Sardunya Adası Şehir Rehberi

Sardinia Adası olarak da bilinen Sardunya Adası (İtalyanca Sardegna), Akdeniz’de yer alan adalardan bir tanesidir. İtalya’ya bağlı olan Sardunya Adası, Sicilya Adası’ndan sonra Akdeniz’in ikinci en büyük adasıdır. İtalya’nın batı kısmında ve Korsika Adası’nın güney kısmında kalan Sardunya Adası’nın toplam yüzölçümü 24.090 km2’dir. Km2’ye 69 kişinin düştüğü Sardunya Adası’nda toplam nüfus 1 milyon 637 bin 639 kişidir. Sardunya Adası resmi para birimi Euro’dur. Sardunya Adası resmi dili de İtalyancadır.

 

 

 

 

Sardunya Adası’nın tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Sardunya Adası’ndaki ilk insanlar, M.Ö. 250 yılında Balear Adaları ve Toskana’dan gelen insanlardır. M.Ö. 8.yüzyılda Fenikelilerin geldiği Sardunya Adası’nda günümüzdeki Cagliari yerleşimi kurulmuştur. M.Ö. 550 yılında Kartacalıların eline geçen Sardunya Adası, Kartacalılar tarafından tahıl ambarı olarak kullanılmıştır. 1.Pön Savaşı’nda hakimiyeti sarsılan Kartacalıların yerine adayı ele geçiren medeniyet ise Roma Cumhuriyeti olmuştur. Bu dönemlerde asimile olan Sardunya Adası, Sicilya Adası’yla birlikte Mısır’ın fethine kadar Roma Cumhuriyeti’nin tahıl ambarı olmuştur. Daha sonra sırasıyla Batı Roma İmparatorluğu, Vandallar, Doğu Roma İmparatorluğu, Afrika Prefekturası, Emeviler, Fatımiler, Cenovalılar, Aragonlular, ve Avusturyalıların hakimiyetinde kalan Sardunya Adası, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra özerk bölge ilan edilmiştir. Bu medeniyetlerin hakimiyeti sırasında da İngilizler, Fransızlar, İspanyollar gibi birçok medeniyet tarafından işgaller yaşansa da, dönemin hakimiyetini elinde tutan medeniyetler Sardunya Adası’nı işgalden kurtarmış ve ellerinde tutmaya devam etmişlerdir.

 

 

 

 

Sardunya Adası nerede sorusunun cevabı olarak; Sardunya Adası’nın Akdeniz’in orta kısmında, İtalya’nın batı kısmında ve Korsika Adası2nın güney kısmında olduğu söylenebilmektedir. Sardunya Adası, Akdeniz’in orta kısmında yer aldığı için ılıman bir iklimin etkisi altındadır. Yaz sezonu boyunca sıcak, kış sezonu boyunca ise ılıman bir hava karakterine sahiptir. Sardunya Adası’nda sıcaklıklar ortalama 20 derecedir. İlkbahar aylarında yağış alan Sardunya Adası’nda tropik meyveler ve deniz ürünleri oldukça fazladır.

Sardunya Adası’nın iklim şartları doğrultusunda gelişen tarımın büyük bir bölümü zeytin bahçelerinden ve üzüm bağlarından oluşmakta, bu doğrultuda üretilen zeytinyağı ve özel şaraplar ekonominin bir parçasını oluşturmaktadır. Sardunya Üniversite konusunda Cagliari Üniversitesi gibi değerli bir üniversiteye sahiptir.

 

 

 

 

Sardunya Adası, ulaşım altyapısı oldukça fazla gelişen adalardan bir tanesidir. Düzenli tren seferleri bulunan Sardunya Adası’nın ana merkezleri olan Cagliari, Alghero, Sassari ve Nuoro bölgeleri arasında düzenli otobüs seferleri de bulunmaktadır. Sardunya Adası’nın hiç ücretli otoyolu bulunmamakla birlikte yolları genel olarak engebeli ve keskin virajlıdır. Sardunya Adası’nda uluslar arası trafiğe açık olan üç havaalanı bulunmaktadır. Sardunya Adası havaalanı listesi içerisinde yer alan havaalanlarından bir tanesi Cagliari bölgesinde, bir tanesi Olbia bölgesinde ve diğeri de Alghero bölgesinde yer almaktadır. Sardunya Adası’ndan  İtalya ana karasına bağlanan deniz yolu ulaşımı da bulunmaktadır. Feribotlarla sağlanan ulaşım Cagliari limanı, Porto Torres limanı, Golfo Aranci limanı, Olbia limanı ve Arbatax limanı üzerinden gerçekleşmektedir. Ayrıca Sardunya Adası’ndan Korsika Adası’na da feribotla ulaşmak mümkündür.

Sardunya Adası’na gidecek kırmızı pasaport sahibi ve yeşil pasaport sahibi kişiler, 90 günü geçmeyecek şekilde vizeden muaf tutulmaktadırlar. Bordo pasaport sahibi kişiler, Sardunya Adası’na gitmek için Schengen vizesi başvurusu yapmak durumundadırlar. Sardunya Adası konsolosluk başvurusu ve vize işlemleri için Türkiye Cumhuriyeti Roma Başkonsolosluğu’na başvurulmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Roma Başkonsolosluğu Adres: Via Palestro 28, 00185 Roma, İtalya Cumhuriyeti

Türkiye Cumhuriyeti Roma Başkonsolosluğu Telefon: 0039-06-445-94-200

 

 

 

 

Şehirle İlgili Genel Bilgiler

Ülke: Sardunya Adası, İtalya

Nüfus: 1.637.639

Resmi Dil: İtalyanca

Para Birimi: Euro

İklim: Ilıman

Saat Farkı: 1 Saat Geri

Telefon Kodu: +39

Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün

Sırakadaki Şehir Rehberi

Sardunya Adası Alt Başlıklar

Diğer Şehir Rehberleri

Diğer italya Kalkışlı Uçuşlar

X
Sardinya Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder