Selanik'te Ne Yenir Ne İçilir

Liman şehri olan Selanik tarihte oldukça büyük bir öneme sahiptir.  Sadece Türkler için değil Dünya’da oldukça değerli kültürel yapılara ev sahipliği yaparken dönemlerinin izlerini hala korumaktadır. Bunların yanı sıra geçmişte gelen gelenek ve kültürleri de koruyor olması Yunan mutfağına oldukça katkı sağlamaktadır.  Selanik yemekler aynı zamanda İstanbul ve İzmir’in etkilerini görmek oldukça mümkündür. Unutulmaya yüz tutmuş Türk yemekleri Selanik’te Türk isimleri ile birlikte yaşamaya devam etmesi oldukça şaşırtıcıdır. Aynı denizin kıyısını paylaştığımız Selanik şehrinde geleneksel Ege yemeklerini görmek de oldukça mümkün. Gittiğiniz zaman gerçekten hiç yabancılık çekmeyeceksiniz zira süt, peynir, deniz mahsullerinin yanı sıra zeytinyağı geleneksel yemeklerin ana ürünleridir. Türk kahvesini bir de Selanik’te denemeyi unutmamalısınız zira şehir de oldukça yaygın bir şekilde tüketilmektedir.  Ve tabii ki Uzo, Türk rakısına nazaran çok daha hafif alkol oranı ile Yunanistan da en çok tüketilen alkoldür.

Selanik’te eşsiz yemeklerin tadına bakma şansı elde edenlerin bu şehri bir daha ziyaret etmek isteyecekleri tahmin edilmektedir.

Selanik ne yenir ?

Selanik Böreği, Selanik gevreği, Kaçamak, Selanik yoğurdu, Selanik fasulyesi, Barbuşka tatlısı, Selanik usulü peynir tatlısı, Selanik baklavası şehrin en meşhur yemekleridir. Bunlardan birini muhakkak denemelisiniz. Damak tadımızdan çok da ayrı olmaması sebebiyle kendinizi yabancı bir yer de hissetmeyeceksiniz.

Selanik restaurant bakımından oldukça çeşitlidir. Hangisine gideceğiniz konusunda kararsız kalmanız da oldukça mümkündür. Sıradan otel yemekleri yerine en güzel restoranlarda yemeğinizi afiyetle yemeniz tercih edilmelidir. Eğer ki turlar ile gitmiyorsanız kesinlikle restoranların bulunduğu bu listeye göz atmalısınız. Yunanistan da en çok tüketilen içecekler biri ise Frappe’dir. Soğuk kahve bizlere biraz garip gelse de ülkemizde de yok değildir fakat yerel halka ayak uydurma düşünceniz varsa bu kahveden kesinlikle içmelisiniz pişman olmayacağınız kadar güzel yapmaktadırlar.

Beyaz Kule diğer adı ile The White Tower, akşamları insanları çevresindeki dolaşma alanlarını çok fazla tercih ettiğini göreceksiniz. Oldukça ünlü olan bu çevrede Yunan mutfağını bir de büfelerde satılmakta olan ayaküstü atıştırmalıklar ile deneyimleyebilirsiniz. Belirteceğimiz bir husus ise bölge halkında sıklıkla protesto gösterileri düzenlemeleridir. Gördüğünüz kalabalık sizi korkutmasın, protestolarını yaptıkları gibi sessizce ve etrafa zarar vermeden dağılan halkın normal hayata hiç bir şey olmamış gibi dönmelerine şahitlik edebilirsiniz.

Dia Xoiros

Selanik’te en çok tercih edilen restoranların başında gelmektedir. Yunanlı iki avukatın işletmesi dillere dolanmış durumda. Zira restoranın dekoru ve hizmeti mükemmellik derecesinde iken temizlik ve yemek konusunda şehirde bir numaraya yükselmişler. Zeytinyağlı yemekleri, etleri ve özellikle de uzosu ile sizlere unutulmaz lezzetler sunarken bir kez daha gelmeyi düşündürecekler. Küçük arka bahçesi ile yarı açık havada yemek yiyebildiğiniz gibi bu nezih yer de deniz ürünlerini bulmakta mümkündür.
Adres: Valaoritou 25, Selanik / Yunanistan
Telefon: +(30) 231202 35960

Nea Diagonios

İngilizce konuşabileceğiniz lüks restoran adresidir Nea Diagonios.  Dekorun her bir zerresinden kaliteyi rahatlık ile görebilirsiniz. Yalnızca dekor ile değil aynı zamanda çalışanlarında hizmetleri müşterin en büyük beğenileri arasındadır. Kendinizi oldukça rahat hissetmenizin yanında dekoruna kesinlikle bayılacağınız bu mekan da oldukça çeşitli içki menüsü bulunmaktadır. Sadece Uzo ile değil şarap kalitesi ile şaşırtacak Nea Diagonios, et yemeklerinin yanı sıra soğuk mezeleri ile de gönlünüze taht kurmaya oldukça niyetli bir restorandır. Özellikle de köfte menüsü ve steak en çok beğenilenler arasındayken kesinlikle aç gitmeniz gereken bir restoran. Zira hizmetin yanı sıra yemeklerine ve içeceklerine bayılacaksınız.

Adres: Πλαστήρα 89, Τάσου Καρατάσου 1, 55132 Selanik, Yunanistan
Telefon: 0231 002 9085

Rougo

Selanik en iyi restaurant sıralamasında yer almasının nedeni Türkçe menü bulunmasının yanı aslında restoranın nerdeyse tamamı Türklere hitap etmektedir. Bunun en büyük örneği ise Türk rakısının bulunmasıdır. Dekor konusunda ise ahşaba verilen ağırlık ile Türk çizgilerini çok net görebilirsiniz. Güler yüzlü çalışanlarının yanı sıra şarap menüsü ise restoranı en çok meşhur eden konulardan bir tanesidir. Ücretleri diğer restoranlara oldukça uygundur. Restorana giden müşterilerin büyük bir çoğunluğu genellikle deniz ürünleri tercih ederken et ürünlerini de denemeyi unutmamalısınız. Bu sıcak atmosferli restoran müşterilerinden tam not alırken sizler de şansınızı başka restoranlarda denememelisiniz.

Adres: 28 Karipi Selanik 54624, Yunanistan
Telefon: 0231 024 1727

Bazagiazi

Yeni çarşı içerisinde bulunan bu restorana uğrama sebebiniz olacaktır. Alışverişinizi yaptıktan sonra ya da öncesinde muhakkak gözünüze takılacak bu restoran da canlı müzik ise oldukça ilgi çekici gelecektir. Dekorunun yanı sıra temizliği tamamen göz doldururken evinizi aratmayacak sıcaklığa sahip bu mekandan ayrılmak istemeyeceksiniz. Yemek konusunda ise et yemekleri müşterilerin en büyük tercihleri arasında. Kuzu etini seviyorsanız Bazagiazi de muhakkak denemelisiniz. Dışarıdan çok cezbedici durmasa bile deniz mahsullerinin tazeliği mekanın dış görünüşünün tüm eksilerini silecek türdendir. Tatlı olarak ise portakallı helvayı muhakkak denemelisiniz.

Adres: Vasileos Irakliou 35, Selanik 45624, Yunanistan
Telefon: 0231 027 9006

 

Tripia Potiria Bit Bazzar

Selanik nerede yemek yenir sorusunun cevabıdır Tripia Potiria Bit Bazzar. Genç kitleye hitap eden harika deniz ürünlerinin servis edildiği bu restorana bir kez daha gitmeyi düşüneceksiniz. Daha çok taverna havasına sahip gibi dursa da aslında öyle değildir. Fiyatlarının makul oluşunun yanı sıra çalışanların güler yüzü sizin de gülümsemesine neden olacak.

Adres: Προσφυγικής Αγοράς 18, Ελευθερίου Βενιζέλου, 56431
Telefon: 0231 025 1485

Palati

Tercihiniz bir taverna ise adresiniz kesinlik ile Palati olmalıdır. Klasik bir Yunan tavernası deneyimini en güzel şekilde yaşatan Palati müzik konusunda oldukça iddialı. Özellikle de bahçe kısmı en çok tercih edilen bölümü. Geleneksel  Selanik yemek çeşitlerini bulabileceğiniz gibi mezeleri de oldukça lezzetli olan bu tavernanın ilgili müdürü ve personeli ile kendinizi özel hissedeceksiniz. Selanik’te taverna bulmak oldukça zordur ve burası gerek ilgi bakımından gerek ise yemek ve müzik bakımından en çok tercih edilen yerdir.

Adres: 3 Ladadika Morihovou Square Selanik 54625, Yunanistan
Telefon: 0231 055 0888

 

Foul Tou Mze

Ladadika meydanında bulunmakta olan bu restoran mezeleriyle aklınızda yer edinecektir. Meze menüsü olarak oldukça geniş bir yelpazesi bulunan restoranda muhakkak denenmesi gereken ürünler; Greek Salad ( Yunan Salatası), humus, patlıcan közleme, kalamar tava, haydar, ve kabakla hazırlanmış mezedir. Mekanın dikkat çeken özelliği hem sıcak hem de soğuk mezelerin hizmete sunulmasıdır.

Bu denenmesi gereken mezelerin yanında Yunan rakısı olarak bilinmekte olan Ouzo tüketilmesi uygun olacaktır. Yine de rakı tercih etmeyenler için şarap ve bira seçeneklerinin de bulunduğunu belirtmeliyiz. Ayrıca mekanın fiyatlarının oldukça uygun olması, müşterilerin en çok mutlu olduğu özelliktir.

Sadece meze servisinin değil eşsiz deniz mahsullerinin de menü içerisinde yer aldığını belirtmek, mekanı ziyaret edecek olanların dikkatini çekecektir.

Adres : 3 Katouni Street Ladadika, 54625 Thessaloniki/ Yunanistan

Telefon : +3023110524700

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Selanik Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder