Saraybosna'ya Ne Zaman Gidilir?

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna ne zaman gidilmeli sorusu oldukça kafa karıştıran bir cevaba sahip. Genellikle karasal bir iklimin hakim olduğu büyük bir şehir. Şehirde yaz ayları oldukça sıcak geçmekte. Tespit edilen en yüksek sıcaklıklar temmuz ağustos ve eylül aylarında ortaya çıkıyor. Yapılan ölçümler ise sıcaklığın neredeyse 30 ila 35 derece arasında olduğunu gösteriyor. Eğer şehrin köşe bucak her yerini gezmek istiyorsanız bu durumda Saraybosna girmek için en uygun aylar olarak temmuz ağustos ve eylül ayları ideal olacaktır. Ayrıca ülke Kış mevsiminde de bir başka güzelliğe kavuşmakta. Zira karasal ikliminin etkisinde olan Saraybosna Aralık Ocak ve Şubat ayında deyim yerindeyse tamamen beyaza bürünmüş durumda. Mevsim normalleri gereği hava soğukluğunun eksi 20 dereceye ulaşabiliyor. Eğer ülkeye kış mevsiminde gitmeyi düşünüyorsanız bu koşulların oldukça zorlayıcı olduğunu bilmenizde fayda var. Fakat hissedilen soğuk ve caddelerde oluşan buz ve kara rağmen ülkede hayat normal seyrine devam etmekte. Ayrıca Saraybosna'da dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise bahar ayı olarak bilinen mart nisan mayıs aylarında özellikle sıkı kıyafetler giyilmesi. Zira güneş yüzünü her ne kadar göstermiş olsa da şehir bu mevsimde oldukça soğuk olabilmekte. Genellikle soğuk algınlığının sık görüldüğü Saraybosna ziyaretçilerinin bu durumu dikkate alınmasında fayda var.  Saraybosna havaalanı ulaşım imkanları son derece yüksek bir şehir. Bu yüzden Saraybosna hava durumu ne kadar kötü olursa olsun istediğiniz yere tam vaktinde ulaşabileceğinizden uçağınızın tam vaktinde hareket edeceğinizden şüpheniz olmasın.

 

 

 

Yaz aylarında Saraybosna'da yüzmenin çok keyifli olduğunu eklemeden geçemeyeceğiz. Zira ülke tertemiz akarsulara sahip Ayrıca Saraybosna yaz aylarında turizmin canlanmasıyla beraber daha aktif ve turistler için daha ideal bir ortam hazırlamakta. Şehirde yaz mevsiminde etraf adeta açık hava pazarı gibi görünüyor. Ülkenin her yanından gelen el yapımı ürünler yaz aylarında turistlerle buluşmak için Saraybosna mağazalarında sergilenmeye başlanıyor. Eğer Saraybosna’yı ziyaret etmek istiyorsanız tercihiniz muhakkak temmuz ağustos ve eylül aylarından yana olmalı. Çünkü ülke Turizm sezonu için  resmi açılışını bu aylarda yapıyor.  Saraybosna caddelerinde çok farklı kültürlerden müzikler de bu aylarda sokak sanatçıları ile birlikte turistler ile buluşabilmek de. Gerçek bir sokak konserine tanıklık etmek istiyorsanız birçok yöresel enstrümanı ve evrensel müzik sesi olan kemanı farklı bir yorumla Saraybosna caddelerinde bulmanız mümkün.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Bosna Hersek Kalkışlı Uçuşlar

X
Saraybosna Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder