Singapur'da Ne Yenir Ne İçilir?

Bir bölgenin kültürü hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız o bölgenin yemeklerine bakmanız gerekmektedir. Singapur kültürünün özelliklerini anlamak için de, Singapur mutfağına göz gezdirmenin yararı vardır. Singapur mutfağında özellikle Asya mutfağının izlerini bol miktarda bulabilirsiniz. Çin mutfağından izleri sokaklarda bolca bulabilirsiniz. Sokaklarda yemek yiyebileceğiniz ucuz seyyar satıcıların olması gibi oldukça pahalı, lüks restoranları da bulabilirsiniz. Sokaklarda gönül rahatlığıyla yemek yiyebilirsiniz. Singapur temizlik konusunda oldukça takıntılı ve bir o kadar yasakları olan bir bölgedir. Bu nedenle Singapur uçak bileti aldığınız zaman Singapur’da neler yasak neler değil, onlara bir göz gezdirmelisiniz.

 

Singapur’a gittiğiniz zaman sizler de fark edeceksiniz ki Asya mutfağından izler taşımasının yanında Avrupa mutfağından izler görebileceğiniz restoranlarda bulunmaktadır. Singapur’da birçok alışveriş merkezi bulunmaktadır. Bu alışveriş merkezlerinin yemek bölümünde karnınızı doyurabilir ve yemeklerinizi yiyebilirsiniz. Food Republic denilen bu yemek bölümünde elli farklı mutfağı tek bir bölgede bulabilmektesiniz. Ancak yemeklerin isimlerine baktığınız zaman ne anlama geldiğini, içerisinde ne olduğunu bilemiyorsunuz. Bu durumu restoran sahiplerinin de dikkatini çekmiş olacak ki genellikle yemek isimlerinin altında fotoğraflar bulunmakta ya da restoranların duvarlarında bu fotoğraflara yer verilmektedir. Bu tür alışveriş merkezlerinde butik restoran tarzı lokantalarla da karşılaşabilirsiniz. Yemeklerinizi bu tür yerlerden temin edebilirsiniz.

 

 

 

Singapur mutfağında öne çıkan lezzetler genellikle deniz ürünlerinden gelmektedir. Yengeç, ıstakoz, karides gibi deniz mahsulleri konusunda Singapur, oldukça cömert davranmaktadır. Bir ada bölgesi olmasının yararlarından biri olsa gerek deniz ürünlerine karşı yerel halkın ayrı bir beğenisi bulunmaktadır. Sushi, Singapur’da en çok tercih edilen yiyeceklerden biridir. California Roll'ar en çok tercih edilen ve her yerde bulabileceğiniz tatlarıdır. Sushi’nin yanında Noodle’lar da en çok tercih edilen lezzetlerden biridir. Noodle tatlarının arasında özellikle tavuklu ve dana etli olanlar Singapur halkının ve turistlerin en çok beğendiği lezzetler arasında yerini korumaktadır. Acılı Ekşili Çorba’ da denemeniz gereken lezzetler arasında yer almaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi hem acı hem de ekşi bir tadı olan, içerisinde çeşitli sebzeler ve dana eti bulunduran bu çorbayı mutlaka denemelisiniz. Farklı kültürlerden farklı lezzetler denemeyi seviyorsanız Singapur sizin cennetiniz olacaktır. Birçok farklı kültürün izlerini taşıyan mutfağı sayesinde sizleri etkisi altına alacaktır. Asya mutfağında olduğu gibi Singapur mutfağında da pirincin önemli bir yeri bulunmaktadır. Özellikle pilav tüketimi Singapur’da da oldukça fazladır. Bezelyeyle tatlandırılmış veya buharda pişirilmiş pilav seçenekleri gibi birçok pilav lezzetleri bulunmaktadır. Size düşen görev ise damak zevkinize uygun olan pilavı seçmek ve tadına bakmak olacaktır. Uzak doğu mutfağının her bir bölgesinde tüketilen Tofu, Singapur’da da oldukça seviliyor. Soya fasulyesinden yapılan bir tür peynir olan Tofu, Singapur’da üzerine soya sosu dökülerek servis yapılmaktadır. Kızarmış dondurma Singapur’da en çok tercih edilen tatlardan biridir. Genellikle vanilya ile kızartılan dondurma Singapur halkının ve turistlerin oldukça beğenisini kazanmıştır. Sizlerde Singapur’a gidecekseniz kızarmış dondurmalarını mutlaka denemelisiniz. Uzak doğu kültüründe bitki çaylarının ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu biliyorsunuzdur. Bu bitki çayları Singapur mutfağını da etkilemiş durumdadır. Singapur’un bazı yerel halkının yemeklerin yanında sıcak su içtikleri görülmektedir. Bildiğiniz sıcak su, içerisinde başka herhangi bir şey yoktur. Bu sıcak suyun sindirime iyi geldiğini düşünmektedirler. Bu nedenle her öğünde, yemekle birlikte sıcak su içildiği görülebilmektedir. Tüm bunlar Singapur’da ne yenir, sorunuzun cevabına ufak bir örnektir.

 

 

 

Singapur’un neyi meşhur, sorusunun cevabına kokusuyla da ünlü olan Durian meyvesini ya da meşhur olan bir diğer adıyla Meyvelerin Kralı’nı verebiliriz. Durian, Singapur’da oldukça meşhur bir meyvedir. Hatta Singapur’un ünlü binası Esplanade’nin dış görünümü, Durian’ın dış görünümüne göre yapılmıştır. Durian, şehrin simgelerinden biri olan binanın dış görünümüne ilham vermiş olsa da, eğer yanınıza durian varsa metroya veya toplu taşıma araçlarına binmeniz mümkün değildir. Yanınızda durian ile metroya binerseniz belli bir ücret olan para cezasına çarptırılırsınız. Ancak bu para cezası yüz TL veya bunun gibi az miktarlarda değildir. 1000 TL ye kadar çıkabilen para cezalarına çarptırılabilirsiniz. Yasaklanmasının nedeniyse gerçekten kötü olan dış kabuğunun kokusudur. Bu koku o kadar kötü kokuyor ki, her ne kadar sevilen bir meyve olsa da yanınızda taşımak istemiyorsunuz. Bunun yanında kabuğunu çıkartıp içerisindeki o mayhoş lezzete ulaşmanın tadı da bir başka oluyor. Durian’a cehennem-cennet diye bir isim daha takmışlardır. Cehennem kısmı dikenli, kötü koku yayan dış kısmıyken cennet bölümü bir o kadar lezzetli olan iç kısmına verilmiş olabilir.

 

Singapur yasaklarına hazır değinmişken sizlere hatırlatmamız gereken çok ilginç bir yasak bulunmaktadır. O da Singapur’da sakız çiğnemek, sakız bulundurmak veya sakız ticareti yapmanın kesinlikle yasak olmasıdır. Singapur’da sakız çiğnemek neden yasak, sorusunun cevabı da biraz keyfi alınan bir karar neticesi sonucunda yasaklanması olduğunu söyleyebiliriz. 41 yıl boyunca iktidarda kalan Kral LiQuan’ın asansöre bindiği sırada ayağına sakız yapışmasından kaynaklı yasaklaması sonucunda Singapur’da sakız çiğnemek veya bulundurmak artık yasaklanmış durumdadır.

Singapur yemekleri ne baktığınız zaman Asya mutfağı lezzetlerini Avrupa mutfağı lezzetlerine, damak zevkine uygun olarak tekrar pişirilen birçok restoran bulunmaktadır. Yemek konusunda geniş bir yelpazeye ve bu geniş bir yelpazeye sahip olmanın avantajı sayesinde farklı tatlar yakalayan restoranları bulmak hiç zor değil. İster sokaklarda, Singapur yasaklarının beraberinde getirmiş olduğu temizlik güvencesiyle isterseniz de lüks restoranlarda yemek yiyebilirsiniz. 

 

Singapur’da sokak kültürüne ve yerel halkın tercihlerine uygun olarak yemek isterseniz Lau Pa Sat bölgesine gitmenizi tavsiye ederiz. Bu bölgede seyyar satıcılardan, damağınıza ve lezzet anlayışınıza uygun olanı tercih edebilir ve Singapur kültürünü yaşayarak öğrenebilirsiniz. Bunun yanında Hint yemeklerinin de Singapur’da ayrı bir yeri bulunmaktadır. Bu lezzetleri tatmak isterseniz Little India’ya gidebilir ve Hint yemeklerinin lezzetine bakabilirsiniz. Singapur mutfağında baharatların ayrı bir yeri bulunmaktadır. Bunun nedeniyse, bize göre Hintlilerin ve Arapların, ülkeye yapmış oldukları kültürel katkıların yemeklere de yansımış olmasıdır.

Singapur’un unutulmaz ve mutlaka denemeniz gereken lezzetleri arasında Cream Puff lezzetinin ayrı bir yeri bulunmaktadır. Oldukça lezzetli ve bağımlılık yaratan bu lezzet, bizim ülkemizde satılan Profiterol’e benzemekle birlikte, onlardan daha büyük ve içerisi krema doldurularak satılmaktadır. Chili Crab adında bir tür yengeç yemeği de, Singapur’da tercih edilen yemekler arasında yerini korumaktadır. Chili Crab yemeği için Singapur sokaklarında yirmiyle yirmi beş santim arasında değişen boyutlara sahip yengeçler, kıskaçları bağlı bir biçimde cam akvaryumların içerisinde dışarı seyrederken görebilirsiniz. Chili Crab yemeğinin yapımında bu yengeçler, bütün bir halde sosun içerisinde pişirilmektedirler. Lime juice’da Singapur sokaklarında denemeniz gereken lezzetler arasında yerini almaktadır. Oldukça sıcak olan bu bölgede böylesine serinletici bir içeceğin olması gerçekten güzel bir şeydir. Mei Heong Yuen Dessert’de buzu kar haline getirip birçok tatlı aromayla tüketilen bir tatlıdır. Bizdeki kar-buza benzer özellikler taşımaktadır.

 

Singapur’da yemek için Maxwell Food Centre’ye gitmenizi tavsiye ederiz. Bu yer çevresinde iş hanları ve Chinatown’a yakın olmasından kaynaklı oldukça kalabalık olmaktadır. Buraya geldiğiniz zaman Tian Tian Hainenrase Chicken’a gelip oldukça ünlü olan tavuklu pilavının tadına mutlaka bakmalısınız. Ancak unutmadan söyleyelim, lokantalarda içecek satılmamaktadır. Bu nedenle bu tavuklu pilavı yemek için sıraya girmeden önce dışarıdan şeker pancarı suyu almanızı tavsiye ederiz. Bu mekânda her zaman kuyruk olduğunu da belirtelim. Ortalama yirmi dakika sonra meşhur tavuklu pilavınızı yemeye başlayabilirsiniz. Ri Xing Xiang Ji Fried Sweet Potato Dumplings, yani kızarmış tatlı patatesleri de burada bulabilirsiniz. Yemekten sonra bu yemeği tatlı niyetine, afiyetle tüketebilirsiniz. Singapur’un yemek merkezlerinden biri olan bir diğer alanının ismi Chinatown Food Centre’dır. Buraya geldiğiniz zaman Uncle Law’ı mutlaka denemelisiniz. Bu yer bir nevi gece marketidir. Akşam kararmaya başladığı zaman açılır. Bu nedenle gideceğiniz zamanı ona göre ayarlamalısınız. Hong Lim Complex Food Centre, Tong Heng Cofectienery’da denemeniz gereken yemek yerleri ve fırındır. 

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Singapur Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder