Seul'de Alışveriş

Güney Kore bölgesinde Seul kenti alışveriş açısından oldukça zengin bir bölgedir. Seul’de her türlü zevke ve her türlü bütçeye uygun olan alışveriş yapabileceğiniz noktalar, bölgeler, caddeler ve mağazalar bulabilirsiniz. Seul bölgesinde birbirinden lüks mağazalar bulabileceğiniz gibi ucuz eşyalar bulabileceğiniz pazarlar, çarşılar bunun yanında elektronik eşya ihtiyacınızı giderebileceğiniz birbirinden farklı noktalar bulunmaktadır. Herhangi bir nedenden dolay Seul’a gidip orada alışveriş çılgınlığınızı doyurabilirsiniz. Bunun dışında yalnızca alışveriş çılgınlığı için bile Seul uçak bileti almaya değerdir. Seul’de giysi, teknolojik ürünlerin alışverişlerini yapabileceğiniz gibi kozmetik ürünler arasında da kendinizi kaybedebilirsiniz. Seul’de birçok kozmetik ürün satan mağaza bulunmaktadır. Kaldı ki her üç mağazadan birinin kozmetik ürünler satan noktalar olduğunu söyleyebiliriz. Seul alışveriş noktasında hem geleneksel kumaşını hem de modern kumaşını korumayı başarmış nadir şehirlerden biridir. Bit pazarlarında Kore kültürünün izlerini yakalayabilir, modern alışveriş merkezlerinde doyasıya gezebilir ve dünyaya nam salmış teknoloji mağazalarında elektronik eşya ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak Kore’de giysi alışverişine çıkmadan önce kıyafetlerin biraz küçük olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum sizlerin moralini bozmasın, durumun nedeni tamamen kıyafet kalıplarının küçük olmasından kaynaklıdır.

 

 

Seul alışveriş merkezleri arayışında içindeyseniz sizlere tavsiye edeceğimiz birkaç alışveriş merkezi noktası bulunmaktadır. Bu alışveriş merkezleri Coex AVM ve Yongsan I-Park AVM merkezleridir. Her türlü zevke uygun olan ürünlerini bu alışveriş merkezlerinde bulabilirsiniz. Coex Mall alışveriş merkezini 513 Yeongdong-daero, Gangnam-gu açık adresinde bulabilirsiniz. Bunun dışında alışveriş merkezine +82 2 6002 53 00 telefon numarasıyla da ulaşabilmeniz mümkündür. Seul kentinin lüks bölgesinde yer alır. Coex AVM’nin çalışma saatleri haftanın her günü saat 10.00’la 22.00 sularında gerçekleşmektedir. Bunun dışında Coex Alışveriş Merkezi’nin Pazartesi günlerinde çalışma saatlerinde bazı zamanlarda değişiklik görülebilmektedir. Birbirinden farklı tarzlara sahip markaları ve ürünleri tek bir çatı altında, Coex Mall alışveriş merkezinde bulabilirsiniz. Yongsan I-Park alışveriş merkezineyse 7 Hangang-daero 21na-gil, Yongsan-gu açık adresinde bulabilirsiniz. Bunun dışında Yongsan I-Park alışveriş merkezine +82 2 2012 01 01 telefon numarasından da ulaşabilirsiniz. Bu iki alışveriş merkezinin ortak özelliği, Seul kentinin en ünlü alışveriş merkezleri olmasıdır.

Seul alışveriş konusunda caddelerde dolaşarak alışveriş çılgınlığını doyurmak isteyen kesimlerdenseniz Gangnam, Myeondong, Namdaemun, Doota bölgelerini örnek olarak verebiliriz. Bu caddeler bütçeye göre farklılıklar gösterebilmektedir. Seul kentinin Gangnam bölgesinde lüks mağazalar, birbirinden ünlü markaları bir arada bulabilirsiniz. Gangnam bölgesinin yirmi dakikalık bir uzaklığında bulunan Dosan bölgesi de Seul’de alışveriş tutkunlarını cezbeden noktalardan biridir. Bu iki yerin dışında Myeondong Caddesi, Gangnam bölgesine göre daha ucuzdur. Myeondong Caddesine alışveriş çılgınları için tam bir cennet olduğunu söyleyebiliriz. Namdaemun bölgesine de uğramayı asla unutmayın. Bu noktada cidden ucuz ürünlerle karşılaşabilir ve doyasıya alışveriş yapabilirsiniz.

 

 

Seul kentine gittiğiniz zaman sizlerin de fark edeceği gibi bölgede bit pazarları, pazarlar gibi birçok alan mevcuttur. Seul bölgesine gidip mağaza alışverişi yapmak yerine bölgenin kültürünün en iyi bir biçimde yansıtılan halk pazarlarında alışveriş tutkunuzu doyurabilirsiniz. Seul’de alışveriş yapabileceğiniz önemli bit pazarları bulunmaktadır. Bu bit pazarları arasında sıyrılan üç önemli nokta bulunmaktadır. Bu noktalar Dongdaemun, Namdaemun ve Insadong Hwanghakdong Bit Pazarı’dır. Bu pazarlar arasında Dongdaemun Bit Pazarı’na mutlaka uğramalısınız. Dongdaemun Bit Pazarı özellikle alışveriş çılgınlığına sahip kişilerin uğraması gereken yerlerin başında gelmektedir. Dongdaemun Bit Pazarı Güney Kore’nin en büyük pazarı olmaktadır. Ülkenin kültürünü yansıtan birçok ürünü burada bulabilirsiniz. Bunun dışında Dongdaemun Bit Pazarı’na yerel halkın olduğu kadar turistlerinde oldukça rağbet ettiği bilinmektedir. Seul ne alınır sorusuna bölgenin kültürel özelliklerini yansıyan ürünler olarak cevap veriyorsanız ve Kore kültürüne ait ürünleri satın almak istiyorsanız Insadong Bir Pazarına mutlaka uğramalısınız. Insadoong Bit Pazarı’nda Kore tarihini yansıtan ürünlerden tutunda modern sanat esintileri bulabileceğiniz birçok ürünü bir arada bulabilirsiniz. Insadoong Bit Pazarında bulabileceğiniz diğer ürünler geleneksel kıyafetler, kâğıt, çanak çömlek, çaylar ve geleneksel el sanatlarıdır. Bu bölgede alacağınız ürünlerle kendinize Seul’den, Güney Kore’den hatıra niyetinde eşyalara sahip olabilirsiniz. Bunun dışında sevdiklerinize Seul kültüründen ürünler götürmek isterseniz bu bit pazarının tam size göre olduğunu söyleyebiliriz. Uğrayabileceğiniz ve sevebileceğiniz bir diğer bit pazarı Namdaemun’dur. Namdaemun Bit pazarı, Seul’un ünlü alışveriş caddesi Myeongdong’un yakınlarında bulunmaktadır. Her türlü zevklere uygun olan ürünleri bu bit pazarında bulabilirsiniz.  Bu alan Namdaemun Market olarak da geçmektedir. Namdeamun Market’i 21, Namdaemunsijang 4-gil, Jung-gu, Seul 04529 açık adresinde bulabilirsiniz. Ayrıca bu noktaya 02 753 28 05 telefon numarasıyla da ulaşabilme şansınız bulunmaktadır. Bu nokta hem ucuz eşya adresinin hem de hediyelik eşyaların buluştuğu noktadır. Burada yemek ihtiyacınızı da giderebilirsiniz. Seul ucuz alışveriş noktaları arayan kimselerdenseniz bu bit pazarlarına uğramanızı tavsiye ederiz. Hem ucuz hem de kültürel özellikleri olan ürünleri bulabileceğiniz bu pazarlarda Seul gezinizi unutulmaz kılabilirsiniz.

Tüm bu bit pazarlarının dışında Seul’de uğramanız gereken başka pazarlar da bulunmaktadır. Bu pazarların en ünlüsü Seul Halk Pazarı’dır. Bu pazarda çoğunlukla ikinci el eşyalar ve eski tarz ürünler bulunmaktadır. Eğer sizde eskiyi seviyor ve ikinci el eşyalara karşı ayrı bir zaafınız varsa Seul Halk Pazarı’na mutlaka uğramalısınız. Seul Halk Pazarı’na 19-3, Cheonho-daero 4-gil, Dongdaemun-gu açık adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca 2 232 33 67 telefon numarasıyla da ulaşabilirsiniz. Seul Halk Pazarı’nın açık olduğu saat aralığı sabah saat 10.00 sularından akşam 19.00 sularına kadar olan bir süredir. Seul Halk Pazarı, her ayın ikinci ve dördüncü Salı günleri kapalı olmaktadır. Bu nedenle Seul Halk Pazarı’na uğramadan önce hangi günde ve tarihte olduğunuza dikkat etmelisiniz. Seul Halk Pazarı’na uğramak için metroyu kullanabilirsiniz. Seul Halk Pazarı’na Sinseoldong İstasyonu (Seul Metrosu 1. Hat) 6. Çıkış. Sinseoldong İstasyonu (Seul Metrosu 2. Hat) 9. ya da 10. Çıkış. Metro istasyonlarından uğrayabilirsiniz. Bu istasyonlardan çıktıktan sonra beş dakikalık bir yürüme mesafesi uzaklığında Seul Halk Pazarı’nı bulabilirsiniz. Bu halk pazarında geleneksel Kore Pazar kültürünün örneklerini görebilirsiniz. Zaten Seul Halk Pazarı da Kore pazar kültürünün en güzel canlı özelliklerinden biri olarak geçmektedir. Bu pazar alanında eski Kore hayatının birçok kalıntılarını bulabilirsiniz. Seul Halk Pazarı’nda günlük kıyafetler bulabileceğiniz gibi hediyelik eşyalar, geleneksel ürünleri de bulabilirsiniz. Tüm bu ürünlerin yanında birçok geleneksel yemekleri de bulabilirsiniz. Seul Halk Pazarı’nda hem gönlünüzce alışveriş yapabilir hem de rahatça karnınızı doyurabilirsiniz.

 

 

 

Seul’de geleneksel ürünler, hediyelik eşyalar, kozmetik ürünler ve kıyafetlerin dışında teknolojik ürünler satan mağazalarla da adından sıkça söz etmektedir. Asya bölgesinin en ünlü teknolojik mağazasını bünyesinde barındırdığını da söylemeliyiz. Bu mağazanın adı Yongsan Elektonik Çarşısı’dır. Bu önemli noktayı 74, Cheongpa-ro, Yongsan-gu açık adresinde bulabilirsiniz. Bunun dışında +82 2 707 47 00 veya 46 94 telefon numarasından da bulabilirsiniz. Bu yerin yanında elektronik eşya satın alabileceğiniz bir diğer önemli nokta Techno Mart’dır. Elektronik eşya satın alımı bakımından önemli bir nokta olan Techno Mart’ı Seul’un Gangbyeon bölgesinde bulabilirsiniz.

Seul outlet noktalarına uğramak istiyorsanız Lotte Outlets - Seoul Station Branch, Mario Outlet, Tommy Hilfiger Outlet ve Hyundai City Outlet mağazalarına mutlaka alışveriş yapılacak yerler listenize eklemelisiniz. Lotte Outlets - Seoul Station Branch’ı 405 Hangang-daero, Yongsan-gu, Seoul açık adresinde bulabilirsiniz. Bunun yanında +82 2 6965 25 00 telefon numarasıyla da ulaşabilirsiniz. Mağazanın açık olduğu saatler 11.00’la 22.00 arasında değişmektedir. Pazartesi günleri çalışma sürelerinde değişiklik görülebilmektedir. Mario Outlet’i Digital-ro 9-gil, Geumcheon-gu, Seoul açık adresinde bulabilirsiniz. Bunun dışında +82 2 2109 70 00 telefon numarasıyla da erişim sağlayabilirsiniz. Tommy Hilfiger Outlet’i Gasan-dong, Geumcheon-gu, Seoul açık adresinde bulabilirsiniz. Ayrıca +82 2 866 08 37 telefon numarasıyla da ulaşabilirsiniz. Mağaza 11.00’la 21.00 saatleri arasında açıktır. Bu çalışma saatleri Pazartesi günlerinde değişiklik gösterebilmektedir. Hyundai City Outlet’i 3- -ga, 20 Euljiro 6(yuk)-ga, Jung-gu, Seoul açık adresinde bulabilirsiniz. Bu mağazanın çalışma saatleri 11.00’la 22.00 saatleri arasında gerçekleşmektedir. Ancak Pazartesi günlerinde çalışma saatlerinde değişiklik görülebilmektedir. 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Başlıklar

Diğer Güney Kore Kalkışlı Uçuşlar

X
Seul Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder