Sakız Adası'nda Ne Yenir Ne İçilir?

Sakız ağaçlarından süzülen damla sakızıyla bilinen Sakız Adası’nda elbette genel olarak damla sakızı ve damla sakızlı gıda ürünleri tüketiliyor. Hemen her adımda, hemen her yemekte rastlayabileceğiniz damla sakızının dışında, yine hemen her adımda rastlayabileceğiniz bir diğer ürün de deniz ürünleri oluyor. Deniz ürünleri içerisinden en çok ahtapotun tüketildiği Sakız Adası’nda, uğrayabileceğiniz her üç restorandan ikisinin menüsünde ahtapot servisine rastlıyorsunuz. Ayrıca ahtapot dışında tüketilen deniz ürünleri arasında lakerda, sardalya, kalamar, papalina, midye, aterina balığı ve mezgit yer alıyor. Tüm bunların dışında yine çok yaygın bir şekilde rastlayabileceğiniz bir diğer lezzet de, büyük parçalar hâlinde doğranan domates ve salatalığın üzerine Feta isimli peynirin kare şekilde doğranmasıyla oluşan Greek Salad (Yunan Salatası)’dır. Tüm bu lezzetleri, Sakız Adası uçak bileti alarak tadabilirsiniz.

 

Adanın yemek kültüründe bazı detaylar var. Yemeklerden sonra en çok tüketilen tatlı dondurma oluyor. Peynir tüketimi oldukça fazla ve tüketilen peynirler arasında feta peyniri ve mastello peyniri yer alıyor. Özellikle feta peyniri birçok yemek üzerinde tatlandırıcı olarak kullanılıyor. Patlıcan da tıpkı peynir gibi çok fazla tüketiliyor. Kızartmasını, haşlamasını, yemeğini veya salatasını en az bir kere tadabileceğiniz kadar yer tutuyor patlıcan, restoran menülerinde. Reçel kültürü de oldukça gelişmiş ve yine restoranlarda tatlı olarak veya ikram olarak kullanılıyor. Reçelli yoğurt ve fıstık reçeli, reçel kültüründen sadece iki tanesi..

 

 

 

Deniz ürünleri ve damla sakızı ile damla sakızlı ürünler dışında nadir de olsa farklı seçeneklere rastlayabilirsiniz ve bu nadir seçeneklerden bir tanesi oğlak eti olabilir. Sakız Adası’nın bazı dağ köylerinde oğlak eti bulabilirsiniz. Sakız Adası’ndaki Avgonyma (Avgonima) Köyü’nde bulunan To Asteri isimli taverna, oğlak eti bulabileceğiniz mekanlara örneklerden bir tanesidir.

 

Arapsaçı köfte ismi verilen sebzeli köfte ve incirli, elmalı et yemeği, yine adada karşılaşabileceğiniz nadir yemekler arasında bulunuyor. Ayrıca biber, domates ve peynirden yapılan bir meze olan buyurdi de tadılması gereken lezzetler arasında yer alıyor.

 

 

Adanın içki kültürü, Yunanistan’a bağlı olarak işliyor fakat yine damla sakızının da etkisiyle ufak tefek değişiklikler bulunuyor. Adada alkollü içki olarak uzo tüketiliyor. Uzo, rakıya benzeyen fakat Türk rakısındaki anason oranına göre daha az miktarda anason içeren, %40 alkollü bir içki fakat yine de çoğu yerde Yunan rakısı olarak biliniyor. Uzo kahvaltı haricindeki diğer öğünlerde ve öğün dışındaki saatlerde tüketilebiliyor. Uzo dışında bir başka alkollü içki ise mastika ismi verilen sert içkidir. Mastika aslında sakız likörü ve ismini Yunancada mastik yani sakız ağacı kelimesinden alıyor. Aromasını sakız reçinesinden alan mastika veya bir başka deyişle sakız likörünün alkol oranı %45 ila %47 arasında seyrediyor. Sakız likörünün çıkış noktası dünya genelinde Sakız Adası ve sakız likörü Sakız Adası’nda özellikle yemekten sonra ikram olarak, uzodan daha çok tüketiliyor.  Sakız Adası’nda tüketilen ve özellikle restoranlarda satışa sunulan bir diğer alkollü içki ise sangri. Sangri aslında temel olarak bir içki çeşidi değil, meyveli şarap kokteyli. Sangri, kırmızı şarap içerisine meyve parçacıkları, bal ve rom veya votka ilave edilerek ortaya çıkıyor. Alkolsüz içki olarak ise damla sakızlı kahve tüketiliyor.

 

Sakız Adası’nda bu lezzetleri tadabileceğiniz bazı seçkin işletmeler de bulunuyor. Sakız Adasında nerede ne yenir veya Sakız adasında ne yenir ya da Sakız Adası yemek fiyatları sorusunun cevabı olan bu işletmelerden bazıları ise aşağıdaki listede yer alıyor:

 

 

 

 

1) To Tsikoudo: To Çikudo, Sakız Adası’nın merkezindeki kordonda, Sakız Adası balık restaurantları yer alıyor. Yunanlıların ve Sakız Adası sakinlerinin de en çok tercih ettiği mekanlardan birisi olan To Çikudo tavernası, menüsünde ağırlıklı olarak deniz ürünlerini bulunduruyor ve bu tavernadaki yemekler ortalama 10 Euro’dan satışa sunuluyor.

Dekoruyla da oldukça etkileyici bir mekan olan To Çikudo tavernası, Sakız Adası merkezinden yürüme mesafesi uzaklığında bulunuyor.

 

 

 

To Tsikoudo Adres: Leoforos Aigaiou 40-42, Chios Town 82100, Yunanistan

To Tsikoudo Telefon: +30-2271-040111

 

 

 

2) Paragka: Yunanistan’da taverna kelimesi aslında tabak kırılan ve sirtaki oynanan mekanlar olarak geçmiyor. Taverna kelimesi asıl olarak deniz ürünleri, uzo ve meze satışı yapan lokantalar için kullanılıyor ve Paragka, Cuma ve Cumartesi günleri gerçekleşen canlı müziği, deniz ürünleri, meze ve uzosuyla, tam anlamıyla bir sirtaki ve tabak kırma tavernası. Paragka, Yunan ve Türk müşterilerini bir arada ağırlıyor hatta Yunan ve Türklerin bir arada dans etmesine olanak tanıyor.

 

Yunan kültürüyle tanışmak ve Yunanlılar gibi bir vakit geçirmek istiyorsanız akşam yemeğinizin yanı sıra gece geç saatlere kadar eğlenceli bir atmosferi de Paragka’da bulabilirsiniz.

 

 

Paragka Adres: 26 Aegen Avenue, Chios 82100, Yunanistan

 

 

 

3) Milarakia: Milarakia, daha önceden de kuzey tarafındaki gezinizin ilk durağı olan yel değirmenlerinin yanında yer alıyor. Milarakia’da akşam saatlerinin esintisi eşliğinde güzel bir uzo-balık yapabilirsiniz. Işıklandırılmış yel değirmenlerine nazır Milarakia’da en iyi ve en kaliteli deniz ürünlerini bulabilmeniz ve sakin bir akşam geçirmeniz mümkün.

 

 

4) To Asteri: To Asteri, Sakız Adası’nda deniz ürünleri haricinde başka seçenekler bulabileceğiniz nadir mekanlardan bir tanesi. To Asteri’de Yunan salatası, uzo ve patates kızartması ile birlikte lezzetli bir dağ otlağının tandırını yiyebilirsiniz. Türkçe menüsü de bulunan To Asteri’de reçel ürünlerini de bulabilmeniz mümkün çünkü yemekten sonra reçelli yoğurt ikramı yapabiliyorlar. Güzel bir manzaraya da sahip olan To Asteri’de tüm bu menü için 30 Euro’yu geçmeyen hesaplar ödüyorsunuz.

 

 

Avgonima’da bulunan To Asteri’ye taksi, kiralık araç veya otobüsle ulaşabilirsiniz.

To Asteri Adres: Avgonima 1, Avgonyma, Sakız Adası, Yunanistan

To Asteri Telefon: +30-2271-020577

 

 

 

5) To Mpahari: To Bahari, Karfas’ta yer alıyor. Genellikle deniz ürünleri tüketebileceğiniz To Bahari’de ahtapot, sardalya, lakerda ve kalamarı rahatlıkla bulabilir ve enfes lezzetlere şahit olabilirsiniz. Türkçe menüsü de bulunan To Bahari’de porsiyonlar oldukça büyük ve porsiyonlara kıyasla hesaplar oldukça düşük.

 

 

Deniz kenarında olmamasına rağmen Karfas’ın tüm ferahlığını yansıtan To Bahari, Sakız Adası’nda mutlaka gitmeniz ve lezzetlerini tatmanız gereken mekanlardan bir tanesi.

To Mpahari Adres: Peripheral Chios, Karfas, Sakız Adası, Yunanistan

To Mpahari Telefon: +30-2271-032797

 

 

6) Hotzas Taverna: Hotzas, Sakız Adası’nın şehir merkezinde bulunmayan fakat yine de şehir merkezine çok uzak olmayan nadir güzelliklerden bir tanesi çünkü burada deniz ürünlerinden çok ev yapımı yemekleri buluyorsunuz. Ferah ve cıvıl cıvıl bir bahçe içerisinde hizmet veren Hotzas’ta tıpkı Türk mutfağında olduğu gibi köfte, et sote, patlıcan yemeği bulabilirsiniz. Üstelik Hotzas’ta hesaplar 35 Euro’yu geçmiyor.

 

 

Hotzas Taverna Adres: 3 Yioryiou Kondili, Chios, Yunanistan

Hotzas Taverna Telefon: +30-2271-042787

 

 

7) Apolafsi: Apolafsi, Agia Ermioni’de bulunuyor. Agia Ermioni’deki balıkçı barınağını tepeden görebilmenize olanak tanıyan Apolafsi’nin oldukça ferah bir atmosferi bulunuyor. Apolafsi de yine çok fazla deniz ürünü bulundurmayan bir mekan ve burada deniz ürünleri haricinde biftek, pirzola gibi ürünler bulabiliyorsunuz. Biftek ve pirzolalara eşlik edebilen patates, kabak, patlıcan kızartması da bulunuyor. Üstelik et porsiyonlarında pilav ve patates kızartması ikram olarak servis tabağında yer alıyor ve porsiyonlar da oldukça büyük oluyor.

Apolafsi Adres: Agia Ermioni, Sakız Adası, Yunanistan

Apolafsi Telefon: +30-2271-031359

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Başlıklar

X
Sakız Adası Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder