Sidney Şehir Rehberi

Avusturalya’daki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Sydney ülkenin en önemli turistik merkezi olmasının yanı sıra ekonomik bakımdan da oldukça büyük öneme sahip olmasının yanı sıra hemen her konuda merkezde olmasına rağmen ülkenin başkenti değildir. Ülkenin başkenti ise Canberra ismindeki şehir iken Sydney, Jackson Limanı kıyılarına kurulmuş cenneti anımsatan mükemmel bir şehirdir. Botany körfezi ve Pittwater arasında yaşamakta olan Darut kabilesinin ana yurdu olarak bilinen Sydney tarih öncesinden kalma birçok mimariye de ev sahipliği yapmaktadır.

 

Sydney uçak bileti almayı düşünüyorsanız aktarma yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Ülkemizden direkt olarak Sydney’e uçuş mevcut değildir. Öncelikli olarak Singapur’u seçmeniz size zaman kazandırmak ile birlikte ülkemizden oraya gidiş yine de 11 saat sürmektedir. Singapur da yapacağınız aktarma sayesinde ise 8 saatlik bir uçuşun ardından Sydney’e ulaşabilirsiniz.  Yeni Güney Galler eyaletinin yönetim merkezi olan Sydney, Avusturalya’nın güney kıyısında yer almaktadır. Sydney de tamamen rahat bir yaşam tarzı benimsenmesinin yanı sıra sizleri herhangi bir sebepten yaptığınız bir hareketten dolayı incitici ya da kırıcı herhangi bir ayıplamada asla bulunmazlar.  Dünya yaşam kalitesi sıralamasında ilk beşte yer alan bu şehir de bir gün geçirmek bile sizleri bu rahatlığa adapte edecektir. Enerjik ve dost canlısı yerel halk ile zaman geçirmek ise sandığınızın aksine oldukça keyiflidir. Sizlere tatilinizi zehir etmek yerine bir rehber gibi şehirlerini anlatıp sizlere önerilerde bulunurlar iken aynı zaman da hoş sohbetleri ile gönlünüze taht kuracaklardır.

 

 

Avusturalya sidney de neredeyse sıkılmaya vaktiniz kalmayacak zira bu şehir asla uyumamaktadır. 24 saat hareketli hali ile ışıkların asla dönmediğini görmek sizleri şaşırtsa da şehrin enerjisine ayak uydurmanız fazla uzun sürmeyecektir. Gece hayatında ise ulaşım gibi sıkıntıları asla olmayan bu turizm cennetinde otobüs seferleri gece boyunca da devam etmektedir.

 

Ilıman iklime sahip bu mükemmel şehir de zamanın nasıl geçtiğini anlamanız biraz olabilir bu yüzden kalacağınız süreyi uzatabildiğiniz kadar uzatmakta yarar vardır. Gezecek çok fazla restoranın yanı sıra turları da mevcut iken bir gecenizi de önceden rezervasyon yaptırarak muhakkak Sydney Opera evinde geçirmelisiniz.

 

Sydney nerede sorusunun cevabı ise Avusturalya’nın doğu kesiminde bulunan New South Wales eyaletinin başkenti olarak cevaplanmaktadır. Avusturalya’nın doğusunda yer alan Güney Pasifik Okyanusunun bir parçası olan Tasman Denizi kıyılarına konumlanmış bu şehir dönülmek istenmeyen bir cennettir.

 

Sidney zaman dilimi GMT +10 olarak belirlenmiştir yani Türkiye ile arasında 7 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Türkiye saatine göre Avusturalya 7 saat ileridedir. Ülkenin resmi dili mevcut değildir. Avusturalya da çok büyük bir kesim İngilizce konuşmaktadır. İngilizceniz iyi ise Sydney de kesinlikle zorluk yaşamayacaksınız. Yerel nüfusun yaklaşık olarak %80’i İngilizce konuşmaktadır.

 

 

Sidney köprüsü sadece şehrin değil aynı zamanda ülkenin de simgesi haline gelmesi ile birlikte gezi turlarına açıktır. Sadece uzaktan bakmanız ya da kartpostallara bakmanız yerine sizde bu turlara katılarak ünlü Sydney Köprüsünü deneyimleyebilir ve hatta şehri zirve noktasında izleyebilirsiniz.

 

Ülke : Avusturalya
Nüfus : 4.284.379
Dil: Resmi dili mevcut olmamak ile birlikte en çok konuşulan dil İngilizce.
Para Birimi : Avusturalya Doları
Yüz ölçümü : 345,7 kilometre kare
İklim : Ilıman iklim
Dünya Kültür Mirası Listesi: Mavi Dağlar ve Sydney Opera Evi
Ortalama kaç gün kalınır : 4- 5 Gün

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Avustralya Kalkışlı Uçuşlar

X
Sidney Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder