Singapur'da Neler Yapılır?

Singapur oldukça renkli bir görünüme sahip tatil beldelerinin arasında gelmektedir. Tapınaklarından hayvanat bahçelerine, su gösterilerinden birbirinden renkli caddelerine kadar birçok renkli görüntüye sahip Singapur’da bir saniye bile sıkılmayacaksınız. Görülmesi gereken tüm bu yerlerin yanında Singapur’da düzenlenen etkinlikler ve festivallerde tatilinize renk katacak cinstendir. Singapur çok büyük bir şehir değildir. Bu nedenle Singapur gezinizi rahat bir şekilde yapabilmek için sizlere üç gün yeterli olacaktır. Sizlerde hem festivalleriyle hem de görülmesi gereken yerleriyle şahane bir yurt dışı tatili geçirmek istiyorsanız en kısa zamanda Singapur uçak bileti ayırmanızı tavsiye ederiz.

 

 

 

Eğer aklınızda Singapur’da neler yapılır, sorusu dolaşıyorsa öncelikle kültürel aktiviteleri olan etkinliklerine ve festivallerine bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Televizyonlarda ya da internette Singapur festivalleriyle alakalı birkaç bir şeye mutlaka denk gelmişsinizdir. Singapur etkinlikleri yapılırken hiçbir masraftan kaçınmadıklarını görmekteyiz. Dillere destan bu etkinliklerden biri 1 Ocak’ta kutlanılan Yılbaşı etkinlikleridir. Bu gösterilere unutulmaz su gösterileri de eklenmekte ve böylece sizlere unutulmaz bir yılbaşı geçirmenizi sağlamaktadır.  Yılbaşı etkinliklerinden sonra 19’la 20 Şubat’ta Çin Yeni Yılı kutlanmaktadır. Yılbaşı gecesinden sonra başka bir yeni yıl etkinliğine katılmak, sizler için benzersiz bir deneyim olacaktır. Çin Yeni Yılı etkinlikleri, genellikle Çin takviminde o yıl hangi hayvan hâkimse, o hayvanın figürlerini etrafta bolca bulabilirsiniz. Örneğin 2016 senesi Ateş Maymun yılıydı. Bu nedenle bu kutlamalarda etrafta bolca maymun figürleri görüldü. Sizlerde bu şekilde benzersiz bir deneyim yaşamak istiyorsanız Şubat aylarında Singapur’a gidebilir ve eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. 3 Nisan tarihinde ise sizleri Kutsal Cuma etkinliği beklemektedir. Bu festivalle birlikte Singapur’un tadın çıkartabilirsiniz. Bizim ülkemizde olduğu gibi Singapur’da 1 Mayıs İşçi bayramı kutlamaları yapılmaktadır. 1 Haziran günü Singapur’da Vesak Günü kutlamaları yapılmaktadır. Buda’nın doğum günü olarak kabul edilen Vesak Günü’nde, Budizm kutlamaları olmaktadır. Singapur kültürünün en önemli etkinliklerinden biri olan Vesak Günü’ne gidebilir ve festivalin tadını çıkartabilirsiniz. 10 Ağustos günüyse Singapur’un Milli Günü olmaktadır. 10 Kasım’da Hindu bayramı olan Deepavali festivalinde de Singapur, kültürel etkinlikleriyle sizleri etkisi altına alacaktır. 25 Aralık zamanı da Noel Günü kutlamaları yapılmaktadır. Singapur’da tüm bunların yanında, tüm dünya tarafından beğenilen daha birçok festival kutlamaları yapılmaktadır. Bu festivallere Mid-Autumn Festivalini, GSS ve Food Festivalini örnek olarak gösterebiliriz. Ayrıca Singapur buna ek olarak Formula 1 tutkunlarının vazgeçemeyeceği bir etkinliğe de ev sahipliği yapmaktadır.  Grand Prix Singapur Sezonu,  bilinen diğer adıyla Grand Prix Season Singapur adıyla bilinen bu etkinlik, dünyanın dört bir yanında olan hız tutkunlarını kendisine çekmektedir.

 

 

 

Görüldüğü üzere Singapur’da her etnik kökene ve her türlü kültürel festivale uygun bir etkinlikle karşılaşabilirsiniz. Bu kadar farklı inançlara ait kutlamalar varken ülkenin kültürel çeşitliliğinin bol olmasını beklemekten başka bir şansımız yoktur. Singapur’da birçok etnik kökenli insan grupları bir arada yaşamaktadır. Singapur sokaklarında gezdiğiniz zaman, o bölgede yaşayan aynı etnik kökene sahip insan grubunun kültürel izlerini görebilirsiniz. Singapur nüfusunun bir kısmını Hindu kökenli insanlar oluşturmaktadır. Hindu kökenli insanların ağırlıklı olarak toplanmış olduğu bölgede ise adeta küçük bir Hindistan olduğunu görebilirsiniz. Adına da Little India denilen bu yerde bol miktara Hindu kültürünün etkisini ve sokaklarda köri kokusunu duyumsayabilirsiniz. Hinduları arkanızda bıraktıktan sonra Singapur’un nüfusunu oluşturan diğer etnik grup Araplardır. Singapur’da Hindular gibi toplanmış oldukları bir bölge bulunmaktadır. Bu bölgeye Arap Caddesi veya Kampong Glam ismi verilmiştir. Bu bölgede Türk mutfağına ait lokantalar bile bulabilirsiniz. Çin kökenli insanlar da Singapur nüfusunun bir kısmını oluşturmaktadırlar. China Town olarak geçen bu mahallede Çin kökenli insanların toplanmış olduğu belli başlı yerlerden biridir.

 

Etnik köken etkisinden çıkıp biraz da doğayla bütünleşmek isteyebilirsiniz. Singapur’un hayvanat bahçeleri ve botanik bahçeleri bu isteğini cevaplayacak türdendir. Singapur’da öncelikle oldukça ünlü olan Singapur Hayvanat Bahçesi’ne gitmenizi öneririz. Eğer çocuğunuzla beraber Singapur gezisine çıktıysanız, mutlaka bu hayvanat bahçesine uğramalısınız. Çocuğunuzla beraber, arkadaşlarınızla veya tek başınıza harika zaman geçirebileceğiniz, aynı zamanda birbirinden farklı hayvanları yakından görebileceğiniz Singapur Hayvanat Bahçesi, diğer adıyla Singapore Zoo sizleri bekliyor olacaktır. Ayrıca bu hayvanat bahçesinde gece safari turlarının düzenlendiğini de eklemeliyiz. Gece safari turu mu, diye bir soru aklınızı kurcalıyor olabilir. Ancak Dünya’nın en ünlü hayvanat bahçesinde hayvanlar doğal yaşam alanlarına en yakın bir biçimde, oldukça rahat ve küçük kafeslerin içerisine sıkıştırılmadan gösterilmektedir. Bu nedenle böyle bir yerde gece safarisi yapılması da oldukça ilginç ve güzel bir deneyim sağlamaktadır. Kara hayvanlarından çıkıp deniz canlılarına göz gezdirmek istiyorsanız S.E.A Aquarium, yani Akvaryum sizleri suyun derinliklerindeki gizemleri görmeniz için bekliyor olacaktır. Bu akvaryum dünyanın en büyük akvaryumu olarak bilinmektedir ve içerisinde tam olarak sekiz yüz tür canlı bulunmaktadır. Denizin ve okyanusun derinliklerinde gezmek ve bu derinliklerin gizemlerinden biri olmanın deneyimini yaşamak istiyorsanız, mutlaka buraya uğramalısınız. Kara ve deniz canlılarından sonra botanik bahçesine gidip bitkilerin muhteşem görüntüleri eşliğinde büyülenmek istiyorsanız, Singapur’da bu isteğinizi karşılayacak yer bulabilmeniz mümkündür. Singapur Botanik Bahçeleri, bilinen diğer adıyla Singapore Botanic Gardens sizleri bu isteğinize verilebilecek en güzel cevaplardan biridir. Singapur Botanik Bahçeleri 1890 yılında kurulmuştur ve orkideleriyle meşhurdur. Orkidelerin yetiştiği bölümün ismiyse National Orchid Garden, yani Ulusal Orkide Bahçesi olarak geçmektedir. Sizler de bu yeşilliğin tadını çıkarmak ve doğanın bütünleştiği yerlerde gezmek istiyorsanız en kısa zamanda bir Singapur turu ayarlamalı ve bu tatile çıkmalısınız.

 

 

 

Singapur gezilecek yerler konusunda bunlarla sınırlı değildir. Müze gezilerinden hoşlananlar için Singapur’da mutlaka görülmesi gereken yerler bulunmaktadır. Singapur Ulusal Müzesi, diğer adıyla National Museum of Singapur, Singapur’da görmeniz gereken müzelerin arasında yer almaktadır. Bu müze Singapur’un en eski müzesi olmaktadır. Singapur’un tüm tarihini bu müzede görebilmeniz mümkündür. Asya Medeniyetleri Müzesi, diğer adıyla Asian Civilisation Museum görmeniz gereken müzeler arasında yerini korumaktadır. Müze, oldukça yoğun ziyaretçi akımına uğramaktadır. Müzenin bulunduğu bina Kraliçe Victoria onuruna yapılmıştır. Perenakan Müzesi, Perenakan kültürünün tüm özelliklerini görebileceğiniz bir müzedir.

 

Singapur turları düzenlediğimiz zaman görmek istediğiniz şeylere göre bir liste hazırlayabilir ve Singapur gezinizin tadını çıkartabilirsiniz. Bu listeye ekleyebileceğiniz daha birçok yer bulunmaktadır. Yürüyüş yapmayı sevenlerdenseniz Southern Ridges tam size göre bir yerdir. Singapur’da bulunan bu yer dokuz kilometrelik bir yürüyüş yoluna ve gökdelenler arasında bir vaha niteliğinde olan bir doğa parkıdır. Bunun dışında Sentosa adı verilen ve eğlence adası dediğimiz bölgeyi de bu listenize ekleyebilirsiniz. Her yıl yoğun bir turist akınına uğrayan bu adada eğlenmekten başka bir şey yapmanız mümkün değil. Bu adanın içerisinde plaj, iki adet golf sahası, içerisinde İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma birçok şeyin sergilendiği Fort Siloso, Resort World Sentosa, Singapur Universal Stüdyoları bulunmaktadır. Ayrıca Singapur’un en ünlü simgelerinden biri olan Merlion Heykeli’ni görebileceğiniz Merlion Square, diğer adıyla Merlion Meydanı’nı da Singapur’da görülmesi gereken yerler listenize almalısınız. Merlion Heykeli, kuyruğu balık, aslı aslan şeklindedir. Bu heykeli görmeden Singapur gezinizi sonlandırmamalısınız. Baba House’da görmeden dönmemeniz gereken yerler listesinde yerini korumaktadır. Ancak buraya elinizi kolunuzu sallayarak, istediğiniz zaman giremezsiniz. Haftanın belirli günlerinde – bu günler Pazartesi, Salı, Perşembe, Cumartesi olmaktadır-  bir saat süren ücretsiz turlarla ziyaret edebilirsiniz. 

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Singapur Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder