahvaltınızı ya da günün herhangi bir öğününü gönül rahatlığı ile yiyebilirsiniz. Sofya’dan ne alınır sorusunu bir de burada yeniden düşünmelisiniz zira yiyecekler oldukça dikkat çekici olacaktır.
Adres:  24 Maria Louise Blvd.

Womens’s Market / Jenski Pazar (Kadınlar Pazarı): Bu pazara kadınlar pazarı denmesinin nedeni bilinmemek ile birlikte sizleri en çok şaşırtan satıcıların genellik ile bayan olması olacaktır. Womens’ Market aslında ülkemizde pazarlardan çok da farklı değil. Tek farkı ülkemizdekilere nazaran daha sakin olması. Aslında burada öyle mükemmel şeyler bulmayı beklememelisiniz zira yol kenarından topladığı çiçekleri satmaya çalışan bayanlardan tutun da ünlü markaların sahte ürünlerini satan satıcılara kadar her çeşit ürün mevcut. Aslında ülkemizde pazarlardan farkı yok derken tam bunu kast etmiştik zira bu durumlar en çok pazarlarda yaşanıyor. Fakat Sofya’da insanların nasıl yaşadıklarını bizzat görme şansını bu pazarda elde edebilirsiniz. Dilerseniz meyve sebzelerin en taze hallerini bulup gün içerisinde dolaşırken elinizden düşmemesine olanak sağlayacak güzel bir alternatif olabilir.

Antika Pazarı: Antika Pazar isminden de anlaşılacağı gibi gerçekten de antika ve eski ürünlerin satıldığı bir Pazar. Alexsander Nevsky katedralinin meydanına kurulan bu antik pazara gerçekten eski ürünlere ilgi duyuyorsanız muhakkak uğramalısınız. Eski paralardan tutunda gaz lambalarına kadar aslında o kadar mükemmel parçalar mevcut ki dilerseniz eşinize, dostunuza hediyelik olarak düşünebilirsiniz. Eski paraları bile bulabileceğiniz Antika pazarında madalyalar, çay takımları ve aklınıza gelebilecek hemen her ürün mevcut. Tarih dolu bu pazarı görmek sizde bir zaman yolculuğuna çıkıyormuş hissi yaratacak. Takı ve aksesuar ürünlerini de rahatlıkla bulabileceğiniz bu yerde en güzel antika ürünleri görebilmeniz ve satın alabilmeniz adına muhakkak görülmesi gereken bir yer. Satın alırken ise kesinlik ile pazarlık yapmayı aksatmayın.
Adres: Alexsander Nevsky Meydanı

Bulgaristan’ın başkenti Sofya alışveriş merkezleri ile oldukça ilginç. Zira ülkemize nazaran alışkın olduklarımız kadar küçük değiller ve çeşitlilik sadece sineme ya da eğlence ile sınırlı kalmamak ile birlikte birçok mağaza çeşitliliğine sahipler. Sky City Shopping Mall ise bunlardan yalnızca biri. Giyimden, kozmetik ürünlerine, saat ve takıdan, kitaplara kadar geniş bir kitlesi bulunan alışveriş merkezi 10:00 ile 22:00 saatleri arasında açık. Eğlence merkezi bölümü ise 00:00 a kadar hizmet vermektedir.

City Center Sofia Mall (CCS - Mall): Outlet sofia olarak nitelendirebileceğiniz kadar ucuz ürünlerin bulunduğu City Center Sofia Mall muhakkak uğramanız gereken alışveriş merkezlerinden biridir.  Tanıdığınız markalarda %60’a varan indirimleri ile gönlünüze taht kuracak olan bu alışveriş merkezinde özel olarak ayırdıkları hediyelik eşya dükkânları da mevcut.  Mobilya ve aksesuarlara kadar geniş bir yelpazesi olan City Center Sofia Mall da aradığınız her şeyi rahatlık ile bulabilirsiniz. Elektronik eşya da bulabileceğiniz 3 tane mağazası mevcut. Gittiğiniz de muhakkak elektronik satan yerler aramak isteyeceksinizdir. Bu alışveriş merkezinde her şeyin bir arada olması sizler için büyük bir avantaj sağlayacakken indirimlerden faydalanmak ile de büyük bir kara geçeceksiniz.  Hazır gıda ürünlerinin bulunduğu restoran bölümünden de acıktığınız zaman yemek yiyebilirsiniz.
Adres: bul.”Arsenalski” 2 , 1421 Sofia Bulgaristan

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Bulgaristan Kalkışlı Uçuşlar

X
Sofya Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder