Seul'de Yapılacak Şeyler

Güney Kore’nin incisi, k-dramayı dünyaya sevdiren, k-popla dünyaya nam salan Seul’de yapılacak birçok etkinlik bulunmaktadır. Bu etkinlikler yeri geldiğinde birbirinden güzel festivallerle, yeri geldiğinde tarihi yapıtlarıyla, yeri geldiğinde müzeleriyle ve yeri geldiğindeyse kültürel etkinlikler olmaktadır. Seul, Güney Kore kültürünün en can alıcı özelliklerini bünyesinde barındırırken modern çizgisini de yakalamış bir şehirdir. Modern ve Asya kültürünün birleşim noktası olan bu şehre en yakın zamanda bir ziyaret düzenlemeyi unutmayın. Güney Kore’nin Dünya’ya nam salmış şehrine bir ziyarette bulunmak için en yakın zaman Seul uçak bileti rezervasyonu yaptırmalısınız.

 

 

Seul’de ne yapılır sorunuzun ilk cevabı festivallerine gitmek olacaktır. Seul’de yapılan festivaller özellikle Asya kültürünü sevenlerin uğraması gereken etkinliklerdir. Seul ziyaretinizi bu festivallerden en çok hoşunuza gidene veya en fazla katılmak istediğiniz etkinliğe göre ayırarak unutulmaz bir Güney Kore tatili geçirebilirsiniz. Seul’de katılabileceğiniz festivaller Solnal adı verilen Yeni Ay yılı, Nisan’la Mayıs aylarında kutlanan Buda’nın doğun günü olan Lotus Lantern Festival, Eylül’le Ekim aylarında kutlanan Kore şükran günü, bilinen diğer adıyla Ay Festivali Chu’useok, Ekim ayında kutlanan Hi Seoul Festival, Kasım ayında kutlanan Seoul Lantern Festival’dir.

 

 

Seul’de festival çılgınlığını doyasıya yaşadıktan sonra mutlaka görmeniz gereken birçok kültürel, tarihi mekân bulunmaktadır. Bu mekânların başında Yi Hanedanlık Sarayı gelmektedir. Bu saray Kore halkını uzun zamandan beri yöneten hanedanın kaldığı saraydır. Yİ Hanedanlık beş yüz yıldır bu sarayda kalmıştır. Seul bölgesinde Kore kültürünün en güzel örneklerinden biri olabilecek bir diğer alan Bongeunsa Tapınağı’dır. Güney Kore’nin Seul kentinde birçok Budist tapınağıyla karşılaşabilirsiniz. Bu tapınaklar arasındaki en büyüğü de Bongeunsa Tapınağı’dır. Bu tapınağı 531 Bongeunsa-ro, Gangnam-gu açık adresinde bulabilirsiniz. Seul bölgesindeki önemli saraylardan biri de Gyeongbokgung Sarayı’dır. Bu sarayı 161 Sajik-ro, Jongno-gu açık adresinde bulabilirsiniz. Gyeongbokgung Sarayı’nın en önemli özelliği, bölgedeki en eski ve ana saray olmasıdır. Bu saray Joseon Hanedanlığına aittir. Sarayın kelime anlamı cennet tarafından büyük ölçüde kutsanmış anlamına gelmektedir. Sarayda şimdilerde askeri nöbet değişimi yapılmaktadır. Bu değişim anını mutlaka izlemelisiniz. Sizleri büyüleyecek bir andır. Gyeongbokgung Sarayının inşası 1395 senesinde tamamlanmıştır. Ancak 1592 senesinde saray büyük bir hasara uğramıştır ve uzun süre kullanılamaz hale gelmiştir. 1687 senesinde saray yeniden düzenlenmiş ve eski ihtişamına kavuşturulmuştur. Gyeongbokgung Sarayı turistlerin ilgisini oldukça fazla çekmektedir. Sarayın giriş ücreti yaklaşık olarak 3000 Won kadardır. Seul turu sırasında kentin en önemli ve tarih kokan bölgelerine gitmek isterseniz Jungho ve Buckhon Hanok Köyü’nü mutlaka ziyaret etmelisiniz. Seul’un Jungho bölgesi, birçok sarayı bünyesinde barındırmaktadır. Toplam olarak yirmi beş bölgeden meydana gelmektedir. Buckhon Hanok Köyü’yse bünyesinde geleneksel Kore honok evlerinden oluşan önemli turistik bölgelerin başında yer almaktadır. Bu bölgenin sokakları sizlere labirent hissini uyandıracaktır. Ayrıca harika Güney Kore kültürünün en güzel örneklerini fotoğraflayabilme imkânını da elde etmiş olacaksınız. Bu bölgenin içerisinde huzurlu olacaksınız. Bölgenin içerisinde çay evleri, atölyeler ve kafeler bulabilecekseniz. Oldukça dinlendirici olan bu köye giriş ücreti ödemeniz gerekmemektedir. Buckhon Hanok Köyü, İnsa-dong’dan yürüme mesafesi uzaklığındadır. Seul bölgesinde bir başka önemli tarihi mekân Jongmyo Shrine’dır. Bu yer 1995 senesinde adını UNESCO dünya mirasları listesine adını yazdırmayı başardı. Joseon Bölgesi’nde yer almaktadır. Kentteki en önemli yapıların başında yer almaktadır. Seul kentinde yer alan önemli tapınaklardan birisidir. Joseon Hanedanı’nın önemli miraslarından biridir. Jongmyo Shrine tapınağında dolaştığınız zaman 13. ve 16. yüzyıl dönemleri arasındaki geleneksel etkiyi hissedeceksiniz.

 

 

 

Seul gezilecek yerler listesinde müzelere de yer vermek gerekmektedir. Seul kentinde adından söz ettiren, yüksek standartlarda sergiler yapılmaktadır. Birbirinden önemli sanat galerileri, tiyatro alanları, müzeleriyle sizleri Seul kentine âşık ettirecektir. Seul’de mutlaka görmeniz gereken müzeler arasında Kore Geleneksel Müzik Müzesi, Seul Ulusal Üniversitesi'ndeki Sanat Müzesi, Diplomasi Tarihi Müzesi, Tibet Müzesi, Seul Ulusal Bilim Müzesi, Leeum, Kore Ulusal Müzesi, Lotte Dünya Halk Müzesi ve Kore Bankası Müzesi yer almaktadır. Kore Savaş Anıtı Müzesi’nde 1950’yle 1953 seneleri arasında çıkan Kore Savaşı’ndan kalma birçok önemli parçaya rastlayabilirsiniz. Bu müzelerin dışında ayrıca Seul Sanat Müzesi, Sonje Sanat Merkezi, Ulusal Çagdaş Sanat Müzesi, Gana Sanat Merkezi, Chosun Ilbo Galerisi, Sun (Güneş) Galerisi, Rodin Galerisi, Kukje Galerisi, Insa Sanat Merkezi, Kansong Sanat Müzesi ve Artside Galerisi yer almaktadır. Bu müzeler genellikle sanat galerisi, görsel sanatlar alanlarında birikimlere sahip müzelerdir. Tüm bu müzeler ve galerilerin yanında Seul’de mutlaka ziyaret etmeniz gereken tiyatro merkezleri bulunmaktadır. Bu tiyatro merkezlerine Kore Ulusal Tiyatrosu, Kore Geleneksel Sahne Sanatları Ulusal Merkezi, Chongdong Tiyatrosu Seul Sanat Merkezi ve Nanta Tiyatrosu olarak örnek verebiliriz.

Seul turları esnasında ziyaret edebileceğiniz önemli park alanları da bulunmaktadır. Bu park alanlarının başında Seul Kulesi-Namsan Park gelmektedir. Bu saat kulesinden şehrin manzarasını izlemek eşsiz bir deneyim olacaktır. Bu kuleye çıkıp şehre tepeden bakmak için ödemeniz gereken tutar 9000 Won kadardır. Kuleye teleferikle çıkabileceğiniz gibi yürüyerek de çıkabilme şansınız bulunmaktadır.

 

 

Seul bölgesinde bulunan tüm turistik noktaların dışında yapabileceğini birçok farklı etkinlikler bulunmaktadır. Bunlardan ilki bölge halkının sıklıkla yaptığı hamamlarda uyumaktır. Yanlış okumadınız, Seul’deki hamamlar bizim bildiğimiz hamamlardan biraz farklıdır. Bölge halkı kimi zaman arkadaşlarıyla, eşiyle veya yalnız bir şekilde bu hamamlara gelirler. Hamamlarda sosyalleşebildikleri gibi uyuyabiliyorlar. Hamamlarda uyumak tamamen ücretsizdir. Siz de bir gecenizi veya günün belli bir zamanınızı bu hamamlarda geçirebilir ve Kore kültürünün nasıl olduğuyla alakalı bir deneyime sahip olabilirsiniz. Bu uyuma etkinliğinin yanında biraz aksiyon arıyor olabilirsiniz. Bunun içinde sizlere Jump! Comic Martial Arts Performance’ı şiddetle denemenizi öneririz. Bu performans gösterisinin içeriği alışılagelmiş gösterilerden biraz farklıdır. Çizgi filmlerde ya da animasyonlarda gördüğünüz zor dövüş ve aksiyon karelerini, canlı gösterilere döndürüp sahneye taşıyan bir grup göstericiden meydana gelmektedir. Seul bölgesine geldiğiniz zaman Jump! Comic Martial Arts Performance zamanlarını öğrenmeli ve mutlaka izlemeye gitmelisiniz. Performans gösterisinin dışında hediyelik ürünler arıyor ve satın almak istiyor olabilirsiniz. Bunun içinde Owl Museum’a bir uğramanız gerekmektedir. Bu müzede her şey baykuş desenlidir. Owl Museum’da baykuşlarla alakalı birçok ürünü bulabilirsiniz, bunun yanında baykuşlarla alakalı birçok hediyelik ürünü satın alabilirsiniz. Seul ziyaretiniz sırasında yanınızda çocuk varsa ya da anime ve animasyonu seven insanlardansanız mutlaka Seoul Animation Center’a bir ziyaret düzenlemeniz gerekmektedir. Buraya gerçekten bayılacaksınız. Alive Museum Insadong Ssamji-gil bölgesine gelip balmumu heykelleri düşüncenizi çok öteye taşıyabilirsiniz. Bu mekânın yakınlarında bulunan Namsan Tower’da da aşkınızın devam etmesi için kilit asabilirsiniz.

 

 

 

Kore araştırmaları yaparken karşınıza çıkan bir kavram sizleri baya merak ettirmiştir. Eğer karşınıza çıkmasa bile burada görmüş olun. Bu kavramın adı Hallyu’dur. Hallyu’ya Kore Dalgası da denilmektedir. Çevrenizde mutlaka K-pop, K-drama veya bunun gibi birçok Kore alakalı kelimeler duymuşsunuzdur. Bunun en güzel örneğini Gangnam Style olarak verebiliriz. Hallyu’nun amacı kabaca Kore kültürünü Dünya’ya tanıtmaktır diyebiliriz. Bu etkinlik esnasında Kore ünlüleriyle tanışabilirsiniz, Kore dizilerinin çekildiği setlerde dolaşabilirsiniz. Alışveriş yapabilir ve konserlere katılabilirsiniz. Hallyu etkinliği yedi kategoriden oluşmaktadır. Bu kategoriler her türlü zevke ve tarza uygun bölümlerden oluşmaktadır. Hallyu bölgesinde bulunan bu yedi kategori Fantastik Bölge, Koşturma Alanı, Eğlence Dünyası, Sakin Manzara, Enerjik Hikâye, Romantik Drama, Cazibeli Bölge isimlerinden ve bölümlerinden oluşmaktadır. 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Başlıklar

Diğer Güney Kore Kalkışlı Uçuşlar

X
Seul Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder