Saraybosna Gece Hayatı

Balkanlar'ın en önemli şehirlerden olan ve Bosna Hersek'in başkenti konumundaki Saraybosna uçak bileti ile gidilebilen kültürel zenginlikleri kadar Saray Bosna gece hayatı ile de turistler için cezbedici durumda. Saraybosna geçmişte yaşamış olduğu savaşları bir kenara bırakarak tam anlamı ile ekonomik kalkınmaya odaklanmış durumda. Saraybosna caddeleri meydanları ve başta Başçarşı olmak üzere birçok sosyal olanağı gece hayatı ve eğlence kulüpleri ile desteklemekte. Saraybosna gece hayatına biraz daha yakından baktığımızda neredeyse kalite anlamında İstanbul ile yarışacak kadar gece kulübüne sahip olduğunu söyleyebiliriz. Şehir ile iç içe olan gece yaşamı hiçbir şekilde Saraybosna sakinlerini huzursuz edecek taşkınlıkları tetiklemiyor. Ülkeye gelen turistler ve ülkede yaşayan yerli halk tam anlamı ile eğlencenin değerini bilerek bu eğlencenin caddelere taşkınlık olarak dönmesini engelliyor.

 

 

 

Saraybosna gece kulüpleri bulunduğu zelenih beretki isimli cadde gece kulüplerine ev sahipliği yapıyor. Burada barlar gece kulüpleri kısacası bütün eğlence mekanlarını bir arada bulabilmeniz mümkün. Genellikle Amerikan tarzı gece kulübü anlayışının sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Saraybosna içerisinde hizmet veren gece kulüplerinde gecenin her saati canlı müziğe tanık olmak hem turistleri hem yerli eğlence severleri oldukça mutlu ediyor. Ayrıca Saraybosna'da gece kulüplerinde uluslararası anlamda başarı kaydetmiş Bosnalı ve yabancı grupların müzik yapmasına şahitlik edebilirsiniz. Zira yatırımcılar gece hayatının daha aktif ve daha eğlenceli olabilmesi için hiçbir yatırımdan kaçmamış gibi görünüyor. Ortalama mekanlar 400 ile 500 insanı ağırlayacak büyüklükte geniş ve ferah salonlarda oluşuyor. Ayrıca Saraybosna'da gece hayatının tam anlamıyla başçarşı ve zelenih beretki den ibaret olduğunu düşünmek yanlış olur. Zira Saraybosna'nın özellikle odaklanılmış bir noktasına gece kulüplerinin toplanmamasına dikkat edilmiş. Şehrin her alanında her bölümünde bir gece kulübü ya da bara denk gelmemiz mümkün. Bu da şehrin her noktasında geceyi ışıltılı ve canlı tutmak için yardımcı oluyor. Eğer farklı bir yaşam arıyorsanız Bosna hersek yaşam kalitesi ile oldukça ilginizi çekecek

 

Gece kulüplerine biraz daha yakından baktığımızda Aslında gece kulüplerinin farklı zevk ve müziğe göre programlar yaptığını farklı diyorsunuz. City Longe isimli gece kulübü daha çok bir bahar havasında içkinizi yudumlarken bir yandan da arka planda çalan folk Amerikan müziği karışımı şarkılarla tarihin derinliklerinde yolculuk yapabiliyorsunuz. Başka bir mekan olan citypab yavaş yavaş enerjinin ve müziğin sesini yükseltmek isteyen eğlence severler için öne çıkıyor. City Pub da daha çok canlı gruplar sahne alırken müzik kalitesi oldukça yüksek. Eğlence başladığı dakikalarda sonra neredeyse bir konser havasına bürünüyor. Ayrıca bu mekanların birkaç Sokak ötesinde muvekita sokağında cheers pub her zaman kapısında oldukça geniş bir kalabalık ile hizmet veriyor. Eğer şanslılardansanız bu gece kulübüne girmeyi başarır, bazen Boşnak dilinde fakat çoğunlukla İngilizce çalan Saraybosna'nın yerel müzik grupları ile eğlenceli dakikalar yaşayabilirsiniz. Müzikler genellikle rock müzik olarak karşımıza çıkarken yine aynı cadde üzerinde the old Bell pub daha çok hareketli müziklerden yorulan ve dinlenirken viskisini yudumlamak isteyen konuklarını bekliyor. Bu Barın özelliğine baktığımızda caz müziğin aktif olduğu ve sürekli sakin bir ses yoğunluğunda hizmet verdiğini görmek mümkün. Ayrıca konumu itibariyle caddede manzaralara da şahitlik edebileceğiniz mekan yeni arkadaşlıklar ve dostluklar kurmanın için oldukça uygun bir alan.

 

 

 

Eğer ben tam anlamı ile eğlenceyi doruklarda yaşamak istiyorum diyenlerdenseniz Mehmeda spahe Caddesi sizin tam aradığınız mekan. Cadde üzerindeki gece kulüpleri tam anlamı ile İstanbul'u andırmakta sloga isimli ülkenin en eski sineması da bu cadde üzerinde bulunuyor. İsmini sloga’dan alan mekan çok daha profesyonel bir hizmet vermekte. İçeri girişinizin hemen ardında bilet alabileceğiniz bir gişe ile karşılaşıyorsunuz. Ayrıca paltonuzu ya da ceketinizi bırakmak İsterseniz bu noktada size yardımcı olunuyor. Küçük bir merdiven ile sinema salonunun içine ulaşabildiğiniz eğlence mekanı tam anlamı ile bir canlı müzik Festivali'ne dönüşüyor. Sahip olduğu olağanüstü mimarisi ile karşımıza çıkan mekan minimum 400 ila 600 insana aynı anda hizmet verebilecek kapasitede. Sloganin kapanış saati neredeyse yok gibi eğer eğlence severler mekanı boşalmazsa 24 saat hizmet vermeye devam eden bir hizmet anlayışı ile Saraybosna eğlence hayatını desteklemeye devam ediyor. Mekanda her tür müzik çalabiliyor,müzik çeşidi sahneye çıkan gruplar ile değişebiliyor. Pop müzik yerel rock müzikler pop müzik ve Uluslararası anlamda pop ve rock müziği elektronik müziği mekanda bulabilmeniz mümkün.

 

Saraybosna eğlence anlayışıyla sosyal anlayışıyla ve kültürel anlayışıyla tam olarak Osmanlı'yı yansıtmakta. Caddelerde olan harika mimari bir de eğlence kulüplerinin sesleri ile birleştiğinde olağanüstü tatlar ve zevkler yaşatmakta. Eğer ülkenin yerel müziklerini yerel tatlarını hissetmek istiyorsanız zelenih beretki Caddesi'nde bulunan jez club bu ihtiyaca cevap vermek için hizmet ediyor. Mekanda sadece Boşnakça müzikler çalınırken aslında mekan yakından incelendiğinde oldukça kaliteli bir hizmet anlayışına sahip olduğunu söylemek mümkün oluyor. Eğer Saraybosna'nın yerel müziklerini ilgi duyuyorsanız gece 01.00 dan hemen sonra mekana dalıp dilediğiniz gibi eğlenebilirsiniz.

 

Daha çok eğlenceyi cafe ve barın birleştiği noktaları arayanlardansınız,  istediğinizde kahvenizi ve sıcak içeceklerinizi yudumlayabildiğiniz, istediğinizde ise birkaç içki içip müzik dinleyebileceğiniz bir mekan arıyorsanız zlatka ribica bu ihtiyaç için hizmet vermekte. Mekanda 2 bölüm bulunmakta birinci bölümde yani giriş bölümünde kahvenizi ve sıcak içeceklerinizi yudumlarken mekanın biraz daha derinlerine gittiğinizde eğlencenin şekli ve müziğin sesi yükselmeye başlıyor. Mekanda özel olarak tasarlanan ses yalıtımlı duvarları iki grubun birbirine rahatsızlık vermeden huzur içinde eğlenebilmesini mümkün kılmış. Saraybosna gece hayatıyla daha önce de söylediğimiz gibi İstanbul'un neredeyse yakalamış durumda gece kulüplerine ek olarak birçok 5 yıldızlı otelde gece kulüplerini eğlence mekanlarını Saraybosna halkına açılmış durumda.Mevcut mekanlardan sıkılıp daha farklı bir yer arıyorsanız 5 yıldızlı otellerin barları aklınızda bulunmalı. Çünkü 5 yıldızlı oteller imkanları dahilinde daha önemli ve uluslararası anlamda başarı kazanmış müzik gruplarını Saraybosna eğlence hayatına kazandırmayı başarıyor.

 

 

 

Saraybosna eğlence hayatı denildiğinde Yaşam Tüneli yani hayat tünelinden bahsetmemek imkansız. Saraybosna'nın kültürel tarihi içinde çok önemli bir yer tutar Yaşam Tüneli havaalanının bitişiğinde bir noktada yer alıyor. Başçarşı'da yaşam tüneline Tramvay ile ulaşmanız mümkün. Eğer Hayat tüneline gitmek istiyorsanız 3 Nolu tramvayı tercih edip Ilıca semti yakınlarında inmeniz gerekmekte. Saraybosna  otobüs yolculuğu ile yapacağınız kısa seyahat sizin yaşam tüneline ulaştıracaktır. Tünel bir köy içerisinde olduğundan dolayı etraf tam anlamıyla ortaçağ mimarisi ile gözünüze çarpacak. Mekan içerisinde dışarıdan göründüğünün aksine oldukça temiz ve kaliteli bir dekor barındırmakta. Zira Yaşam Tüneli Saray Bosna Savaşı'nı yakından yaşamış mekanların başında geliyor. Şimdilerde eğlence için kullanılan Yaşam Tüneli Sırp Bosna çatışmaları sırasında Bosnalı direnişçileri ev sahipliği yapma özelliğini de taşıyor.

 

Saraybosna gece hayatı ile ilgili söylenebilecek en önemli noktadan biri ise ülkemizde alışık olduğumuz eğlencenin bitip uykuya dönme saatinin öncesinde gidilen çorba anlayışı Saraybosna'da ne yazık ki bulunmuyor. Bunun için ya kaldığımız otelde erken kahvaltı olarak bilinen vakitleri denk gelerek uyku öncesi bu ihtiyacı giderebilirsiniz. Ya da Boşnakların erken saatlerde hazırlamış olduğu Boşnak börekleri ile bu probleme çözüm bulabilirsiniz. Bizce Saraybosna eğlence hayatı tam anlamı ile 5 yıldızlı olarak düşünülmüş olsa da ayrıntılarda henüz gelişmeyi bekleyen birçok noktada gözümüze çarptığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Bosna Hersek Kalkışlı Uçuşlar

X
Saraybosna Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder