Sevilla'da Ne Yenir Ne İçilir

Sevilla yemekleri ne geçmeden önce Endülüs mutfağından bahsetmemiz gerekir. Endülüs mutfağı aynı mimarisi gibi hem Avrupa mutfağının hem de Mağripli denilen Kuzey Afrikalı Arap mutfağının karışımıdır. Bu nedenle de Endülüs’te yeme içme kültürü çok zengindir ancak kendi içindeki bölgelere göre değişik tatlar da barındırır. Tatlılar 800 yıl süren Arap egemenliğinin bütün etkilerini taşırken özellikle deniz ürünleri, et, kızartma ve mezeler en çok tercih edilen yiyeceklerdir. Deniz ürünleri arasında ise İspanya’nın kıyılarının olduğu Akdeniz’den ve Atlas Okyanusu’ndan çıkan tüm kabuklu hayvanlar ve karides çeşitleri önemli bir yer tutar. Örneğin deniz anemonları İspanya’nın başka yerinde tüketilmez ancak Endülüs bölgesinde çok sevilerek yenir. Zeytinyağı Akdeniz Mutfağı’nda yer aldığı için her yemekte kullanılır ve kızartmalar bile una batırılarak zeytinyağında kızartılır.

Sevilla’da ne yenir ve Sevilla’da ne içilir sorularına gelirsek öncelikle tapas ve gazpacho çorbası deneyimleyebileceğiniz yiyeceklerdendir. Bunun yanında bölgede yöreye özel bira ve şarap içilir. Aslında İspanyol mutfağının da simgesi olan tapas, Türk mutfağının mezelerine çok benzer tatlardır. İlk defa ortaçağda ortaya çıkmış ve turizmin de etkisiyle tüm dünyada son 50 yılda meşhur olmuştur. İspanyol mutfağında sayıları 600’ü geçen tapas çeşidi vardır ve aslında içkiyle birlikte yenilen her şey tapas adını alır. Ancak her tapas ayrı bir içkiyle yenir. Aceitunas zeytinli boquerones balık filetolu berenjenas kızarmış patlıcanlı ve şekerli calamares limonlu ve kalamarlı caracoles baharatlı ve salyangozlu gambas ise sarımsak soslu ve karidesli en bilinen tapas çeşitleridir. Gazpacho çorbası ise soğuk olarak hatta sıcak yaz gecelerinde içine buz atılarak yenilen bir tür çorbadır. Ana malzemeleri domates, ekmek, sarımsak, zeytinyağı ve baharatlardır ancak başka sebzeler de eklenebilir. Gazpacho çorbası tüm bu malzemeler karıştırılarak püre yapılarak içilir. Pescalta Frito tüm İspanya’ya birlikte Sevilla’da da çok sevilerek yenilen kızarmış küçük balıklı tapas çeşididir. Bizdeki hamsi gibi üzerine limon sıkılarak ve kılçığıyla bütün olarak yenir.

 

Bunun dışında değişik tatlar olarak sayabileceğimiz; Salmorejo çorbası, Jabugo jambonu, Huevos a ala Flamenca, Rabo te Toro, Gachas Cocido Andaluz ve Tortillas de Camarones Sevilla’da denenmesi gereken yemeklerdir. Bunlardan Salmorejo çorbası Gazpacho’ya benzeyen ve yine soğuk yenen koyu bir çorbadır. Ancak Gazpachodan farklı olarak içine jambon üzerine ise garnitür olarak haşlanmış yumurta parçaları konur. Jabugo jambonu ise Jabugo ve çevresinde üretilen değerli siyah domuzların etinden yapılan jambondur ve füme et olarak servis edilir.

 

 

Chorizo tipik İspanyol sosisidir. Bunun domates, biber, sarımsak ve zeytinyağı ile sotelenip üzerine yumurta kırılarak servis edildiği Huevos a la Flamenca ise çok lezzetli bir ana yemektir. Rabo de Toro yani boğa kuyruğu dış derisinin soyularak yahni şeklinde pişirilen veya çorba olarak tüketilen bu et çeşidi her restoranın menüsünde bulunan çok sevilen bir yemektir. Gachas aslında çiftçi ve çingenelerin yemeğidir. Tahıldan yapılır ve sıvı halinden lapa haline şekerlisinden tuzlusuna kadar pek çok haliyle et yemeklerinin yanında püre gibi servis edilir. Nohut ve sebzelerle birlikte yapılan Cocido Andaluz ve mücver gibi kızartılarak yenen karidesin yoğun olarak avlandığı Cadiz bölgesine has bir yemek olan Tortilla de Camarones Sevilla’da mutlaka tadılması lezzetler arasındadır.

 

Tadabileceğiniz diğer yerel tatlar arasında ise; Sopa de Ajo yani sarımsak çorbası, Remojon yani bol sirkeli salata, Moraga de Sardines yani şarap ve limon suyuyla yapılan sardalya buğulama, Salpacion de Mariscos yani deniz ürünleri ile yapılan balsamik sirkeli salata, Banderillas yani şişlere geçirilmiş deniz ürünleri ve Albondigas yani domates soslu köfte sayılabilir.

 

Tatlılara gelirsek; Pestinos Noel ve Paskalya’da kızartılarak yenen ballı ve susamlı hamur tatlısıdır. Yine sadece Noel’de yenen ve sadece Sevilla ve Endülüs’te değil pek çok Latin ülkesinde de çok sevilen Alfajor’un badem ve tarçınla yapılan silindir biçimli bir tatlıdır. Yine un, şeker, süt ve fındıkla yapılan kurabiye türü Polvoron Mağriplilerin Endülüs mutfağına armağan ettiği tatlılardan birisidir. Paskalya öncesi oruç döneminde ve Paskalya yemeklerinde çok tüketilen bir tatlı olan Torrija ise ekmek dilimlerinin ballı süte veya ballı şaraba ardından da yumurtaya batırılıp yine zeytinyağında kızartılması ve üzerine tozşeker ve tarçın serpilmesi ile yapılır.

Sevilla’da içilecek içkiler ise; Granada bölgesinde üretilen en iyi bira Alhambra Birası, Sevilla’da üretilen Cruzcampo Birası ve Jerez adı verilen Türkçe’de şeri olarak geçen Jerez bölgesi üzümlerinden yapılmış şaraptır. Jerez aynı zamanda M.Ö.1100 yılında Fenikeliler tarafından şarabın ilk kez üretildiği yerdir. En iyi Jerez şarabı markası ise Tio Pepe’dir. Ancak biraz değişik tada sahip bir şarap olduğundan hiç denemeyenler için önce tadım yapılması önerilmektedir.

 

Sevilla’da özellikle eski şehirde bulunan turistik cafe, bar ve restoranların tamamında çok çeşitli tapaslar yenilip yine çok çeşitli biralar içilebilir. Ancak Sevilla’da öğle yemek servisinin 14.30’da akşam yemeği servisinin ise 22.00’de başladığı unutulmamalıdır. Ayrıca İspanyolların meşhur siestası sebebiyle bazı cafeler 14.00-17.00 arasında da kapalıdır. Sevilla restaurant ları ile ilgili adresler vermek gerekirse restoran ve tapas barları öğle ve akşam yemekleri veren restoranlar olarak ayırmak yerinde olacaktır.

 

Bunlardan öğle yemeği yiyebileceğiniz restoran ve tapas barlar;

 

- El Rincincillo 1670 den beri aynı yerde yemek servisi yapan Sevilla’nın en ünlü ve en eski restoranıdır. Kısık ateşte pişmiş domuz yanağı ve karamelli flanı çok meşhurdur. (Calle Gerona 40)

- Perro Vijeo çağdaş iç dekorasyonu ile orijinal İspanyol mimarisinin birleşmiş halidir. Özellikle gençlerin gittiği bir tapas bardır. (Calle Argujiyo 3)

- Bodeguita Morales son derece salaş görüntüsü ile mükemmel lezzetler sunan bir restorandır. Özellikle fırında kızarmış sarımsaklı domuz karnı özel spesiyalidir. (Calle Garcia de Vinuesa 11)

- Taberno del Alabardero sadece 3 çeşit çok lezzetli öğle yemeği sunan bir restorandır. (Calle Zaragoza 8)

- Tapas Bar Eslava organik sebzelerle yapılan ve modernize edilmiş tapasları ile meşhurdur. Deniz yosunu püreli deniz tarağının mutlaka denenmesi tavsiye edilir. (Calle Eslava 3-5)

 

Öğle yemeğinden sonra eğer 5 çayı içmek isterseniz; San Fernado 2 adresinde bulunan Hotel Alfonso’yu ve Plaza San Ildelfonso 1 adresinde bulunan Convento de San Leandro’yu önerebiliriz.

 

Akşam yemeği için önerebileceğimiz ünlü restoran ve tapas barlar ise;

 

- La Azotea Sevilla’da 4 farklı adreste bulunan bu trend restoran sürekli değişen menüleri ile Sevilla’nın en gözde mekanıdır. ( Calle Jesus del Gran Poder 31 - Calle Zaragoza 5 - Calle Conde de Barajas5 - Calle mateos Gago 21)

- La Pepona gençlerin gittiği trend tapas bardır. (Calle Javier Lasso de la Vega 1)

- Egana Oriza Gurme Endülüs ve Bask mutfağı sunar. (Calle San Fernando 4)

- Mediterraneo Akdeniz ve İtalyan mutfağı ağırlıklı olsa da tapas risotto dinlendirilmiş et ve deniz ürünleri menüsü arasındadır. (Calle Arguijo 3)

- Abanes Triana nehir kenarında bulunan şık gurme restorandır. (Calle Betis69)

- Abantal Michelin yıldızlı şef Julio Fernandez’ın restoranıdır. (Calle Alcade 7-9)

- Gastromium Modern ve hi-tech bir ortamda hazırlanan yaratıcı degüstasyon menüsü sunar. (Calle Ramon Carande 12)

- Santo Restoran yine Michelin yıldızlı şef Martin Berasategui’nin restoranıdır. (EME Catedral Hotel)

- Becerrita tarihi bir konakta pek çok yemek odasından oluşan bir restorandır. Tapas çeşitleri idiazabal peynirli ve piquillos soslu graten nmorina balığı çok ünlüdür. (Calle Recaredo 9)

- Sol y Sombra 1861 den beri aynı aile tarafından işletilen restorandır. Tapas menülerinin yanı sıra sarımsaklı karides ve siyah istiridyeli güveci denemenizi tavsiye ederiz. (Calle Castilla 151)

 

Bunun dışında eğer flamenko gösterili bir restorana gitmek isterseniz tavsiyemiz; Tablao el Arenal (Calle Rodo 7) olacaktır. 30 yıldan beri ateşli flamenkoyu gastromi ile birleştiren restoranda tapas ve ala cart menüleri de mevcuttur. 

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Sevilla Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder