Sardunya Adası'nda Neler Yapılır?

Dünya genelinde ün kazanmış olan ve Akdeniz’in ne nadide adalarından biri olan Sardunya Adası, sunduğu güzelliklerle ziyaretçilerini büyük bir huzura sürüklüyor. Sardunya Adası uçak bileti rezervasyonu yaptırarak ulaşabileceğiniz Sardunya Adası, adeta keşfedilmeyi bekleyen bir yeryüzü cenneti gibi ziyaretçilerini ağırlıyor. Sardunya Adası’nın keyfini sonuna kadar çıkarabileceğiniz, eğlenceyi doruklarda yaşayabileceğiniz birçok aktivite seçeneği bulunuyor. Sardunya Adası’na gittikten sonra sadece güneşlenmek, denize girmek ve otelinizde dinlenmek istemiyorsanız eğer bu aktivitelere kolaylıkla ayak uydurabileceğiniz ve erişebileceğiniz birçok Sardunya Adası turu bulunuyor. Sardunya Adası turları na katılarak hem bireysel olarak, hem de takım arkadaşlarınızla bol bol vakit geçirebilir ve eğlenebilirsiniz. Sardunya Adası ne yapılır ve Sardunya  Adası gezilecek yerler sorusuna verilebilecek birbirinden güzel ve birbirinden eğlenceli cevaplar bulunuyor. Bu cevaplar arasından, Sardunya Adası’nda yapmadan dönmemeniz gereken aktiviteler sıralaması ise aşağıdaki maddelerde yer alıyor.

 

 

 

 

Ada Turu: Sardunya Adası’na konforlu bir yolculukla geldikten ve otelinize giriş yaptıktan sonra yapmanız gereken ilk şey bir ada turuna çıkmak olacaktır. Yemyeşil ağaçların ve kuş cıvıltılarının arasında, yürüme mesafesinde olan yerlere gidebilir ve begonvillerin, lavantaların, papatyaların arasında bir fincan kahve içebilirsiniz.

Yürüme mesafesindeki yerlere uğradıktan sona Porto Cervo’da bulunan MdM sanat müzesi ve galerisine gidebilir, Sardunya Adası’nın sanat kokan duvarları arasında bir gezinti yapabilir ve hatta beğendiğiniz bir parçayı satın alabilirsiniz. Sardunya Adası’nın en can alıcı noktası olan Monte Moro’ya tırmanabilir ve Sardunya Adası’na el sallayan bir mesafede olan diğer Akdeniz adaları Tavolara Adası ve Caprera Adası’nın muhteşem manzaralarını izleyebilirsiniz. Küçük bir tekne yolculuğuyla Grotta del Bue Marinom’da yer alan sarkıt dikitlerin bulunduğu mağaraları görebilirsiniz. Sardunya Adası’nın önemli bir simgesi olan şaraplar, Sardunya’nın en nadide üzüm bağlarından üretilmektedir. Bu üzüm bağlarını ziyaret edebilir ve Sardunya Adası’nın nefis şaraplarını yerinde tadabilirsiniz. Sardunya Adası’nın üzüm bağları kadar doğal bir diğer alanı da zeytinliklerdir. Zeytinliklere gidip birkaç saatinizi huzurlu bir piknik için ayırabilirsiniz.

 

 

 

 

Tekne Turları: Sardunya Adası’nda tekne turlarına katılmadan geçirilen bir tatil, tatil sayılmamalıdır. Sardunya Adası’nın eşsiz koylarından bir tanesine sahip olan Alghero’da düzenlenen tekne turları, Sardunya Adası’nda katılabileceğiniz en ideal tekne turlarından bir tanesidir. Çocuklu ailelerin de kabul edildiği bu tekne turlarında yüksek derecede güvenlik önlemleri bulunuyor ve tur sırasında gerekli ekipmanlar dağıtılarak konukların dalış yapabilmesine de imkan tanınıyor. Akdeniz’in içinde yaşayan, farklı boy ve renkteki yüzlerce balığın defilesini izleyebilir ve dost canlısı yunuslarla ortak anılar biriktirebilirsiniz.

 

 

 

 

Plajlar: Plajlar ve sahiller, Sardunya Adası’nın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Sardunya Adası’nda güneş gözlüğünüzü, koruyucu kreminizi, sandaletlerinizi ve kitabınızı toparlayıp hemen gitmeniz gereken ilk sahil, Cala Luna Sahili… Yarım ay biçiminde mükemmel bir koy olan Cala Luna, sadece Sardunya Adası’nın değil, Akdeniz’in de en güzel sahili olarak biliniyor. Cala Luna’ya karadan ulaşım oldukça zor olsa da, Cala Gonone üzerinden ulaşım mümkün. Bembeyaz kumsalıyla ve mükemmel atmosferiyle Cala Fuili de gitmeniz gereken bir diğer sahil fakat şnorkel için en uygun sahil olan Cala Mariolu’yu da ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

Birçok haritada yeri olmayan ve dolambaçlı yollardan ulaşılabilen Spiaggia del Principe, kuzeydoğu kısmında Capriccioli ve Porto Cervo arasında yer alıyor. Oldukça zor ulaşılan Spiaggia del Principe, tüm bu zorluklara rağmen yine de ziyaret edilmesi gereken bir yer çünkü konuklarını, Sardunya Adası’nın henüz keşfedilmemiş saklı bir cenneti gibi büyülüyor.

Pek alışık olmadığımız bir görüntü olarak çam ağaçlarını ve denizi bir araya getiren Spiaggia le Bombarde ise yine keşfe çıkmanız gereken sahiller arasında yer alıyor.

Tüm bu sahil ve plajların yanı sıra gitmeniz ve görmeniz gereken bir diğer sahil ise Costa Smeralda, bir diğer adıyla Zümrüt Sahili… Zümrüt yeşili suların dans ettiği bir sahil olan Zümrüt Sahili, Sardunya Adası’na gidip de görmeden kesinlikle dönülmemesi gereken nadir güzelliklerden bir tanesi bu yüzden diğer sahil ve plajları görmeye, Zümrüt Sahili’nden başlayabilirsiniz.

 

 

 

 

Tarihi ve Mimari Alanlar: Sardunya Adası her ne kadar egzotik bir güzellik olsa da, içerisinde tarihi ve mimari unsurları da barındırıyor. Bu doğrultuda Sardunya Adası gezilecek yerler listesinde konuklarına, tarihi ve mimari yapıları da sunuyor. Tarihi atmosferi içinize çekmeye Barumini’den başlayabilirsiniz. Sardunya Adası’nın tarihi kenti olarak bilinen Barumini, yeşilliklerin ortasında kalmış gri yapısıyla muhteşem bir görsel şölen sunuyor. Çok sayıda arkeolojik kalıntının olduğu Barumini’de Bronz Çağı’ndan günümüze kadar gelen taşlar ve Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Nuraghe Su Nuraxi yer alıyor. Tarihi atmosferinin yanı sıra mimari bir estetiği de bulunan Barumini’nin labirenti andıran oval yapılarının arasında gezintiye çıkabilir ve her bir taşa dokunuşunuzda farklı bir hissiyata kapılabilirsiniz.

Barumini dışında yine bir başka tarihi kent olan Castello’yu da gezebilirsiniz. Ortaçağ mimarisiyle günümüz mimarisinin bir arada yaşadığı Castello’nun ara sokaklarında gezintiye çıkabilir ve her iki çağın da birbirleriyle olan muhteşem uyumuna tanık olabilirsiniz. Ayrıca Cagliari’de yer alan ve Roma döneminden kalma olan anfitiyatroyu veya Sulci’deki Fenikelilerden kalma kalıntıları gezebilirsiniz.

 

 

 

 

Tarihi kent Barumini ve diğer tarihi kent Castello dışında Museo Civico Giovanni Marongiu (Cabras), Parco Museo S’Abba Frisca (Dorgali), Museo Archeologico Nazionale (Cagliari), Museo dell’Arte Mineraria (Iglesias), Man Museum of Art Province of Nuoro (Nuoro) gibi çok sayıda müzeyi de gezip görebilirsiniz.

Museo Civico Giovanni Marongiu Adres: Via Tharros, 09023 Cabras, Sardunya Adası, İtalya

Parco Museo S’Abba Frisca Adres: Strada Cartoe, 08022 Dorgali, Sardunya Adası, İtalya

Museo Archeologico Nazionale Adres: Piazza Arsenale, 09124 Cagliari, Sardunya Adası, İtalya

Museo dell’Arte Mineraria Adres: Via Roma 47, 09016 Iglesias, Sardunya Adası, İtalya

Man Museum of Art Province of Nuoro Adres: Via Satta 27, 08100 Nuoro, Sardunya Adası, İtalya

 

 

 

 

Doğa Sporları: Sardunya Adası, egzotik kimliğinin içerisinde çok sayıda doğa sporunu da barındırıyor. Doğa sporlarının yanı sıra su sporlarının da yapılabileceği Sardunya Adası’nda hiking, trekking, şnorkel, sörf gibi sporlar yapılabiliyor.

Belirlenmiş noktalardan yapacağınız uzun veya kısa mesafeli yürüyüşler olan hiking ile Sardunya Adası’nın zümrüt yeşili ve turkuaz sularından başlayarak, yüksek tepelere kadar yürüyüş yapabilir ve zirveye ulaşabilmenin mükafatı olarak tepelerden eşsiz manzaralara şahit olabilir veya günbatımının kızıl ezgilerinde ruhunuzu dans ettirebilirsiniz. Uzun mesafeli hiking macerasına katılacaksanız eğer yürüyüşünüzün belli bir kısmını, Sardunya Adası’nın egzotik ağaçları ve bitki örtüsü arasında rüya gibi bir kampla taçlandırabilirsiniz.

 

 

 

 

Hiking dışında katılabileceğiniz bir diğer aktivite ise sörf. Sörf tahtanızla birlikte kızgın kumların arasından geçerek, kendinizi Sardunya Adası’nın soğuk sularına bırakabilirsiniz. Masmavi suların arasında hatta tercihe göre turkuaz, zümrüt yeşili suların arasında rüzgarın saçlarınızı okşayışını hissedebilir ve doyasıya bir eğlenceyle ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Şnorkel de Sardunya Adası’nda yapabileceğiniz bir diğer aktivitedir. Şnorkele uyumlu kısımlarda unutulmaz bir dalış keyfi yaşayabilirsiniz. Su altı keşif şnorkeli ile farklı renklere sahip olan Sardunya Adası denizinin altındaki büyüleyici yaşamı keşfedebilir ve balıklarla dost olabilirsiniz. Su altı kameranızla fotoğraflar çekebilir ve seyahat defterinize yeni anılar ekleyebilirsiniz.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Başlıklar

Diğer Şehir Rehberleri

Diğer italya Kalkışlı Uçuşlar

X
Sardinya Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder