Sakız Adası'nda Neler Yapılır?

Yunanistan adalarından biri olan Sakız Adası; deniz, kum ve güneşten meydana gelen klasik ada denklemleri içerisinde yer almıyor çünkü adanın denizi, kumu ve güneşi haricinde bir de zengin ve köklü bir tarihi yapısı bulunuyor. Bu nedenle Sakız Adası’nda, sadece denize girerek güneşin tadını çıkarmak isteyenler bulunmuyor. Tarihi, köklerinden yakalayıp, onunla birlikte eskimek isteyen birçok kişi, Sakız Adası’nda yaşanan tarihe eşlik etmek üzere Sakız Adası’na geliyor. Mavi ve beyaz şehirler ile adalara sahip olan Yunanistan’ın bu adasında yapılacak çok fazla aktivite bulunuyor. Özellikle tarihi gezilere sahne olan Sakız Adası’nda yine bu anlamda yapılacak çok fazla iş ve gezilecek, görülecek çok fazla mekan var!.. Hemen bir Sakız Adası uçak bileti alarak bu adayı keşfetmeye başlayabilirsiniz.

 

Sakız Adası’nı keşfetmek ve tadını çıkarmak için yapılacak ilk şey adanın, diğer Yunan adalarında görülen mavi ve beyaz mimarinin dışına çıkarak sarının atmosferine büründüğünü görmeniz oluyor. Sakız Adası’na adım attıktan sonra yapılabilecek aktivitelerin listesi, Sakız Adası’na ilk defa gidecekler için aşağıda yer alıyor fakat bilmeniz gereken bir detay var; Sakız Adası araç kiralama için ehliyete sahip olmanız gerekiyor.

 

 

1) Ada Turu: Adaya havaalanı veya liman fark etmeksizin inişinizde yapacağınız ilk iş önceden rezervasyon yaptırdıysanız eğer kalacağınız otele gitmek, rezervasyon yaptırmadıysanız da kalacağınız oteli seçmek olacaktır. Konaklama sorununu hallettikten sonra ise hemen dışarı çıkıyor ve Sakız Adası gezi rehberi ihtiyacınız olmadan küçük çaplı Sakız Adası turu na başlıyorsunuz.

 

Sakız Adası, tarihi değerleri, kültürel kimliği ve mimari yapılarıyla oldukça zengin bir ada ve her üç adımdan birinde karşınıza tarihi bir eser veya mimari bir yapı çıkıyor. Bu doğrultuda ise Sakız Adası gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir ada. Adayla ilgili bilmeniz gereken ilk ipucu, ada merkezinin adının Chios olması ve İngilizcede Kios olarak okunması fakat ada sakinlerinin bu kelimeyi Hios olarak telaffuz etmesi bu yüzden Hios kelimesini duyduğunuzda şaşırmamalısınız. Adayla ilgili ikinci bir ipucu ise ada esnafının ve sakinlerinin gün içerisinde saat 2 ile saat 6 arasında siesta yapıyor olmaları bu nedenle saat 2 ile saat 6 arasında isterseniz otelinizde dinlenebilir, isterseniz de adanın kordonunda yürüyüş yapabilirsiniz.

 

 

Ada sokaklarını ve kordonu turladıktan sonra ada merkezinin biraz dışına çıkarak, adanın kuzey kısmında kalan ve adanın birer simgesi olan değirmenleri ziyaret edebilirsiniz. Yıllarca bu adada çalışmış fakat daha sonra emekliye ayrılmış olan bu değirmenler, ada merkezine yürüme mesafesindeler. Yürüyerek değirmenlere ulaşabilirsiniz. Adanın kuzey tarafına giderken ilk durağınız olan değirmenleri gördükten sonra kuzeye doğru gitmeye devam edebilir ve küçük çaplı ada turunuzu genişletebilirsiniz.

 

 

Adanın güney kısmına doğru gittiğinizde, çok sayıda ağaç göreceksiniz. Bu ağaçlar, adaya ismini veren ve adanın simgesi olan sakız ağaçlarıdır. Sakız ağaçları adanın kuzey kısmında da güney kısmında da bulunuyor fakat sadece güney kısmında sakız salgılayabiliyor. Küçük çaplı, fazla detay barındırmayan bir geziyle ada turunuzu bitirebilirsiniz.

 

 

2) Köyler: Sakız Adası, sakız ağaçlarının dışında bir de köyleriyle tanınıyor. Tarihte, Cenevizliler tarafından kullanılmaya başlandıktan sonra keşfedilen damla sakızı, civar bölgeler tarafından da fark edildikten sonra adaya sürekli olarak saldırı ve yağmalar gerçekleştiği için bu köyler, dar sokaklardan hatta surlardan meydana geliyor. Beyaz ve mavi mimarinin aksine yine Cenevizliler tarafından kullanılan eşsiz duvar süslemelerine sahip kilise ve evler, bu köylerin en dikkat çekici yanlarından sadece bir tanesi..

Bu köylerin birçoğunu ziyaret edebilmenin yolu güney tarafına giden yoldan geçiyor. Adanın güney tarafına giden yolda ilk durak Armolia olabilir. Armolia’da seramik ürünlerin üretimiyle karşılaşabilir, tezgahlardan seramik ürünler satın alabilirsiniz.

 

 

Seramik alışverişiyle geçen Armolia gezisinden sonra güney yoluna devam ederek bir başka durak olan ve ada merkezine sadece 22 kilometre uzaklıkta olan Pirgi’ye uğrayabilirsiniz. Pirgi Köyü, Sakız Adası köylerinin genel mimarisini biraz daha öne çıkaran bir bölge olmasıyla dikkat çekiyor. Geometrik şekillere sahip olan duvar desenleriyle oldukça şirin bir görünüşe sahip olan bu evler, Pirgi Köyü’nün dar sokakları arasında oldukça sakin zamanlara tanık oluyor.

 

Pirgi Köyü’nden sonraki durak, Olimpi Köyü ve Olimpi Köyü’nün güneyinde yer alan Olimpi Mağarası olabilir. Olimpi Köyü’nden çıktıktan sonra gidebileceğiniz bir diğer köy de, taş evleriyle kendini belli eden ve ziyaretçilerine Orta Çağ atmosferini hissettiren Mesta Köyü..

 

 

Son durak olarak Vessa Köyü’ne uğrayabilir ve narenciye kokuları ile kuş cıvıltılarını bir arada kucakladıktan sonra tekrar adanın merkezine dönebilirsiniz.

 

 

3) Plajlar: Sakız Adası’nın öne çıkan simgeleri sakız ağaçları ve köyler olabilir fakat bunlar Sakız Adası’nın nihayetinde bir ada olduğu gerçeğini değiştirmiyor bu nedenle Sakız Adası’na gittiğinizde yapabileceğiniz bir diğer aktivite de yüzmek, güneşlenmek ve kumsalda yürümek olmalı fakat Sakız Adası plajlarıyla ilgili bilinmesi gereken birkaç ipucu var. Sakız Adası’ndaki plajlardan bazıları organized, bazıları da unorganized şeklinde biliniyor. Organized olarak geçen plajlarda şezlong, şemsiye, restoran veya kafe bulunuyor ancak unorganized olarak geçen plajlarda bu unsurların hiçbiri yok ve bu plajlar ıssız, bakir plajlar oluyor.

 

Açıklama: sakız8.jpg

 

Sakız Adası’nda çok sayıda plaj var fakat bazıları elbette bir adım öne çıkanlardan. Kumsalı ve niteliği açısından bir adım öne çıkan plajlardan ilki Elinda Beach ismiyle bilinen, Anavatos yolu üzerindeki sahil. Bu sahil unorganized bir plaj ve hiçbir işletmeye veya çeşitli araç-gerece sahip değil bu yüzden bu plaja giderken, gerekli ekipmanı temin ederek gitmelisiniz.

 

 

Bir diğer plaj, Pirgi Köyü’ndeki Mavra Volia plajı. Bu plaj da tıpkı Elinda Beach gibi unorganized sayılabilir çünkü herhangi bir işletmeye sahip değil bu nedenle bu plajı tercih edecekseniz yine gerekli ekipmanı temin ederek, hazırlıklı bir şekilde gitmelisiniz. Mavra Volia’daki çakıllar, Yunan adalarının genel özelliği olan ve volkanik püskürme sonucu meydana gelen siyah çakıllar arasında yer alıyor.

Elinda Beach ve Mavra Volia dışında Komi Beach’i de tercih edebilirsiniz. Üstelik Komi Beach organized bir plaj ve kumlu sahilinde restoran ve tavernalar bulunuyor.

 

 

 

4) Tarihi Alanlar ve Müzeler: Adanın tarihi geçmişi nedeniyle gezilebilecek birçok tarihi alan ve müze bulunuyor. Özellikle müzelerin çokluğu sayesinde adanın tarihine geniş bir açıdan bakabilirsiniz.

Adada gezebileceğiniz tarihi alan ve müzeler arasında Sakız Adası Kalesi, Korais Kütüphanesi, Tıp Müzesi, Jüstinyen Müzesi, Denizcilik Müzesi, Bizans Müzesi ve Arkeoloji Müzesi yer alıyor.

 

 

 

5) Manastırlar: Adada iki adet manastır bulunuyor. Bu manastırlardan bir tanesi Nea Moni Manastırı ve bu manastır şehir merkezinden 12 kilometre uzakta yer alıyor. Üç rahip tarafından inşa edilen Nea Moni Manastırı, Sakız Adası’nın en çok ziyaret edilen turistik bölgelerinden bir tanesi ve her yıl yüzlerce tarih severi ağırlıyor.

Manastırlardan ikincisi olan Agia Markella Manastırı ise şehir merkezine Nea Moni Manastırı’ndan biraz daha uzakta yer alıyor. Agia Markella Manastırı, şehir merkezine 45 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

 

 

 

6) Mağaralar ve Bahçeler: Sakız Adası’nda gezebileceğiniz iki adet mağara bulunuyor. Bu mağaralardan bir tanesi Olimpi Köyü’nün güneyindeki Olimpi Mağarası, bir diğeri de Agio Galas Mağarası..

Sakız Adası’nda gezebileceğiniz sadece bir bahçe var ve ismi Dimotikos Kipos..Dimotikos Kipos, şehir merkezinde bulunuyor.

 

 

 

7) Uzo-Balık: Sakız Adası’nda köyleri, mağaraları, manastır ve müzeleri gezdikten sonra şehir merkezinde veya balıkçı köylerinde, sakin ve ferah bir atmosfere sahip bir restorana oturup lezzetli Ege Denizi balığınızı tadarken, Yunanlıların yerli rakısı olan uzonuzu yudumlayabilirsiniz. Sakız Adası’nda yapmadan dönmemeniz gereken şeyler listesinde ilk sırayı uzo-balık almaktadır.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Başlıklar

X
Sakız Adası Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder