Seul'de Ne Yenir Ne İçilir

Seul bölgesinde Güney Kore mutfağının en güzel örneklerini bulabilirsiniz. Kore halkı başlı başına yemek yemeyi seven bir topluluktur. Sokaklarda iştahlı bir biçimde yemek yiyen insanları görürseniz asla şaşırmamalısınız. O insanlar uzun süre aç kalmaktan değil, gerçekten yemek yemeyi sevdiklerinden kaynaklı o şekilde yemek yerler. Bunun yanında bildiğiniz üzere Kore kültüründe çatal, bıçak kullanmaktan çok yemek çubukları kullanırlar. Güney Kore’nin Seul bölgesinde bulunan hemen hemen çoğu restoranda bu çubuklarla yemek servisleri yapıldığını görebilirsiniz. Bu çubukların genel adı waribashi’dir; ancak hashi olarak da bilinebilmektedir. Genellikle plastik, tahta, metal, bambu gibi materyallerden yapılmaktadır. Seul bölgesine gitmeden önce bu çubukların nasıl kullanıldığını öğrenebilirsiniz ya da restoranlarda çatal, bıçak isteğinde bulabilirsiniz. Birçoğunuzun bildiği gibi Güney Kore dizileri özellikle Türkiye’de ciddi bir hayran kitlesine sahiptir. Bu dizilerde gördüğünüz birçok birbirinden leziz yiyecek insanların iştahını kabartıyor ve mutlaka denemek istiyorlar. Sadece bu yiyecekler için bile Seul uçak bileti almaya değerdir.

 

Seul ne yenir sorusunu yanıtlamak için verilebilecek en güzel cevap, Seul’de birçok noktada restoranlarını bulabileceğiniz samgyeopsaldır. Bu yemek türüne kabaca Kore tarzı mangal diyebiliriz.  Yemek masasının ortasında bulunan küçük bir mangal, yanında birbirinden leziz aperatif yiyecekler ve leziz soslarla tatlandırılmış et olarak tanımlayabiliriz. Bu özel sosla bulanmış dana etini veya domuz etini yemek masasının ortasında bulunan mangalda pişirerek afiyetle yiyorsunuz. Mangal seven bir millet olarak Türkiye’de ki insanlar için leziz bir yemek çeşididir. Seul bölgesine gittiğiniz zaman mutlaka denemeniz gerekmektedir. Denedikten sonra en kısa zamanda tekrar denemeyi düşüneceksiniz. Bu kültürel yemek çeşidi tüm Dünya tarafından bilinmektedir. Korean Barbecue olarak da bilinmektedir. Bunu denerken eti kendiniz pişirmek istemiyorsanız garsonlardan da yardım alabilirsiniz. Çok acıkmış bir haldeyken bu yemeyi denerseniz mangal eti kokusundan iyice sabırsız bir hale gelebilirsiniz. Bu nedenle acıkmaya yakın bu tarz yemek hizmeti veren restoranlara uğramalısınız. Bu mangal lezzetleri Bulgogi, Gobchang ve Galbi lezzetleridir. Bulgogi daha çok barbekü olarak bilinmektedir. Gobchang’sa ızgara bağırsaklar olduğunu söyleyebiliriz. Galbi’yse kızartılmış pirzolalardır.

Seul kentinde Japon, Çin, uluslararası alanlarda mutfakları bulabileceğiniz birçok alan mevcuttur. Bu nedenle Kore yemeklerini pek sevemezseniz damak zevkinize daha uygun gelebilecek yiyeceklerin satıldığı dükkânları bulabilirsiniz. Bunun yanında Kore haklında çorbanın önemli bir yeri olduğunu belirtmeliyiz. Türkiye’de olduğu gibi çorba yemekten önce masaya gelmez. Yemekle birlikte servis edilmektedir. Kore’de gittiğiniz her restoranda Kimchi adı verilen bir çeşit meze her yiyeceğin yanında servis edilmektedir. Kimchi’nin içeriğine baktığınız zaman bir nevi turşu olduğunu göreceksiniz. Kimchi mayalanmış sebzelerden, özellikle lahanadan yapılan bir yemektir. Tüm Kore halkının sevdiği bir yemek türüdür. Güney Kore’ye Seul bölgesine gittiğiniz zaman kimchi lezzetini mutlaka tatmalısınız. Zaten herhangi bir yemek sipariş ettiğini zaman yanında mutlaka kimchi de gelecektir. Sizlere düşen tek şey yemeğinizi afiyetle yerken kimchinin tadına bakmak olacaktır. Bunun yanında Namul ve Guksu adı verilen Noodle’ları denemeyi unutmayın. Bu Noodle’ları Seul bölgesinde bulunan hemen hemen tüm yerel restoranlarda bulabilirsiniz.

 

Seul mutfağı içerisinde tatmanız gereken bir diğer lezzet omuricedır. Bu yemek yumurta ve pirinçten meydana gelmektedir. Omurice, tavada pişirilmiş yumurtanın üzerine pirinç pilavı eklenir ve rulo haline getirilerek servis yapılır. Bu lezzet sizlere farklı gelse de mutlaka denemelisiniz. Seul yemekleri arasında deneyebileceğiniz bir diğer lezzet bibim-pabdır. Bu lezzet birçok malzemenin karışımıyla yapılmaktadır. Halk arasında köpek yemeği olarak da geçebilmektedir. Vejetaryen yiyecek arayanlar için bibimpabı vazgeçilmez bir lezzet olacaktır. Vejetaryen yiyecekleri tüketmek isteyenler için bir diğer seçenekse Ssam-bap’dır. Bu lezzetin içerisinde pirinç vardır ve yine et yemek istemeyenler için mükemmel bir lezzet olacaktır. Kong-guksu lezzeti de vejetaryenler için deneyimlenecek lezzetler listesine girmesi gereken Kore tatlarından biridir. Kong-guksu’ya şehriyeli fasulye çorbası diyebiliriz. 

Seul yemeklerine örnek vermeye devam ederken güveç ve şehriyelerin bölgede sıklıkla tüketildiği yadsınamaz bir gerçektir. Seul kentine geldiğiniz zaman denemeniz gereken güveçler Sundubu-jjigae, Doenjang-jjigae ve Samgyetang’dır. Bu üç lezzeti mutlaka denemeniz gerekmektedir. Sundubu-jjigae ve Doenjang-jjigae lezzetine güveçte fasulye diyebiliriz. Samgyetang lezzetineyse tavuk çorbası diyebiliriz. Seul’de mutlaka denemeniz gereken şehriyelerse Kalguksu, Naengmyeon, Jajangmyeon ve Japchae olarak sıralayabiliriz. Bu lezzetler karışık sebzelerle hazırlanmaktadır. Tüm bu lezzetlerin yanında Seul Sokak lezzetlerinden de mutlaka denemeniz gereken tatlar bulunmaktadır. Bu tatların en leziz örneklerinden biri Dak Kkochi’dir. Dak Kkochi lezzeti bildiğiniz tavuk şişlere oldukça fazla benzemektedir. Bu lezzetlerin yanında acılı rice cake, şişte patates cipsi Seul kentinden denemeden dönmemeniz gereken lezzetler arasında yer almaktadır. Seul bölgesine gelip yemek tatları konusunda daha farklı lezzetler denemek istiyorsanız Eomuk’u mutlaka denemelisiniz. Bu yemeğin içerisinde balık ve hamur işi bulunmaktadır. Kore usulü Hot Dog’ları da Seul Sokak lezzetleri listesine eklemeyi ve denemeyi unutmamalısınız. Seul mutfağında deniz ürünlerine de sıkça rastlanmaktadır. Bu lezzetlerden sokaklarda sıkça rastlayabileceğiniz kurutulmuş ahtapotların tadına mutlaka bakmalısınız.

Seul’de birbirinden lezzetli yiyeceklerin yanında mutlaka denemeniz gereken tatlılar bulunmaktadır. Bu tatlılar arasında en öne çıkan lezzet Ggultarae’dır. Bu tatlı Korelilerin geleneksel tatlılarıdır. Ggultarae tatlıları Seul’un her bir bölgesinde bulabilirsiniz ve denemeden dönmemelisiniz. Denemeniz gereken bir diğer tatlıysa Rice Cake’dir. Bunların yanında Korelilere özgü bir dondurma çeşidi olan Shaved Ice’ı da mutlaka denemeniz gerekmektedir.

 

Seul’de ne yenir sorusuna cevap verdikten sonra Seul ne içilir sorusunu yanıtlamanın zamanı geldi. Güney Kore bölgesi çaylarıyla da adından oldukça sık söz ettirmeyi başarmıştır. Bu nedenle Güney Kore’nin Seul bölgesine geldikten sonra kültürün en güzel örneklerinden biri olan çaylarını mutlaka denemeniz gerekmektedir. Seul’de denemeniz gereken çaylar Sujeonggwa, Nokcha, Boricha, Yujacha çaylarıdır. Sujeonggwa çayının içerisinde zencefil bulunmaktadır. Nokcha’aysa yeşil çay olarak tanımlayabiliriz. Boricha arpa çayı, Yujacha’ysa citron çayı olarak bilinmektedir. Seul’de çayların dışında denemeniz gereken içecekler sokaklarda bolca görebileceğiniz bir nevi poşetlerin içinde satılan meyve suları, kokteyllerdir. Bunun yanında bölgenin ünlü alkollü içeceği Saju’yu mutlaka denemeniz gerekmektedir.

Seul yiyecek ve içeceklerin dışında gitmeniz gereken ünlü restoranlara da bir göz atmalısınız. Seul restaurant listesinin başında öğrenciler arasında oldukça popüler olan School Food yer almaktadır. Hem uygun fiyatlarda hem birbirinden lezzetli yiyecekler hem de Seul’un birçok noktasında kolaylıkla bulabileceğiniz bir restorandır. School Food’un açık adresi 31-1, Myeongdong 2(i)-ga Jung-gu’dur. Bunun yanında bu restorana +82 2 727 33 77 telefon numarasıyla da ulaşabilirsiniz. School Food’da menüden seçtiğiniz yemekleri size verilen adisyon kâğıtlarına kendiniz yazıyorsunuz. Seul bölgesinde denemeniz gereken restoranlardan bir diğeri Maple Tree’dir. Her türlü Kore mutfağı etkisini bu restoranın menüsünde bulabilirsiniz. Maple Tree fiyatları orta derecededir. Maple Tree’yi 116-1 Itaewon-dong, Yongsan-gu açık adresinde bulabilirsiniz. Bu restoranda ünlü Kore mangalını da yapabilirsiniz. Maple Tree’nin dizaynı sizlerin de oldukça hoşuna gidecektir. Seul bölgesinde uğramanız gereken bir diğer restoran Bamboo House’dur. Bu restoranı 658-10, Yeoksam1-dong, Gangnam-gu açık adresinde bulabilirsiniz. Şehrin en lüks bölgesinde yer almaktadır. Bu nedenle fiyat listesi biraz pahalı gelebilir. 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Başlıklar

Diğer Güney Kore Kalkışlı Uçuşlar

X
Seul Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder