Sevilla Şehir Rehberi

İspanya, 1978 yılında yapılan Anayasa değişikliğinden sonra İspanyol halkının ayrılmayan birliğine işaret ederek Anayasa’nın 2. maddesine göre 17 adet özerk bölgeye ve 2 adet özerk şehre ayrılmıştır. Bu bölgelerden Endülüs Bölgesi İspanya’nın güneybatı kesiminde bulunan özerk bölgedir; başkenti ve en büyük şehri ise Sevilla ‘dır. Endülüs özerk bölgesini oluşturan diğer şehirler ise Almeria, Cadiz, Cordoba, Granada, Huelva, Jaen ve Malaga’dır. Sevilla toplam 105 belediye ve 15 adliye bölgesinden oluşur. Şehrin nüfusu çevresindeki kasabalar ve varoşlar ile birlikte yaklaşık 1.815.000 kişidir. Müslüman Arap devletlerinin yıllarca hüküm sürdüğü ve İslam mimarisinin en güzel eserlerini bıraktığı Sevilya şehrinin Arapça okunuşu ise İşbiliye’dir.

 

Sevilla güney bölgesinin en önemli ve en büyük, tüm İspanya’nın ise dördüncü büyük şehridir. Atlas Okyanusu’ndan yaklaşık 85 km kadar içeride etrafındaki verimli topraklar sebebiyle bugün şehrin kalbi olan Guadalquivir Nehri’nin doğusunda Flamenko’nun başkenti ve İspanya donanmasının bulunduğu liman kenti Cadiz’in ise 100 km kadar kuzeyinde yer alır. İspanya Sevilla Arap devletleri döneminde Arap-Müslüman İspanya’ya da başkentlik yapmış ve Amerika’nın keşfi için düzenlenen deniz seferlerinin başlangıç noktası olmuş, tarihte de çok önemli yeri olan bir şehirdir. Endülüs bölgesinin kültür ve sanat yönünden en önemli şehri olan Sevilla’da Cadiz’e olan yakınlığı nedeniyle Flamenko da çok önemlidir ve Sevillanas adı verilen özel bir Flamenko dans stili mevcuttur.  Her şehirde olduğu gibi eski ve yeni şehir olarak ikiye ayrılan Sevilla’da da Atlas Okyanusu’na dökülen Guadalquivir Nehri’nin doğu tarafı eski şehirdir ve turistlerin de uğrak merkezidir. Nehrin batı tarafında yer alan Remodios ve Triana semtleri ise özellikle İspanyol çingeneleri ve Flamenko dansları ile meşhurdur.

İspanya’da dünyanın en çok konuşulan üçüncü dili olan Castellano yani İspanyol İspanyolcası resmi dildir. Bunun dışında resmi olarak tanınan diller; Katalanca, Galiçyaca, Baskça ve Gaskonca’dır. Castellano ülkenin kuzey kısmında ve başkent Madrid’de konuşulan en saf İspanyolcadır. Ancak 17 özerk bölgeye ayrılmış olan ülkede diyalektler ve aksanlar bölgelere göre değişkenlik gösterir. Endülüs bölgesinde ise Castellano’nun bir diyalekti olan Dialecto Andaluz kullanılmaktadır. Bu diyalekt aslında Endülüs Arap Emevi Devleti hâkimiyetindeyken Castellano’nun Arapçadan etkilenmiş hali gibidir. Dilde bugün kullanılan pek çok Arapça sözcük de yer almaktadır. Cadiz Granada ve Sevilla’da konuşulan aksan ile diğer Endülüs şehirlerinde konuşulan aksan arasında da ufak farklar bulunur. İspanya 1986 yılından beri Avrupa Birliği üyesidir. İspanya para birimi ise 1.Ocak.2002 tarihinden beri İspanyol pesetası yerine AB ortak para birimi Euro’dur.

 

Sevilla nerede kuruldu diye soracak olursak, tarihine baktığımızda İlk Çağ’da bir İber kasabası olarak İberler tarafından kurulduğunu görürüz. Roma egemenliğine girdikten sonra gelişmeye başlayan şehir M.S.5.yy. başında Vandalların hâkimiyetine geçtikten sonra Singil Vandallarının başkenti olmuştur. M.S.461 de Vizigotların eline geçen şehir M.S. 711 yılında ise Müslüman Arapların egemenliğine girmiş ve 1248 yılında Kastilya Krallığı tarafından ele geçirilene kadar adı İşbiliye olarak değişmiştir. Araplar döneminde büyük bir gelişme gösteren şehir önce Abbadi sonra Murabıt ve özellikle 12.yy.da Muvahhid yönetimi altında yine başkent olarak aynı zamanda bir ticaret ve kültür merkezi olmuştur. Kastilya Kralı 3.Fernando tarafından şehirden sürülen zengin Yahudi ve Mağripliler aslında şehrin ekonomisinin de kötüye gitmesine sebep olmuşlardır. 1492’de Amerika’nın keşfi ile birlikte tekrar gelişmeye başlayan Sevilla ve Endülüs Bölgesi 200 yıl boyunca ticaret merkezi olarak kalmıştır.  Ancak biraz da sömürgelerden gelen bu zenginlik 17.yy.da sömürgelerin elden çıkmasıyla birlikte tekrar gerilemeye başlamıştır. Ancak bu dönemde de kültür yükselişe geçmiş ve ressam Velazquez de Zurbaran ve Murillo heykeltıraş Montanes, şair Herrera ve yazar Cervantes bu dönemde Sevilla’da yetişmiştir.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer İspanya Kalkışlı Uçuşlar

X
Sevilla Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder