Seyşeller'de Alışveriş

Seyşeller alışveriş merkezleri yerine daha çok ufak ve minyatür mağazalar ve butik dükkanlar tercih etmiştir. Boyalı batik kumaşların yanı sıra, el işi ürünlerin ve çeşitli takıların göze çarptığı Seyşeller alışveriş dükkanları ve mağazalarında, nispeten ülkeye özgü ürünler çoğunluktadır. Mahe adasındaki Victoria şehri, hediyelik eşya konusunda dünya çapında büyük bir üne sahip. Seyşeller’e özgü birşeyler almak isterseniz, tamamiyle yerel malzemelerden yapılmış olan içecekleri ya da yerel malzemelerden yapılmış yağları tercih edebilirsiniz. Bölge sanatçılarının sanat eserleri, tabloları da tabii ki tercih sebebi...

 

 

 

 

Mauritis adasından temin edebileceğiniz en popüler şeylerse, çay ve şeker, vanilya ve baharat çeşitlerinin yanı sıra dodo kuşu temalı ürünler olarak ön plana çıkar. Seyşellerde, pahalı mağazalar ve butikler bulmak mümkün değildir. Adalarda satılmakta olan çeşitli hediyelik eşyalar, Madagaskar ve Afrika başta olmak üzere diğer ülkelerden ithal edilerek temin edilir. Victoria şehrinden biraz daha bahsedecek olursak, çoğu yerli ürün olan pareolar, plaj giysileri, deniz kaplumbağalarıyla yapılmış çeşitli aksesuarlar, t-shirtler ve hindistan cevizinden yapılmış ürünler bulup satın alabilirsiniz. Revolution Avenue tarafında bulunan Memorabilia, Market Street olarak adlandırılan yerde bulunan Sunstroke, rüzgar gülleri, elle işlenmiş örtüler, el yapımı giysiler, rüzgar gülleri, abajurlar ve aynalar gibi dayanıklı ve daha pahalı ürünleri satın alabileceğiniz yerlerdir. Anse aux Pins’te bulunan The Craft Centre, yerli malı el sanatı ve çeşitli sepetler alabileceğiniz bölgedir. Seyşeller’de Batı tarzında büyük alışveriş merkezleri hiç bulunmamaktadır. Bağımsız ve ufak mağazalar tercih edilmiştir. Küçük dükkanlar zengin içerikleri sayesinde dikkate şayandır.

 

 

 

 

Seyşeller ucuz alışveriş hususunda akla ilk gelen dükkanlarda ve mağazalarda bulunan takılar, boyalı kumaşlar ve el işleridir. Seyşeller uçak bileti aldığınız miktardan çok daha az bir miktar parayla, bu mağaza ve butik dükkanlardan pek çok ürün temin edebilirsiniz. Dükkanlar, Cumartesi’leri öğle saatlerinde kapatılır. Cumartesi günleri dışında haftaiçi, 08:00 ve 17:00 saatleri arasında faaliyet göstermektedirler. Bazı mağazalar, öğle yemeği için tekrardan açılmak üzere saat 13:00’da bir saat için kapatırlar. Kenwyn House’da yerel sanatçılar çalışmalarını vitrinlerde sergilerler. Creole binasında, yine yerel sanatçıların hazırlamış olduğu mücevher parçaları satılır. Francis Rachel Street yolu boyunca, öteki birçok dükkanlar el yapımı hediyelik eşyaların satıldığı yerlerdir. Camion Hall’sa pek çok farklı çeşitte mağazaların bulunduğu ufak bir alışveriş mekanıdır. Sham Peng Tong Plaza, nezih bulunan Seyşeller hediyelik eşyalarına ev sahipliği yapar. Taze sebze ve meyve, kuru ve taze balık ürünlerinin satışının yapıldığı yerse Victoria Sir Selwyn Clarke Pazarı’dır.  Bu pazarda ayrıyetten pek çok el işi ürünleri de bulunabilmektedir. Beau Vallon Beach’te Çarşamba günleri ve bazı Cumartesi günleri akşam saatlerinde açık pazar yeri kurulur. Özellikle bu bölgede şişelenmiş su alanabilecek pek çok yer bulunmaktadır. Pek çok çeşit mini gıda bulunan mağazalar yine bu bölgede mevcuttur.

 

 

 

 

Bu mağazaların yanı sıra çok sayıda olmasa da bir kaç adet süpermarkette bulunmaktadır. Eğer Seyşeller’e özgü olan birşeyler arıyorsanız ve Seyşeller’e özgü birşeyler satın almak istiyorsanız, tamamiyle yöresel malzemelerden yapılmış olan yöresel içki ve şişe limonotu, ve ya tarçın kabukları satın alabilirsiniz. Limon otu yağı, etkili bir sinek kovucu olma özelliğine sahiptir, kokusu hoş ve tazedir. Limon otu yağı kokusu bir çeşit parfüme de benzemektedir. Eğer acı seviyorsanız ve hatta acı biberlere dayanamıyorsanız, Hell Fire, Cehennem ateşi satın alabilirsiniz. Cehennem ateşi bir kavanoz içerisinde satılır ve oldukça acı bir biberdir. Hiçbir kimyasal kullanılmadan yetiştirilmiş, çevre kirliliğinden tamamen uzak alanlarda, limon ve vanilya aromalı çay, dünyanın en organik ve en saf çayı olma özelliğine sahiptir. Tamamen organik olan bu çay Seyşeller’in yerel bir çayı olma özelliğini taşır. Suluboya, batik, yağlıboya tarzı yöntemlerle yapılmış yüzde yüz orjinal ve ya kopya eserleri, yerel sanatçıların sanat atölyelerinden temin edebilirsiniz. Seyşeller de pahalı herhangi bir ürün yok mu ? sorusunun cevabıysa, genel olarak kolye ucu olarak kullanılan ve özel yetiştirilen Praslin bölgesindeki Siyah İnci’dir.

 

 

 

 

Black Pearl L.T.D.: Amitie’de yer alır ve burada siyah inci ürünlerin satışı yapılmaktadır. Okyanus çiftliklerinde, siyah inci nasıl üretiliyor sorusunun cevabını burada bulabilirsiniz. Hint okyanusundaki tek siyah inci çiftlikleri burada bulunmaktadır. Çiftliğin hemen yakınında, tamamen yerel olarak yetiştirilen siyah incilerle yapılmış, egzotik kreasyonlar arasından seçim yapabildiğiniz  Black Pearl Shop bulunmaktadır. Burada, Batı Avustralyalı kuyumcular tarafından yapılan küpe, kolye ve yüzük ve ya şeritler halinde tasarlanan inci dizileri seçerek satın alabilme imkanına sahipsiniz. 18 ayar altın tasarımlı sarı ya da beyaz seçenekli tasarımlar da mevcuttur.

Adres : Amitie, Praslin

Telefon : +248 4 23 31 50

Açılış ve Kapanış Saatleri : Haftaiçi 09:00 – 16:00, Cumartesi 09:00 – 12:00, Pazar günleri kapalı

 

 

 

 

Sir Selwyn Selwin Clarke Market: Mahe adasının en zengin ve en kalabalık hediyelik eşya ve özel eşya dükkanı olma ünvanına sahiptir. Ayrıca taze meyve sebze ve baharatlar satın almak için de güzide noktalardan birisidir. Mutlaka gidip görülmesi ve incelenmesi gereken yerler arasındadır.

Adres : Market Street, PO Box 166, Victoria, Mahe Adası

Telefon : +248 4 32 46 66

Açılış ve Kapanış Saatler : Haftaiçi 07:00 – 17:30, Cumartesi 06:00 – 14:00

 

 

 

 

Tea Factory: 1962 yılında kurulan bu birim Mahe adasının batı yamaçlarında bulunan, muhteşem panoramik bir manzaraya sahiptir. Kuşkusuz adanın en güzel görüntüleme noktalarından biridir.

Adres : PO Box 634, Sans Souci, Mahe

Telefon : +248 4 37 82 21

Açılış ve Kapanış Saatleri : Haftaiçi 07:00 – 16:00

 

 

 

 

Takamaka Rum Distillery: Yüksek kalite standartlarının çok daha üstünde, dark rum, coco rum ve white rum alarak dünyanın neresinde olursanız olun bu tadın keyfine varacaksınız.

Adres : La Plaine Street, Andre Au Cap, Mahe

Telefon : +248 4 37 20 50

 

 

 

 

Yellow Gallery & Sculpture Studio – Antonio Flippin: İtalyan sanatçı Antonio Flippin’in karmaşık oymaları ve yaşamın uyum felsefesini ifade eden mercan ve ahşaptan yapılmış sanat eserlerine hayran kalacaksınız. Bütün parçalar Seyşeller’in doğal malzemelerinden yapılmaktadır.

Adres : Anse Gouvernment, Baie Lazare, Mahe

Telefon : +248 2 51 09 77

 

 

 

 

Carrefoues Des Arts: Carrefoues des Arts, cd, dvd, video ve Şeyselli müzisyenler tarafından üretilen eserler için ikramlar ve perakende satış için bir kafeteryaya ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca sanatçıların düzenlemiş olduğu, sahne sanatları etkinlikleri içinde biletler satılmaktadır. Carrefoues Des Arts, yerel sanatçıların doğrudan tanıtımı ve yerel sanatçıların yararı için Seyşeller Ulusal Sanat Konseyi tarafından işletilmektedir.

Adres : National Arts Konseyi, PO Box 1383, Victoria, Mahe

Telefon : + 248 4 29 51 00

Açılış ve Kapanış Saatleri : Haftaiçi 08:00 – 16:00, Cumartesi 09:00 – 12:00, Pazar günleri kapalı

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Seyşeller Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder