Saraybosna Şehir Rehberi

Heyecan ile yolculuğu bekleyenlerin ilk sorusu belki de Saraybosna nerede oluyor? Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna birçoğuna göre Avrupa'nın en kadim ve de en acı dolu şehirlerinin başında gelmekte. Türk vatandaşlarına bir Saraybosna uçak bileti kadar uzak olan şehir üç büyük ulusala ev sahipliği yapmış üç dev İmparatorluğu üzerinde barındırmış tam anlamıyla tarihi bir başkenttir. Roma imparatorluğu Avusturya Macaristan imparatorluğu ve Osmanlı imparatorluğu şehri yönetmeyi başarmış durumda. Balkanların Kudüs'ü olarak bilinen Saraybosna tarihine yakından baktığımızda ilk olarak onuncu yüzyılda karşımıza çıkıyor. Saraybosna'nın sözlük anlamı ise iyi insanların yaşadığı şehir olarak çevrilmekte. Saraybosna Roma İmparatorluğu'ndan bu yana iyi insanları yardımsever insanları üzerinde barındıran tam olarak bir Ütopya olarak adlandırılıyor. Saraybosna Üniversiteler çok eski dönemlerden bu yana eğitime devam ediyor. Saraybosna on beşinci yüzyılda bilindiği üzere Osmanlı İmparatorluğu'nun kontrolünde geçerek tam 400 yıl Osmanlı İmparatorluğu tarafından yönetilmiştir. Saraybosna'nın mimarisiyle yakından göz attığımızda Osmanlı'nın izlerini hala taşımaya devam ettiren ve bizi gururlandıran bir başka gerçek. Ülkenin en büyük şehri olan Saraybosna havaalanı ile de dikkat çekiyor.

 

 

 

Birinci Dünya Savaşı'nda kontrolümüzden çıkan Saraybosna tam olarak acıların merkezi olmuş durumda. 1990 yılında Yugoslavya'dan ayrılan Saray Bosna Sırp güçleri tarafından büyük zulümlere uğramış şehir. Ülkenin güneyinde Hırvatistan doğuda Sırbistan büyük komşuları olarak biliniyor. Saraybosna Türk toplumuna oldukça yakın bir geleneğe sahip. Ülkenin resmi dili Boşnakça olsa da sıkça Türkçe ve Hırvatça da karşımıza çıkabiliyor. Saraybosna ile Türkiye arasında 1 saatlik zaman farkı bulunmakta. Bir başka ifade ile Saraybosna saati Türkiye saatinden bir saat geride. Bosna Hersek ayrıca ülkemizden bir vize talebi etmemekte. 60 günlük turistik vizeler çok rahat olarak alınabiliyor. İstanbul'dan uçakla iki saatte ulaşılabilen Saraybosna son yıllarda hem Türk İşadamları için hem Türk turistler için tam bir cazibe noktasına dönüşmüş durumda. Ülkede ulaşım gezilecek yerler Saraybosna Mutfağı gece hayatı alışveriş dünyası ve festivaller ve oldukça yoğun bir aktivite olanağı sunulmakta. Ayrıca festivallerine yakından baktığımızda kış festivali, çocuk Festivali, tiyatro festivalleri, başçarşı festivalleri, en önemlilerinden biri ise Saraybosna Film Festivali banjaluka oyunları, Caz Festivali ve de Saraybosna için çok önem taşıyan Saraybosna moda Festivali bulunmakta.

 

Ülkede döviz kullanabildiğiniz gibi  Saraybosna para birimi olarak convertibel Mark kısaca Bam kullanılıyor. Para değeri bakımından ülkemizden biraz daha düşük bir değere satın alınabiliyor. Bosna Hersek Bam’ı İstanbul'dan da temin edilebilmektedir. Ülkeye girişinin öncesinde İstanbul döviz bürolarından Bosna Hersek parasını kolayca satın alabilmeniz mümkün. Ayrıca Saraybosna'da resmi olarak görevini sürdüren bir Türk konsolosluğu da bulunmazsa. Ülkenin en önemli noktalarında olan Başkent Saraybosna'da Mostar Köprüsü hatırlanacağı üzere yaşanan Sırp Savaşı sırasında yıkılmış fakat yeniden ülkemiz tarafından tamir edilerek Saraybosna turizmine kazandırılmıştır. Ülkede birçok Cami aktif olarak yaşantısını devam ettirse de ülke Hristiyanlığı da içerisinde bulunduran bir yapıya sahip. Ülkenin birçok noktasında katedraller ve de kiliseler bulunmakta. Eğer tatil için Bosna Hersek başkenti Saraybosna’ya seçeceksiniz mutlaka uzun yürüyüşlere ve de açık hava müzesi gibi görünen şehre şimdiden hazır olmanızda fayda var.

 

 

 

Saraybosna coğrafi konumu itibariyle çok sıcak olmayan ve yaz turizmine çok da uygun olmayan bir şehir genellikle yazın güzel havalarda dahi uzun kollu tişörtler tercih edilebiliyor. Ayrıca ülke üzerinde kış aylarında kayak yapılabilecek çok önemli bir merkezde barındırmakta.  Bjelasnica dağı kış aylarında kayak merkezi olarak hizmet vermeye devam etmekte. Eğer kayak için bir yer arıyorsanız sizin için ucuz ve de doğru adres olacaktır. Ayrıca Saraybosna Osmanlı döneminde kontrolümüzde kaldığı yıllarda birçok Osmanlı Kalesi ve de tabyasına ev sahipliği yapmıştır. Hala Osmanlı'dan kalan 667 metre yükseklikte bir tepede konumlanmış Osmanlı tabyası ikamet ettiği kale yaşantısını Saraybosna sırtlarında devam ettirmektedir.

 

Şehirle İlgili Genel Bilgiler
Ülke: Saraybosna
Nüfus: 619.030
Resmi Dil: Hırvatça, Sırpça, Boşnakça
Para Birimi: Bosna-Hersek değiştirilebilir markı
İklim: Ilıman
Saat farkı: +1
Telefon Kodu: 33
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün

Sırakadaki Şehir Rehberi

Saraybosna Alt Başlıklar

Diğer Bosna Hersek Kalkışlı Uçuşlar

X
Saraybosna Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder