Seyşeller Şehir Rehberi

Seyşeller, resmi adıyla Seyşeller Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’nda bulunan 115 ve üzerinde adadan oluşan bir ada ülkesidir. Afrika’nın doğusunda ve Madagaskar’ın kuzeydoğusunda yer alır. Seyşeller tarihçesinde adaların, Portekizliler tarafından keşfedildiği sanılmaktadır. 1768 yılında Fransızlar tarafından işgale uğrayan Seyşeller, 1794 yılında Büyük Britanya Krallığı yönetiminin altına girdi ve 1814 yılında yapılan Paris Antlaşması’na mütakiben tam olarak Birleşik Krallık himayesi altına girdi. 1903 yılında Birleşik Krallık’a bağlı bulunan bir koloni haline gelen Seyşeller, 1976 yılında bağımsızlığını ilan etti.  Bağımsızlığını ilan etmesinin ardından 1 yıl sonra, France-Albert Rene darbeyle yönetimi ele geçirdi. Darbenin ardından 1979 yılında yeni bir anayasa ilan edildi ve Seyşeller tek partili bir devlet haline geldi.  France-Albert Rene, 1989 yılına kadar başkanlık koltuğunda oturdu ve 1989 yılında yapılan seçimleri de kazanarak üçüncü kez başkanlık koltuğunu koruma altına aldı.

 

 

 

 

Ülkede ilk çok partili seçim 23 ve 26 Temmez 1992 tarihinde yapıldı. Bu seçim 1977 darbesinden sonra yapılan ilk çok partili seçim olarak bilinmektedir. Bu çok partili seçimin yapılmasının amacı , anayasa taslağını hazırlamakla görevli 23 kişiden oluşan bir komisyonun üyelerini belirleyebilmekti. 15 Kasım 1992 tarifinde halkın oylamasına sunulan anayasa teklifi, %60 barajını aşamayarak kabul edilmedi. Peki Seyşeller nerede yer alır ? Seyşeller konum itibarıyla , Hint Okyanusu’nda ve Madagaskar’ın 1200 km kadar yakın kuzeydoğusunda bulunmanın yanı sıra, Zengibar’ın da yaklaşık olarak 1600 km doğusunda yer alır. 493 kilometre karelik bir yüzölçümü vardır. 92 ada ve adacık, granit, mercan ada ve kayalıkları’ndan oluşmaktadır. Seyşeller para birimi olarak Seyşeller Rupisi benimsenmiştir. İklimi, takımadalar ekvatora çok yakın olmasına karşın, ılımandır. Ülkenin nüfusu yaklaşık 90.000 kadar olup nüfus yoğunluğu 157’dir. Yıllık nüfus artışı yüzde 2 civarlarına seyretmektedir. Seyşeller nüfusunun %60’tan fazlasını genç kesin oluşturmaktadır. Mevcut nüfusun etnik yapısını Creoller oluşturur. Creoller, Fransız asıllı Louisianada yaşamış kimseler ve İspanyol asıllı olup Karaip adalarında doğup yaşamış kimseler manasına gelir. Creoller, esas olarak İspanyol, Fransız, Afrikalı ve Asya kökenli insanları, birbirleriyle kaynaşarak oluşturduğu melezlerdir. Seyşeller halkının yüksek kesimi katoliktir.

 

 

 

 

Katolik inancının yanı sıra, Protestan, Müslüman ve Hindu inançlarını benimseyen nüfus da bulunmaktadır. Seyşeller dili, resmi olarak İngilizce ve Fransızcadır. İngilizce ve Fransızca’nın yanı sıra, farklı bir Fransızca şekli olarak bilinen Creole dili de yaygın olarak kullanılmaktadır. Victoria şehri ülkenin başkentidir. Ülkede okuma yazma oranı, %60 oranında seyretmektedir. Seyşeller’in ülke ekonomisi tarım ve turizme dayalıdır. Bunun yanı sıra tüketim malları ihracatı yapılması da büyük bir gelir kaynağı oluşturur. Muz, tatlı patates, manyok, vanilya ve kokonat ülkede yetişen başlıca tarım ürünleri arasında gelir. Ülkede ulaşum sistemi yeterli bir seviyededir ve ülkenin en gelişmiş şehri başkent Victoria’dır. Ayrıca ülkenin en gelişmiş limanı da başkent Victoria’da bulunmaktadır. Hizmet, diplomatik hususi ve umuma mahsus pasaport sahipleri, yalnızca Seyşeller uçak bileti alımıyla, 30 güne kadar vizeden muaf olarak, Seyşeller’e yolculuk gerçekleştirebilirler. Seyşeller havaalanı, tam adıyla Seyşeller Uluslararası Havaalanı, Mahe adasında, başkent Victoria’nın 10 kilometre güneydoğusunda yer alır. Ülkenin en önemli özelliğinin sessizliği ve sakinliği olmasının yanı sıra, lüks eğlence hayatı da ülkede gelişmiş durumdadır.

 

 

 

 

Şehirle İlgili Genel Bilgiler

Ülke : Seyşeller

Nüfus: 90.000

Resmi Dil: Fransızca - İngilizce

Para Birimi: Seyşeller Rupisi

İklim: Ilıman İklim

Saat Farkı: 1 saat ileri

Telefon Kodu: + 248

Sırakadaki Şehir Rehberi

Seyşeller Alt Başlıklar

X
Seyşeller Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder