Singapur Şehir Rehberi

Singapur, aslan şehir anlamına gelen ismi, 9 Ağustos 1965 yılında Malzeya’dan bağımsızlığını ilan etmiş bir nevi gökdelenler şehridir. Singapur, Dünya üzerinde az sayıda bulunan şehir devletlerinden biridir. Dünya haritasına baktığını zaman Singapur nerede, diye soracak olursanız, konum olarak Hint Okyanusu bölgeye bakmayı ihmal etmeyin. Bu ada devleti Güney Asya’da yer alır. Singapur’un kuzeyinde Malezya, güneyindeyse Endonezya yer almaktadır. Ekvatora oldukça yakın olan bu şehir devletine gitmek için en kısa sürede Singapur uçak bileti almanızı tavsiye ederiz. Singapur para birimi Singapur Doları, SGD’dir. Bölgede konuşulan dil, Singapur dili Malayca ve İngilizcedir. Singapur’la Türkiye arasında tam olarak beş saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Singapur Türkiye’den beş saat öndedir. Singapur’da yaşayan insan sayısı 2014 yılı sayımlarına göre 5.469.724 kişidir.

 

 

 

Singapur, tarihin sayfalarında kendini göstermeye başlaması 11. yüzyıla kadar eski bir tarihe dayanmaktadır. Srivijayan Prens Parameswara tarafından 14. yüzyıllarda Dünya üzerinde fark edilmesi sağlanmıştır. Ancak Singapur Acehnese akıncıları tarafından 1613 yılında yıkıma uğramışlardır. O zamana dek önemi büyük olan bir liman keti olma yolunda önemli adımlarla ilerlemiştir. Ancak Singapur, günümüzdeki konumunu 1819 yılında İngiliz Sir Thomas Stamford Raffles’in bu bölgede İngiliz limanı kurmasına borçludur. Singapur’un kurucusu sayılan Sir Thomas Stamford’un adını adanın her bir noktasında bulabilirsiniz. Singapur için artık bir dönem kapanmış, yeni bir dönem başlamıştır. Singapur’da ticaret alanın yaptırımlar hızla ilerledi. Hindistan’la Çin ticaret merkezi ve Güney Asya antrepo ticaret merkezi olmaya, önem kazanmaya İngiliz sömürgesi altındayken başladı. Liman kenti olarak kurulmasının ardından beş yıl içerisinde nüfusunda gözle görülür bir artış, bunun yanında ticari işletme ev sahipliği yaptığı alanların sayısı da hızla arttı. 10.000 nüfus, 3.000 ticari işletme beş yılda ticaret içerisinde en başarılı artışlardır. Ancak ticaretin göz bebeklerinden olan ada bağımsızlığını elde edemedi. 1824’de imzalanan anlaşmaya göre Britanya ve Hollanda arasında ada paylaşıldı. Singapur adası daimi olarak İngiltere’nin, yani Britanya’nın egemenliği altına girdi.

 

Singapur’un ticaret konusundaki bu hızlı yükselişi yalnız bunlarla sınırlı değildir. 1869 yılında Süveyş Kanalı’nın açılması sayesinde bölge yeni bir zenginleşme dönemine girdi. O kadar ki Doğu’yla Batı ticaretinin artan trafiğine yetişebilmek için Çin’den işçi getirtildi ve liman genişletildi. Bunun dışında Singapur’da maden ürünlerin ihraç edilmesi sayesinde yeni bir Çin akımına neden oldu.  Malaya Federasyonu’nun kurulması sayesinde 1895 yılında Malezya’da ayrılıp bağımsızlığını ilan etti.

 

 

 

Singapur, İngiliz kolonisinden kolay bir şekilde ayrılamadı. 1942’yle 1945 yılları arasına denk gelen II. Dünya Savaşı sırasında İngilizlerden hiçbir yardım görmedi. Japonya işgali altına girdi. Ancak daha sonra savaş bitiminde kendi kendine yönetebileceği zamana kadar İngiliz kontrolü altındaydı. 1946 yılında Malezya’dan bağımsız bir İngiltere kolonisi oldu. 1948 yılında sömürge altından çıkmak ve demokrasi adına atılan ilk adım olma niteliğine sahip Yasama Konseyi düzenlendi. Bu konseyin 22 üyesinden dokuzunu seçildi. Konseyin geri kalanı adaylarla tamamlandı. Ancak tam anlamıyla siyasi kararları kendi başlarına alamıyorlardı. Bu konseyde en yüksek makam İngiltere’nin elindeydi. Singapur tam bağımsızlığına 9 Ağustos 1965 yılında kavuştu.

 

31 yıl başbakan olarak görev yapan ve Singapur'un bağımsızlığını kazanmasından sonraki 25 yılın deneyimini yaşayan Lee Kuan Yew, 1990'da görevden çekilerek yerini Goh Chok Tong'a bıraktı.1819 yılında İngiliz limanı kurmasıyla Singapur'un modern tarihi başladı. Singapur’un şirketler şehri olmasından kaynaklı, siyasetçilerden daha çok şirket insanlarına saygı duyulmaktadır. Bunun nedeniyse şirket adası diyebileceğimiz Singapur’un geçim kaynağı da bu şirketlerdir.

 

Singapur eğitim sistemi oldukça başarılı bir biçimde ilerlemektedir. Bunu ülkede %95,4 oranında olan okur-yazar sayısıdır. Ülke nüfusunun oldukça büyük bir kısmını kapsayan bu oran ülkenin eğitime verdiği önemi göstermektedir. Ada devletinin bünyesinde birçok sanat, teknik ve özel okul bulunmaktadır. Genç nüfusun %65 kadar bir oranı eğitime devam etmektedir. National University of Singapore, Nanyang Technological University, SIM University ve Singapore Management University Singapur’un önemli üniversitelerindendir. 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Singapur Alt Başlıklar

X
Singapur Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder