Selanik'te Alışveriş

Farklı bir şehre seyahat amacıyla gidenlerin, alışveriş yapabilecekleri mekânlar hakkında bilgi sahibi olmak istedikleri bilinmektedir. Hem kendileri için seyahatlerini hatırlatacak anılar edinmek hem de sevdiklerine hediye sunabilmek için alışveriş yapmak kaçınılmaz bir istektir.

Selanik alışveriş için bakıldığında küçük esnaf ve yerli üreticilerden oluşan bir yapıya sahiptir. Şehir içerisinde birçok küçük dükkânla karşılaşabilmek mümkündür. Akla gelebilecek her ürünün sunulduğu dükkânlar arasında dolaşmak keyif verici olacaktır.

Tsimiski caddesi

Selanik’te alışveriş yapmak isteyenlerin bu caddeye uğramaları gerekmektedir. Alışveriş söz konusu olduğunda şehrin en çok tercih edilen caddesi, İstanbul Bağdat Cadde’sine benzetilmektedir. Trafiğin de yoğun olduğu bu cadde üzerinde sağlı sollu pek çok mağazayla karşılaşmak mümkün olacaktır. Berschka, Zara ve Stradivarious gibi mağazaların şubelerine de rastlayacağınızı belirtmeliyiz. Ancak alışverişin Euro üzerinden yapılmasından dolayı, ülkemizdekinden daha pahalıya geleceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Öğleden sonra ve Pazar günleri bu cadde üzerinde açık dükkân bulmak neredeyse imkânsızdır. Alışveriş yapacak kişilerin bu durumu unutmamaları gerekmektedir. Yerel dükkânlardan alışveriş yaparken pazarlık etmek iyi bir sonuç verebilecektir.

Jumbo

Jumbo, Selanik’te alışveriş için bir cennet olarak kabul edilmektedir. Oyuncaktan kırtasiye ürünlerine, ev eşyalarından tasarım ürünlere kadar hemen her şeyin satıldığı bir mağazadır. Ev eşyaları ve kırtasiye ürünlerinin ağırlıklı olduğu belirtilmelidir. Buraya gezmek için girilmesi durumunda, saatin nasıl geçtiğini anlamak mümkün olmayacaktır. Birden fazla katı bulunan bu mağazanın en dikkat çeken özelliği ise ucuz olmasıdır. Dinlenmek isteyenler için yemek yenebilecek alanlarında bulunduğu Jumbo’da alışveriş ödemesini kredi kartından yapacakların, önce kart geçip geçmediğini sormaları tavsiye edilmektedir.

Selanik Bit Pazarı

Dikastrion Meydanı’nın yukarısında bulunmaktadır. İkinci el olarak hemen her eşyanın burada satışa sunulduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Uygun fiyatlar sunması ise dikkat çekicidir. Burayı enteresan olarak nitelendirmek doğru olacaktır. Zira güneşin batmasının ardından, bit pazarı tahta masa ve sandalyelerin ortaya çıktığı bir tavernaya dönüşmektedir. Hem kaotik hem de eğlenceli olan bu bölgede ouzo içebilme şansını elde edebilirsiniz.

 

Kapani

Selanik’ten ne alınır sorusunun cevaplarından bir tanesi bu bölgede bulunmaktadır. Tekstil alanında ürünlerin, Selanik’ten alınabileceği bilinmektedir. Bu alışveriş için uygun yer hiç şüphesiz Kapani olmaktadır. Bu bağlamda İstanbul Unkapanı’na benzediğini söylemek yanlış olmayacaktır. Tekstil pazarının yanı sıra bu bölge de daha çok yiyeceklerin satıldığı Modiano pazarı da bulunmaktadır. Ortak kültürümüzün en güzel örneklerinden biri sayılan bu yerde zaman geçirmek, Eminönü’nün tatlı telaşını yaşamak gibidir.

Aristotales Caddesi ve Meydanı

Kapani Bölgesinden aşağı doğru ilerledikçe, yayalara özel hale getirilmiş bu alanlara ulaşılmaktadır. Yol boyunca sokak göstericileri ve satıcıları ile karşılaşmak şaşırılmaması gereken durumlardandır. Seyyar satıcılardan kuş yemi alarak, meydanda dinlenirken kuşlara yem atmayı deneyebileceğinizi unutmamanızı tavsiye ederiz. Birbirinden güzel caddelerde alışveriş yapmak yerine, serinliğin tadını çıkararak alışverişin keyfini yaşamak isteyenlerde bulunacaktır. Selanik alışveriş merkezleri sıcaktan bunalan ama yine de alışveriş yapmak isteyenlerin adresi olabilecektir. Gezmek için tavsiye edilecek alışveriş merkezlerinden birkaçını açıklamaya çalışacağız;

 

Mega outlet

2006 yılında kapılarını açmış olan bu alışveriş merkezi, yerli ve yabancı pek çok insanın tercih ettiği bir yerdir. Selanik merkeze 10 km uzaklıktadır. Ayrıca Makedonya Uluslararası Havaalanı ile arasında 3 km vardır. 15000 metre karelik bir alanda bulunmakta olan alışveriş merkezi 4 bölüme ayrılmıştır.

Selanik Outlet seçenekleri arasında insanların ilk tercih ettikleri Mega outlet Center’da fiyatlar oldukça uygundur. Giyimden ayakkabı, hediyelik eşyadan ev ürünlerine kadar hemen her seçeneğin yer aldığı bir mekân olması dikkat çekicidir. Alışveriş merkezinin ücretsiz otopark ve ücretsiz internet erişimi hizmetleri bulunmaktadır. Ayrıca alışverişten yorulanlar ve dinlenmek isteyenlerin, nefes alabilecekleri restoran ve kafe seçenekleri bulunmaktadır. Hem alışverişin hem de sevdikleriniz ile vakit geçirmenin adresi olarak kabul edilmektedir.

Pazartesi- Cuma: 10.00 – 21.00 pm

Cumartesi : 10.00 – 20.00 pm

Adres : 43 Georgikis Sholis Av., Pylaia, Thessaloniki

Telefon: +30 2310-3650000

 

Modiano Market

Selanik’te en çok tercih edilen yerlerden biri yerel marketlerdir. Eğer ki tatilinizi tur kapsamında yapmıyorsanız pansiyon ya günlük kiralık ev tutmayı düşünüyorsanız kahvaltılık ürünlerinizi alabileceğiniz harika bir yerdir. İstanbul’da yer alan balık pazarına benzetilen Modiano Market turistlerin aynı zamanda ilgi odağıdır zira her köşeden ilginç ürünler çıkabildiği gibi burada bulunan köfteciler özellikle turistlerin beğenisini kazanmıştır. Yiyecek ve içeceğin dışında ufak tefek hediyelik eşyalarda bulabileceğiniz bu şirin yere muhakkak uğramalısınız.

Adres: Platia Aristotelous | Platia Aristotelous & Ermou, Selanik 54600, Yunanistan

Bezesteni Market

İçeri girdiğiniz zaman sizi tarihin sarmasına izin verdiğinizde aslında çok da yabancılık çekmeyeceksiniz. Zira yapı olarak ülkemizde bulunan bedestenlere çok fazla benzemektedir. Selanik’ten hediyelik ne alınır sorusunun cevabını burada gezerek bulabilirsiniz. Hem geleneksel hem de günümüzde kullanılan giysilerin olduğu dükkânları gezebilirsiniz. Bunların yanı sıra tarihi yapısı ile gezilmesi gerekenler listesine de eklenmelidir. Hediyelik eşya olarak ise minyatür biblolar bulabilirsiniz. Yerel halkın el yapımı olarak yaptığı ürünleri burada bulabilmeniz de mümkündür.

Adres: Venizelou and Solomou | Venizelou and Solomou Thessaloniki, Yunanistan

Mediterranean Cosmos Shopping Mall

İhtiyacınız olan her şeyi tek bir yerde bulabileceğiniz büyük alışveriş merkezidir. Selanik dışında oldukça büyük parkları olan Mediterranean Cosmos Shopping Mall da dilerseniz parklarda rahatlıkla tur atabilirsiniz. Girişin tamamen ücretsiz olduğunu belirtmeliyiz zira yürüyüş alanları ile standart alışveriş merkezlerinden oldukça farklıdır. Çeşitli kafeleri ve restoranları ile yerel halkın çok fazla tercih ettiği yerlerden biridir. Tüm bunların yanı sıra diğer alışveriş merkezlerine nazaran mağazalardaki ürünlerde indirim oranının dikkat çekmesi de mevcut. Ülke de Euro kullanılması nedeni kur farkından dolayı ülkemize nazaran oldukça pahalıya geleceği düşünülse de aslında Mediterranean Cosmos Shopping Mall da durum eşitlenmiş olabilir zira indirimler oldukça fazladır. Birbirinden farklı ve ünlü markaları bulabileceğiniz gibi rahatça alışveriş yapmayı düşünenleri muhakkak uğraması gereken yerlerden yalnızca biridir.

Adres: Aftokinitodromos Thessalonikis Neon Moudanion, Thessaloniki 57001, Yunanistan
Telefon: 0231 048 9571

Peachy Luna 

10.00 ile 15.00 saatleri arasında hizmet veren Peachy Luna ilginç hediyelik ürünler arayanlar için mükemmel bir yer. Kitaplarda yer alan fantastik dünyanın peri kızlarının bin bir hallerini bulabileceğiniz bu dükkân da aklınıza gelebilecek hemen her şey mevcuttur. Sadece biblo olarak değil aynı zamanda görkemli tabloların yanı sıra çeşitli modelleri bulunan tişörtler de bulunmaktadır. Tema olarak sadece peri kızlarını düşünmemelisiniz zira minyatür ağaç ürünlerinden cadılara kadar aklınıza gelebilen tüm fantastik türleri burada bulabilmeniz mümkündür. İlginç duvar saatlerinden mücevher kutularına, porselen kupalardan sihirli ağaçlara kadar aklınıza gelmeyecek kadar çok ürün çeşidine sahip Peachy Luna da hayal gücünün somutlaşmış haline tanıklık edeceksiniz. Ürün çeşitliliği fazla olunca almakta kararsızlık daha da çok olacaktır fakat dükkâna girdiğiniz zaman çıkmak istemeyeceğiniz kadar mükemmel ürünler olduğunu unutmamalısınız.

Adres: Papanastasioıu88 | Papanastasiou & Botsari, Selanik 54644, Yunanistan
Telefon: 0231 431 2338

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Selanik Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder