Sakız Adası'na Ne Zaman Gidilir?

Sakız Adası, Yunanistan’ın Ege Bölgesi’nde yer alan adalarından bir tanesidir. Eşsiz damla sakızıyla bilinmekte olan Sakız Adası, hemen her dönemden kalan eserleriyle de, tatil ve gezi için oldukça fazla tercih edilen bir yerdir fakat Sakız Adası’na ilk kez gidecek olan kişiler genellikle Sakıza ne zaman gidilmeli sorusunu sormaktadırlar. Sakız Adası’na gidilebilecek en uygun dönemin ne zaman olduğunu cevaplandırmak için Sakız Adası’nın iklim koşullarını bilmek gerekmektedir.

Sakız Adası’nda Akdeniz ikliminin etkili olması nedeniyle Sakız Adası, yılın hemen her dönemi güneş almaktadır. Sakız Adası’nda yaz mevsimleri sıcak ve oldukça kuru geçmektedir fakat Batı yönünden gelen ılık Siroco rüzgarları sayesinde, gün içerisinde zaman zaman serin hava dalgaları oluşmaktadır. Sakız adasında yaz ayları hava sıcaklığı ortalaması 20 derece ila 25 derece arasında seyretmektedir. Yaz aylarında kurak ve sıcak bir havaya sahip olan Sakız Adası’nın kış aylarında hava sıcaklığı ortalama 5 derece ila 10 derece arasında seyretmektedir.

 

 

Sakız Adası hava durumu kış aylarında da ılıman bir karaktere sahip olduğu için genellikle çok soğuk olmamakta ve bu nedenle de kış aylarında da, tatil turizmi amacıyla olmasa da gezi turizmi amacıyla ziyaretçi kabul etmektedir. Tatil turizmi kapsamında Sakız Adası’nı ziyaret edecek olan kişiler, kışları ılıman ve yazları sıcak iklim karakterine sahip olan Sakız Adası’na kış aylarında gitmemelidirler. Sakız hava durumu kış aylarında genel olarak ılıman bir karaktere sahip olsa da, denizin yeteri kadar sıcak olmaması, kış sezonunda tatil ziyareti gerçekleştirenleri memnun etmeyecektir. Kış sezonu dışında yine tatil turizmi kapsamında Sakız Adası’nı ziyaret edecek kişiler, çok sıcak ve çok kurak geçen yaz sezonunu çok fazla tercih etmemelidirler. Yaz sezonunun yaşandığı Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları,  deniz verimi açısından oldukça uygun aylar olmasına rağmen adaya hakim olan sıcaklık ve kuraklık nedeniyle bu avantaj özelliğini yitirmektedir. Sakız Adası uçak bileti almak için en uygun zaman yaz dönemine yakın olan ilkbahar ayları Mart, Nisan ve Mayıs aylarıdır. Bu dönemde hem deniz sıcaklık seviyesi idealdir, hem de ada genelinde yoğun sıcaklık ve kuraklık bulunmamaktadır. 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Başlıklar

X
Sakız Adası Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder