Santorini’de Gezilecek Yerler

Santorini’de Ne Yapılır? Santorini’de Gezilecek Yerler.

Zeytin ağaçları, muhteşem günbatımı, üzüm bağları, sakin muhiti, mavi - beyaz dar sokaklarıyla ünlü Santorini’de yapılması gereken aktiviteler oldukça fazlalık arz ediyor. Doğa harikası anlamında ziyaretçilerine eşsiz bir şölen sunan Sontorini’de ne yapılır sorusu ise akla ilk gelen sorulardan biri.

Santorini’de gezilecek yerler de bir hayli fazla lâkin öncelikle belirtmekte fayda var deniz turizminin yoğun olduğu yaz aylarında adaya gidecek olanların herhangi bir rahatsızlığı varsa adayı dolaşırken çok dikkatli olmalılar, zira bu aylarda hava sıcaklığı yüksek, ada ise bir hayli engebeli. Dikkatli olmakta fayda var.

Gelelim Santorini’de gezilecek yerlere …

 

İmerovigli Kasabası

İmerovigli Kasabası Santori’nin tam ortasında yer alıyor. Birçok yere de oldukça yakın bir mesafede olduğu için konaklama açısından burayı tercih edebilirsiniz. Kasaba, günbatımı ile ünlü, bizden söylemesi.

 

Fira (Thera) Kasabası

Fira, adanın başkenti. Yine günbatımını izlemek için şahane bir yer burası. Bu kasabada yer alan restoranların kapılarındaki menülerden fikir almanızda fayda var çünkü pahalı olabiliyor kimisi. Yemeğinizi yedikten sonra turunuzun tamamlayıcısı niteliğinde ve birbirlerine yakın olan Agiou Mina kilisesi, Thira Archaeological, M.Nomikou Caddesi, Megaro Gyzi Müzesi, Eritrou Stavrou Caddesi  ve Prehistoric müzesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Kızıl Sahil (Red Beach)

Volkanik patlamaların bir sonucu toprağı kırmızı olan ve bu nedenle kızıl sahil olarak adlandırılan Red Beach, Santorini’de oldukça popüler. Yalnız dikkatli olmakta fayda var, çünkü kayalıkların tepesinden zaman zaman ısı değişikliğinden parçaların düştüğü söyleniyor. Kızıl Sahil’e ulaşımınızı Kamari veya Parissa plajlarından kalkan teknelerle 30 dakikada sağlayabilirsiniz. Eğer ada içinden gelecekseniz Akrotiri alanına arabayla gelip buradan yürüyerek plaja ulaşabilirsiniz.

 

Perissa Sahili (Perissa Beach)

Santorini’de plajlar genellikle adanın güney cephesinde konuşlanmış. Güney cephedeki bir başka sahil ise Perissa Sahili. Red Beach’e kıyasla temel ihtiyaçlarınızın daha uyguna geldiği bu plajı da deneyimlemek isteyebilirsiniz.

 

Aktorini Müzesi

Kızıl Sahile 5 dakika uzaklıkta bulunan Aktorini Müzesi, kültür turu yapmak isteyenler için biçilmiş kaftan. Şehrin geçmişine uzanan bir yolculuk yapmak isteyenlerin seveceği türden olan müze bir antik kent havasında. Volkanik patlamaların neticesinde yer altında kalan kalıntılar titizlikle araştırılıp, gün yüzüne çıkarılmakta. Aktorini müzesinde halkın tarihine ne kadar güzel sahip çıktığını göreceksiniz.

 

Oia (İa Kasabası)

Adanın mavi kubbeli yapılarının çoğuna ev sahipliği yapan Oia Kasabası, bu yönüyle meşhur. Oia kasabası adanın en kuzeyinde yer alıyor. Ve adanın kuzey-güney mesafesi yaklaşık 1 saat sürüyor. Sokaklarında kaybolup yine günbatımının keyfini çıkarabileceğiniz bir başka masalsı kasaba…

 

Profidis İlias Manastırı

Adanın en yüksek yerinde konuşlanmış olan Profidis İliadis Manastırı 1711 yılında inşa edilmiş. Ziyaretçilerin önemli ibadet yerlerinden biri olan Manastır Bizans ikonları ile döşeli.

 

Siyah Sahil (Mavri Paralia)

Santorini volkanik bir ada olduğu için kumsalları da haliyle kum değil, çoğunlukla çakıl ve taş. Bu Siyah Sahil’in de hikâyesi bu şekilde. Plaja gidiş belediye otobüsleri ile sağlanmakta. Plajda şezlong, havlu, şemsiye gibi olanaklar belirli bir saate kadar ücretli. Belirli bir saatten sonra ise ücretsiz. Fakat dilerseniz kendi havlunuzu sererek tamamen ücretsiz olarak da plajdan faydalanabilirsiniz. Ek olarak dalmayı sevenler için dalış turu firmaları da mevcut.

 

Beyaz Sahil (Aspri Paralia)

Adını sahildeki beyaz taşlardan alan Beyaz Sahil, kimsenin henüz pek keşfedemediği bir sahil. Çünkü buraya ulaşım çok zor. Belli zamanlarda tekneler ve araçlar var dolayısıyla buraya gitmek isterseniz yerli halktan bilgi almanızda yarar var.

 

Nea Kameni

Nea Kemeni, adanın volkanik patlamalar sonucu oluştuğuna en güzel örneklerden biri. Santori’nin karşısında yer alan bu adaya ulaşım, Fira limanından hareket eden teknelerle sağlanıyor. Ziyaretçilerine yarı günlük bir tur sağlayan şirketlerin ilk durağu Nea Kemeni. Giriş 2 – 3 euro arası değişiyor. Adada hiçbir yerleşim yok daha çok adanın kendisi bir müze gibi. Nea Kemeni, ulusal jeolojik miras listesinde yer alıyor. Çünkü adadaki volkanların hala aktif olduğu varsayılıyor.

Nea Kemeni’den dönüşte tekneler sıcak su kaynaklarına uğruyor ve burada şifalı su olarak kabul edilen sularda yüzüp, çamur banyosu yapabilirsiniz.

Santorini, kültürel mirasından çok, doğal güzellikleriyle meşhur bir yer olduğundan mütevellit daha çok huzur, sakinlik ve romantizm arayanlar için oldukça tatmin edici. Fakat Santorini’de ne yapılır’ı şöyle bir özetleyecek olursak;

Plajlarına gidebilirsiniz.

Kasabaları ziyaret ederek günbatımının eşsiz manzarasını deneyimleyebilirsiniz.

Yunan, Türk ve İtalyan mutfağına yolculuğa çıkabilirsiniz.

Günlük turlar ile çevredeki adalara gidebilir, ada içindeki müzeleri ziyaret ederek tatilinize kültürel bir kısım ekleyebilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız detaylı Santorini’de ne yapılır, Santorini’de gezilecek yerler listemizin sonuna gelirken, Santorini uçak biletinizi sitemizden ayırabilir, avantajlı uçuş fırsatlarımızla bu güzel şehri keşfe çıkabilirsiniz.

İyi tatiller dileriz!

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Santorini Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder