Sevilla'da Alışveriş

Sevilla alışveriş yazımıza başlamadan önce, tüm İspanya’da siestanın önemini bir kez daha hatırlatmamız gerekir. Sevilla’da alışveriş yapmak çok zevklidir ve şehri ziyaret eden her kişinin yapması tavsiye edilen eylemlerden biridir. Ancak pek çok mağaza ve alışveriş merkezi saat 10.00’da açılır, 13.00 ve 15.00 de birer saatlik siesta araları verilir ve akşam 20.00 ye kadar da açık kalınır. Cumartesi öğleden sonra ve pazar günü ise neredeyse tüm mağazalar kapalıdır.

 

Sevilla seyahatinizde resmi tatillere denk gelmeniz halinde restoranlar dahil her yer kapalıdır. Resmi tatilleri ise; 1 Ocak, 6 Ocak, 19 Mart, Paskalya Bayramı, 1 Mayıs, 15 Ağustos, 12 Ekim, 1 Kasım, 6 Aralık ve 25 Aralık olarak sıralayabiliriz. Pek çok yerel mağazada ürün fiyatlarının üzerine % 16 KDV eklenir, ancak 90 Euro’yu geçen alışverişlerinizde havaalanında Tax Free formu doldurarak bunu nakden anında veya kredi kartınıza iade şeklinde almanız mümkündür. Bunun dışında özellikle kalabalık yerlerde hırsızlık ve kapkaç olaylarına karşı çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Şimdi gelelim Sevilla’dan ne alınır ve Sevilla alışveriş merkezleri konulu yazımıza…

Sevilla’dan ne almalı diye sorarsanız cevabımız öncelikle hediyelik eşya olur. Sevilla, flamenkonun merkezi olduğu için bu dans ile ilgili hemen her şey hediyelik eşya olarak satılmaktadır. Elbiseler, dans ayakkabıları, yelpazeler, kastanyetler, çiçek, taraklar ve şallar el yapımı ürünlerden fabrika yapımı daha ucuz fiyatlı ürünlere kadar önünüzde sıralanacaktır. Ayrıca yerel seramik sanatçılarının orijinal eserleri olan seramik heykeller, kase, testiler, lambalar ve yine yerel ressamların orijinal tabloları da çok uygun fiyatla alınabilir.

 

Kilim ve masa örtüleri gibi ürünleri de Sevilla’dan gönül rahatlığı ile alabilmek mümkün. La Campana ve Tetuan ve Sierpes bölgelerinin çevrelerindeki tarihi merkezlerin sokaklarında flamenko elbiseleri, seramik ve nakış örtüleri bulabilirsiniz. Ancak asıl festival zamanlarına veya Noel öncesi haftalara denk gelirseniz, bütün sokakların birer hediyelik eşya pazarına dönüşeceğini de unutmayın.


Bunun dışında eğer valizini müsaitse, yerel zeytinyağları, ev yapımı şarap veya peynirler ve hatta gerçek selvi veya gül ağacından yapılan muhteşem sesli İspanyol gitarı da çok iyi hediye seçenekleri olabilir. Ancak İspanya denince akla ilk gelen ayakkabıdır. Ayakkabı tutkunları için Sevilla, tam bir cennettir. Pahalı veya ucuz, el yapımı veya fabrikasyon çok çeşitte rengarenk ayakkabılar ve İspanya’ya özgü hasır örgülü espadriller, Sevilla’da yeni sahiplerini beklemektedir.

 

Sevilla’da alabileceğiniz bir başka hediyelik eşya ise İspanyollara özgü çok canlı renklerde boyanmış seramik tabak ve fayanslardır. Özellikle nehrin karşı tarafı olan Triana bölgesi, seramik pazarı olarak bilinmektedir, çünkü bölgede çok sayıda fayans fabrikası bulunmaktadır. Buradan tek tek otantik fayans, özel tasarım plaka ve karolardan satın alabilirsiniz. Magnet veya anahtarlık gibi ufak hediyelik eşyaları ise San Esteban kilisesinin hemen yanında bulunan dükkandan 2-3 Euro arasında değişen fiyatlar ile satın alabilirsiniz.

Eğer ikinci el eşyaların satıldığı pazarlara gidip tarih kokan hediyelik eşyalara bakmak isterseniz, Plaza del Duque ve Plaza de la Magdalena bölgelerinde bulunan açık hava pazarlarına gitmenizi önerebiliriz. Sevilla’da geleneksel açık hava pazarı ise Perşembe günleri Calle Feria’da kurulmaktadır. Eğer antika meraklısıysanız, bu pazarda da çok değişik antika eşyalar bulup satın alabilirsiniz. Ayrıca özellikle Calle Cabeza del Rey Don Pedro üzerinde ve yan sokaklarında antika dükkanları ve çağdaş sanat resimleri satılan galeriler bulmak mümkündür. Antika fuarı ise her yıl, yılda bir kez Plaza de Armas tren istasyonunun yanında düzenlenmektedir.

 

Sevilla’da resmi olarak indirimler, yılda 2 kez yapılmaktadır. Ocak - Şubat ve Temmuz - Ağustos ayları çok uygun fiyata alışveriş yapabileceğiniz aylardır. Sevilla’da alışveriş yapabileceğiniz adresleri sıralamak gerekirse; Sevilla Katedralinin hemen yan tarafında bulunan araç trafiğine kapalı Calle Sierpe ve Calle Tetuan caddelerinde bütün büyük markaların mağazaları bulunmaktadır. Ayrıca Los Arcos, Nervion Plaza ve Plaza de Armas alışveriş merkezlerinde kıyafetten ayakkabıya, teknolojiden ev eşyalarına kadar aradığınız tüm ürünler bulunur. AVM ve outletler haftanın 7 günü, saat 11:00 ile 22:00 saatleri arasında açıktır.

 

-Los Arcos Alışveriş Merkezi (Av. de Andalucia Tel: +34 954 67 60 05)

-Plaza de Armas Alışveriş Merkezi (Puente del Cristo de la Expiracion el Cachorro Tel: + 34 954 45 05 50)

 

-El Corte Ingles, Amerikan mallarını toptan fiyatına perakende satan çok katlı mağazadır. İçinde market de bulunur. (Plaza Duque de la Victoria, 8)
 

-Nervion Plaza (Calle Nervion)

-La İmportadora (Calle Perez Galdos, 2)

-H&M (Nervion Plaza Tel: +34 954 04 42 10)

-Vicky Martin Berrocal (Av.Manuel Siurot, 21)

-Victorio & Lucchino  (Casa Natal de Velazquez, Calle Padre Luis Maria Llop, 4)

-La Casa del Cofrade (Calle Pages del Corro)

-Loewe (Plaza Nueva,12)

-Bershka (Calle Velazquez,1)

-Mango (Calle Luis de Morales)

-Zara (Calle Rioja,10)

-Massimo Dutti (Calle Sierpes)

-Women’s Secret (Calle O’Donnel)

-Sephora (Calle Sierpes)

-L’occitane (Calle Sierpes)

-Bodybell (Calle Tetuan)


Şapka satın almak isterseniz;

-Patricia Buffana (Calle Siete revueltas, 20 - 24)

-Maquedano (Calle Sierpes,40)

 

Geleneksel flamenko kıyafetleri için ve şal, yelpaze, kastanyet, zil toka gibi ürünler için;

-El Caballo (Calle Antonia Diaz, 7)

-Juan Foronda (Calle Tetuan, 28)

-Quejio (Calle Huelva, 34)

 

Antika ürünler için;

-La Antigua (Plaza Jesus de la Pasion, 13B)

-Antiguedades pepe Diaz (Calle Siete Revueltas, 33)

-El Jueves (Calle Feria)

 

Çok renkli İspanyol kumaşlarından almak isterseniz;

-La Casa de Los Encajes (calle Garcia de Vinuesa,35)

 

 

Rahatlığı ve el yapımı olması ile ünlü İspanyol ayakkabılar için;

-Camper (Tetuan,24)

-Farrutx (Rioja,13)

-Gallardo (Calle Sierpes)

-Nicolas (Calle Sierpes)

-Footlocker (Calle Tetuan)

 

Seramik alışverişleriniz için;

-Ceramica Santa Ana (Calle San Jorje,31)

-Sevillarte (Calle Sierpes, 66)

-Martian (Calle Sierpes)

-Mosaic del Sur (Calle Cuesta del Rosario)

-Ceramica Aracena (Calle Sierpes)

 

Gurme alışverişleriniz ve sebze, meyve için;

-Botellas y Latas (Calle Regina,15)

-Extraverde (Plaza Dona Elvira,8)

-Encarnacion (Arenal, Triana ve Calle Feria)

 

 

Sevilla outlet alışverişi için ise biraz şehir dışına çıkmanız gerekse de pek çok ünlü markanın kıyafet ve ayakkabılarını çok daha uygun fiyata satın alabilirsiniz. Sevilla outlet adresleri ise;

 

-SFC Outlet (Norte, Calle Gramil,12)

-The Style Outlets (San Jose de la Rinconada Tel: +34 954 99 72 97)

-El Corte Ingles Outlet (Distro Sur, Calle Potosi)

-Magaco (Triana, Calle de Castilla,9)

-Moda Paris (San Bartolome, Av. de Menedez Pelayo,5 Tel:+34 954 41 18 58)

-Padelenlared (Norte, Calle Aviacion,59 Tel: +34 954 27 27 95)

-Bazar Sol (Triana, Calle Virgen de Fatima,3)

-Padelmania (Los Remedios, Calle Virgen de Regla,1 Tel: +34 954 45 37 61)

-Paris (Triana, Calle Espereanza de Triana,50)

-Mercadillo Alcosa (Este-Alcosa, Calle Taiwan)                  

-Soccerfactory (Santa Justa, Calle Urquiza,9 Tel:+34 954 60 15 00)

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Sevilla Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder