Saraybosna'da Alışveriş

Saraybosna içinde barındırdığı medeniyetler ve üzerinde kurulan imparatorlukların etkisi ile birçok farklı halk için alışveriş merkezi olma özelliğini tarihinin her döneminde devam ettirmiştir. Saraybosna Alışveriş merkezleri düşünüldüğünde ilk açıklanması gereken Başçarşı bölgesi olacaktır. Zira bölge Saraybosna merkezinde yer almakta ve şehrin bir boydan bir boya mağazalar ve alışveriş merkezleri ile donatıldığı ortak yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Şehir birçok farklı nokta da alışveriş için küçük dükkanlar bulundursa da Başçarşı bütün mağazaların bulunduğu ortak nokta olarak 200 yüz yılı aşkın süredir hizmet vermeye devam etmektedir. Tarihinde büyük bir yangında gören Başçarşı bu duruma rağmen ivme kaybetmeyerek Bosna halkı için büyük bir geçim kaynağı olma özelliğini korumuştur. Bu özel şehir Saraybosna uçak bileti ile sizlerin hizmetinizde.

 

 

 

Saraybosna Avrupa’nın küçük kentlerinden biri olarak görülse de içinde bulundurduğu ticari kapasite oldukça yüksek bir para akışına ev sahipliği yapar. Saraybosna içinde alışverişe başlamadan yapmanız gereken ilk şey mutlaka elinizde bulunan dövizi bozdurmak olmalıdır. Bunun için Hava alanından bulunan döviz bozdurma gişelerini kullanacağınız gibi şehir içinde yer alan Postaneler hafta içi her gün ve cumartesi günleri  07:00 da başladıkları hizmetlerine akşam 22:00 olana kadar sürdürmektedirler. Ayrıca Postanelerden kredi kartınız ile nakit para çekmenize olanak sağlanmıştır. Bu sorunları aşıp nakit paranızı Bosna-Hersek para birimine olan BAM olarak değiştirmeyi başardıysanız şimdi ne alacağınızı seçme ve nereden alacağınızı seçme anına geçiş yapabiliriz.

Saraybosna diğer balkan şehirlerinde olduğu gibi el işçiliği hediyelik eşyaların sıkça göze çarptığı noktaların başında gelmektedir. Şehirde yaşayan yerli halkın el emeği olan bu ürünlerin Başçarşı ve etraftaki küçük çaplı dükkanlarda satıldığını söylemek mümkün olacaktır. Saraybosna yani Bosna-Hersek elektronik eşyalardan ve tekel ürünleri olarak tanımladığımız alkol ve sigaradan oldukça cüzi vergiler alan ülkeler arasında yer almaktadır. Bu açıdan baktığımızda şehirde her türlü içkinin hediyelik olarak alınması ve hediye paketleri yaptırılması mümkündür. Saraybosna hediyelik ürünlerine kısaca göz attığımızda Bosna yerel kahvesi, tahta kaşık kepçe tarzı mutfak ürünleri, Osmanlı’dan ülkeye yadigar kalan lokumlar en önemli hediyelik eşya guruplarını oluşturmaktadır. Ayrıca Saraybosna hediyelik eşyalarını seçerken en dikkat etmeniz gereken nokta; Çoğu eşyanın aslında ülkeye Türkiye üzerinden giriş yaptığı gerçeğidir. Kendi ürünlerimizi hediyelik eşyalar diye satın almak istemiyorsanız ürünün nerede üretildiği yönünde bilgi sahibi olmaya çalışın. Saraybosna küçük çaplı alışveriş imkanı sunan dükkanlarda en dikkat çekici nokta Müslüman olan ülkede aynı Türkiye de olduğu gibi pazarlık imkanının olmasıdır. İlk başlarda garipseme yaşasanız da pazarlık Saraybosna esnafının en alışık olduğu durumlardan. Onlar çetin pazarlık yapabilen ve bundan keyif alan insanlar bu hem sizin ekonominize hem de yerel esnaf ile olan eğlenceli diyaloglar kurmanızı tetikleyecek.

 

BBI Alışveriş ve Yaşam Merkezi: Saraybosna içerisinde önemli bir yer tutan ve iş ile alışverişin aynı ortamda hayat bulmasını sağlayan merkez oldukça kalabalık bir nokta. Ülkeye giriş yapan turistlerin ilk uğrayacağı noktaların başında geliyor ve bu yönü ile içinde kafeler restorantlar teknoloji marketler bulunduran ayrıca Saraybosna şirketleri için ofis olanağı da sağlayan bir komplekse dönüşmüş durumda.  Adres ve hizmet standartlarına göz attığımızda;

Adres: Trg djece Sarajeva 1, Sarajevo 71000, Bosna Hersek

Telefon: +387 33 569-990

Çalışma saatleri: 08:00–23:00

 

 

 

İmportanne Alışveriş ve Yaşam Merkezi: Saraybosna iş yaşamı söz konusu olduğunda ilk akla gelen nokta şüphesiz İmportanne Alışveriş ve yaşam merkezi oluyor. Bu merkezin en önemli özelliği çok uluslu şirketlerin konumlanma merkezi olarak karşımıza çıkması. Şehre yatırım yapmak isteyenlerin ilk uğradığı nokta burası oluyor. Bu özelliği ile birçok Türk iş adamının da yatırım yaptığı şehir olan Saraybosna gelecekte güçlü bir ekonomiye sahip olmak için bütün yolları deniyor. Özellikle İmportanne Alışveriş ve yaşam merkezinin mimarisi ile dikkat çekici olduğunu vurgulamak yanlış olmayacaktır. Çünkü birçok inşaat firmasının da bu merkezin çatısı altında olduğu düşünüldüğünde yatırımdan çekinilmemiş. Ayrıca alışveriş merkezi olarak da hizmet veren İmportanne alışveriş ve yaşam merkezi içerisinde aradığınız her şeyi bulmanız mümkün. Eğer hediyelik eşya arayışındaysanız biraz yanlış bir nokta olacağınızı bilmenizde fayda var. İçerisinde spor salonları güzellik merkezleri konferans salonları bir çok aktiviteye imkan sağlayan merkez genellikle emlak alım satımları içinde üst olma özelliği taşıyor. İlgilenenler ve görmek isteyenler için bilgileri;

           

Adres: Zmaja od Bosne 7-7A, Sarajevo 71000, Bosna Hersek

Çalışma saatleri: · 09:00–22:00

Telefon+387 33 266-295

 

 

Otoka Alışveriş ve Yaşam Merkezi: Saraybosna size sadece yeni ürünleri değil antika ve eski ürünlerin satışının değiştirilmesinin mümkün olduğu bir alışveriş merkezini vaat ediyor. Bu yönü ile Balkanların bu şirin şehrinde hayatınızda bir daha görme fırsatı yaşayamayacağınız antika eşyalara dokunma ve onları satın alma imkanı tanıyor. Otoka alışveriş merkezi çatısı altında toplanan mağazaların en büyük özelliği yeni ürünleri yanı sıra eski ürünlerinde satıldığı tam bir tarihi müzayede salonu gibi görünmesi. Bu merkezde aklınıza gelebilecek her tür ürün raflarda yerini almış durumda. Parfüm kıyafet kitap plak gibi ürünlerin satıldığı mağazalarda neredeyse 100 yıl öncesinin kitaplarını bulabilirsiniz. Ayrıca ülkenin sahip olduğu cenneti andıran doğanın her rengini içinde barındıran olağan üstü kokular arasında yolculuk yapmak isterseniz Otoka alışveriş ve yaşam merkezinde aklınıza gelemeyecek kadar farklı çiçeğin kokusunu saklayan parfümler ile kokunuzun size özel olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bu farklı alışveriş merkezini ziyaret etmek istiyorsanız;

 

AdresGradačačka 1, Sarajevo 71000, Bosna Hersek

Çalışma saatleri09:00–21:00

Telefon+387 33 720-992

           

 

 

Saraybosna Halk Pazarları: Saraybosna her köşesinde Osmanlıdan izler barındıran bir şehir. Bu durum yaşam şekline olduğu gibi alışveriş dünyasına da yansımış durumda. Alışveriş merkezlerinin ülkede önemli yer kaplamasına karşın sokak ticareti henüz önemini kaybetmemiş ve aktif olarak hem turistlerin hem de yerli halkın büyük rağbet gösterdiği noktalardan biri olma özelliğini koruyor. Sokak pazarlarında ne satılıyor diye düşünüyorsanız oldukça geniş bir ürün seçeneği sunulduğunu bilmenizde fayda var. Zira hediyelik eşyaları en çok seçenekle bulabileceğiniz noktalar sokak pazarları olarak biliniyor. Ülkenin dört bir yanından gelen el dokuma küçük halılar odun üzerine işlenmiş hayvan motifleri ya da isminize özel kısa sürede hazırlanabilen bileklikler bu halk pazarlarının içinde barındırdığı eşyalar arasında. Ayrıca bu noktalarda Saraybosna meyveleri ve yöresel ekmeklerde satılıyor. Sağlık yönünden şüphe duymadan satın alıp yiyebileceğiniz ürünler olduğundan şüpheniz olmasın. Çünkü yerel halk değim yerindeyse bu pazarları kısa sürede tüketiyor. Saraybosna tatil ve alışveriş için ideal şehirlerden biri olma özelliğini uzun süre sürdürecek gibi görünüyor.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Bosna Hersek Kalkışlı Uçuşlar

X
Saraybosna Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder