Sofya Şehir Rehberi

Deniz seviyesinden 550 metre yüksekliğe sahip ve 1.200.000’den fazla nüfusu ile Sofya nerenin başkenti diyecek olursanız tabii ki de Bulgaristan cevabını alacaksınız. Ülkenin en büyük kenti olan Sofya aynı zamanda Bulgaristan’ın en eski yerleşim alanlarından biridir. Tarihi yapısı ve birikimi ile oldukça ilgi çeken bu şehir gezilmeye değerdir. Sofya’nın tarifi M.Ö. 8. Yüzyıla kadar uzanması ile birlikte bölgeye yerleşen kabileler öncelere Serdi adını vermişler bu tarih kokan şehre. Roma İmparatorluğu ise şehri Trakyalılardan aldıktan sonra Serdika adını vermişler. 13. yüzyılın sonundan itibaren Osmanlı İmparatorluğu’na geçen şehrin ismini ise Sofya olarak değiştirilmiş ve 19. yüzyıla kadar ise Osmanlı İmparatorluğun’da kalmaya devam etmiştir.

Sofya nerededir ?

Balkan Yarımadasında merkezinde bulunan şehir adını aldığı Sofya Havzası üzerinde yer almaktadır. Sofya nerede sorusunu konum olarak anlatacak olur isek şehrin kuzeyini sıra dağlar çevrelerken güneydoğusunda ise Sredna Gora dağları, güneybatısında ise Vitoşa Dağı yer almaktadır. Balkanların Paris’i olarak da nitelendirilen bu şehir görülmeye değer bir nitelikte. Balkanların en hızlı ve güncel gelişen şehirlerinde birinci sırada olan Sofya hem ekonomi olarak hem de turisttik açıdan son 10 yılda büyük ilerleme kaydetmiştir. Dini inançlılık bakımından çeşitlilik gösterse de aslında büyük bir kesim Ortodoks Hristiyanlığı benimsemiştir.

Her bir yanı dağlar ile çevrili olan bu şehre ise nemli ve aynı zaman da ılıman kara iklimine sahiptir. Resmi dil olarak ise Bulgarca konuşulmaktadır. Avrupa Birliği’ne üyeli bulunan Bulgaristan’ın para birimi Lev’dir fakat halk arasında Bulgar Levası ya da sadece Leva olarak bahsi geçmektedir. Sofya ile Türkiye arasında saat farkı bulunmadığından dolayı aslında çok zorluk yaşamayacaksınız.  Trakya bölgesinde yaşıyorsanız aslında çok da yabancılık çekmeyecek bir şehir olduğu gibi otobüs ile gitmenizde mümkündür. İstanbul’dan da direk otobüsler kalkmaktadır, aynı zamanda direk Sofya’ya uçuşlarda mevcuttur. Havaalanı şehir merkezine yalnızca beş dakika mesafededir. Bu sizler için büyük avantaj zira zamanınızın çoğunluğunu yolda geçirmek zorunda kalmayacaksınız.  Şehir içi ulaşımın oldukça kolay olduğu bu şehri illa ki turlar ile gitmek zorunda değilsiniz.

Eğitim olarak ülkemizde adını duyuran Sofya Üniversitesi ise Bulgaristan’ın en iyi üniversitelerinden biridir.110 yıllık geçmişi bulunan üniversitenin eğitim sonunda verdiği diploma ise Avrupa Birliği’ne üye olan tüm ülkelerde geçerliliğini göstermektedir. Tarihi mimarisi ile göz alan üniversiteye ilk görüşte tüm mantığınıza uygun gelecekken tüm koşullarını öğrenmeden önce birkaç kez düşünmenizde yarar vardır. Birçok üniversiteyi bünyesinde barındıran Sofya’da ise öğrenciler için yaşamak oldukça kolay olduğu gibi özel yurtları ile Türk öğrencilerine de avantaj sağlamaktadır. Denklik konusunda ise ülkemizde sorun yaşanmazken yurtdışında okumak isteyenler için son derece ideal olan bu şehri tercih dönemlerinde de öğrenciler muhakkak göz atmalılar.

Sofia yemek kültürü ile bizlere fazla uzak olmadığı için konaklamanız sırasında hiçbir zorluk çekmezsiniz zira Balkan ve Osmanlı mutfağına ait oldukça fazla seçeneğiniz mevcut. Kebap türlerinden güveç yemeklerine kadar aslında çok da yabancı olmadığınız bir de Bulgaristan halkının siz turistler için yemeklerimizi nasıl yorumlarını tatmış olacaksınız. Müslüman kesimi de bulunan bu şehirde ise et seçeneklerinde asla zorluk çekmezsiniz. Ülkemize nazaran ücretler biraz daha uygun olduğu için hem konaklama da hem de yeme içme gibi tadımlarınızda çok da zorlanmayacağınız gibi alışverişinizide çok rahatlıkla yapabilirsiniz. Giyim ürünleri de ülkemize göre oldukça ucuzken alışveriş özellikle de bayanlar için oldukça keyifli olacaktır.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

Diğer Bulgaristan Kalkışlı Uçuşlar

X
Sofya Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder