Sevilla'ya Ne Zaman Gidilir

İspanya’da Endülüs özerk bölgesinin başkenti olan Sevilla hava durumu yazları sıcak kışları ise başlarda ılık, sonra serin geçen Akdeniz iklimine sahiptir. Aynı zamanda İspanya’nın en sıcak bölgesi olan Sevilla ve çevresinde Temmuz ve Ağustos en sıcak, Ocak ve Şubat ise en soğuk olan aylardır. Ancak Orta Avrupa şehirlerinin aksine İspanya Sevilla hava durumu en soğuk geçen aylarda bile hava dondurucu değildir. Güneşli havalarda yer yer 15 derece ile 20 derece arasında değişen hava sıcaklıkları eğer şanslıysanız size kış ortasında bahar havası yaşatabilir. Ancak gece tekrar mevsimin kışa döneceği ve zaman zaman aniden bastıran yağmurlu havalar olacağı unutulmamalıdır.

 

Özellikle ilkbahar ve sonbaharda yoğun yağış alan şehirde Mayıs ve Haziran ayları çok yağmurlu geçer. Mart sonu ve Nisan aylarında sıcaklık 20 derece civarında seyreder ancak Mayıs ayında 27 derece ile 30 derece arasına yükselir. Mayıs ve Haziran aylarında hava sıcaklığını düşüren tek etken hemen hemen her gün bol miktarda yağan yağmurlardır. Ancak Sevilla’yı ziyaret etmek için en elverişli aylar yine de ilkbahar ve sonbahar aylarıdır çünkü küresel ısınma sebebiyle tüm dünya ile birlikte Sevilla’da da yazın sıcaklıklar kavurucu olmaya başlamıştır. Yazın Temmuz ve Ağustos aylarında hissedilen sıcaklıklar 40 derece ile 45 derece arasındadır. Bu aylarda gündüz normal sıcaklık ise 30 derecenin altına hemen hemen hiç düşmez, gece ise 20 derece civarında seyreder. Yağmur ise hiç görülmez ancak Sevilla da deniz kenarında olmadığından nemli yerine kuru bir sıcaklık hava hakimdir.


Sevilla’da Aralık ile Şubat ayları arasında ise başlarda ılık sonra serin geçen bir kış yaşanır ancak hiçbir zaman dondurucu soğuk görülmez. Bu aylarda ortalama sıcaklık en az 6 derece, en fazla ise 15 derece civarında yaşanır. Arka arkaya bir hafta 10 gün kadar süren yağmurlu günler kış aylarında sıklıkla görülür.

 

Sevilla ne zaman gidilmeli diye sorarsanız, eğer yağmurlu ve serin havaları seviyorsanız kış ayları fiyatlar da yaz aylarına göre daha düşük olacağı için idealdir. Ancak Sevilla’nın en güzel dönemi bahar aylarıdır. Yazın ise özellikle Ağustos ayında İspanyollar toplu tatile çıkacağından şehir tamamen turistlere kalacaktır. 

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Sevilla Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder