Sakız Adası Gece Hayatı

Ünlü dar sokaklarıyla, surlarla çevrili ve Cenevizliler tarafından sahip oldukları eşsiz duvar süslemeleriyle bilinen ve korunan tarihi ve Orta Çağ köyleriyle, volkan püskürmesi sonucu meydana gelen simsiyah çakıllara sahip kumsalları ve berrak deniziyle, dünya genelinde sadece kendi topraklarında yetişen ve yine Cenevizliler tarafından bulunan sakız ağaçlarıyla bilinen ve bir Yunanistan adası olan Sakız Adası, tüm bu özelliklere ve daha fazlasına sahip olmasının yanı sıra Türkiye’nin Ege Bölgesi kıyılarına da sadece 6 kilometre uzaklıkta olmasıyla her yıl, özellikle Türkiye’den olmak üzere dünya genelindeki birçok ülkeden Sakız Adası uçak bileti sahibi yüzlerce misafirini ağırlıyor.

 

 

Sakız Adası, kendine has yöresel lezzetleri ve içkileri, eğlenceleri ve tavernaları ile dikkat çekmesinin yanı sıra gece hayatıyla da dikkat çekiyor. Sakız Adası’na gidenlerin en az bir kez tatması gereken gece hayatının eğlencesi, Sakız Adası’nın sakinlerini de etrafına topluyor.

 

Sakız Adası’nda bulunan neredeyse tüm restoran ve kafeler, Sakız Adası’nın aynası gibi duruyor çünkü Sakız Adası’nda bulunan bu restoran ve kafeler gece başka, gündüz başka oluyor. Şöyle ki; Sakız Adası gece kulüpleri gündüz saatlerinde restoran ve kafe olarak, gece saatlerinde ise bar ve kulüp olarak hizmet veriyor.

 

 

Sakız Adası gece hayatı, adanın dört bir tarafına yayılmış durumda fakat özellikle Sakız Adası’nın merkezinde yoğunlaşıyor. Sakız Adası’nın kıyısı boyunca yan yana sıralanmış mekanlar, Sakız Adası’ndaki gece hayatının omuriliğini oluşturuyor. Oldukça hareketli saatlere tanık olan ada kıyısında çok sayıda kulüp ve bar bulunuyor fakat bu kulüp ve barlar çoğu zaman kendi imajlarıyla çalışıyor. Gece başka ve gündüz başka çalışan işletmeler yaygın olarak rıhtım etrafında hizmet veren işletmeler oluyor. Bu işletmeler gündüz kafe olarak, gece ise bar olarak çalışıyor.

 

Özellikle kıyı boyunca uzanan kulüpler genellikle yaz aylarında çalışıyor fakat daimi olarak hizmet veren bar sayısı oldukça fazla ve Sakız Adası geceleri bu barlar tarafından oluşuyor. Yine özellikle rıhtımın 2 ila 3 kilometre ilerisindeki kulüpler olmak üzere gece hayatı işletmelerinin çoğu  gece geç saatlere kadar açık oluyor.

 

 

Sakız Adası merkezindeki çoğu bar ve kulüp, dam şartı koşmuyor ve bu mekanların girişleri ücretsiz oluyor. Bu bar ve kulüplerde yaygın olarak Yunanlıların milli rakısı uzo (Ouzo), ev yapımı şaraplar, Yunanlıların kendilerine ait olan biralar, sakız likörü, tarçın likörü ve içerisine meyve parçacıkları ile votka veya rom ilave edilen kırmızı şaraplar olan sangria tüketiliyor.

Adada bar ve kulüpler dışında bir diğer eğlence mekanı da, sirtaki (syrtaki) ve tabak kırmalarıyla bilinen tavernalar oluyor fakat tavernalar bilinenin aksine, Yunanlılar tarafından uzo, balık ve mezenin bulunduğu lokantalar olarak tanımlanıyor bu yüzden adada sirtaki oynayabileceğiniz, uzo içip meze yerken tabak kırabileceğiniz tavernaların sayısı oldukça az fakat yine de canlı müzik yapan tavernalar bulunabiliyor. Tavernalarda ağırlıklı olarak uzo tüketiliyor.

Ada merkezinden uzak olan köylerde de çok sayıda bar bulunuyor ve bu barlar oldukça esnek çalışarak sabahın ilk ışıklarına kadar açık oluyor. Bu barlarda yaygın olarak bira, şarap, uzo ve likör tüketiliyor.

Gece hayatı olarak, ada sakinleri ve ada misafirleri olan turistler tarafından genellikle barlar ve kulüpler tercih ediliyor fakat Sakız Adası’nda genel gece hayatı anlayışı içki içmek olduğu için bazı kişiler ada kordonunda oturup denizi izleyerek içki içmeyi tercih ediyor.

Bu seçenekler dışında tercih edilebilecek bir diğer seçenek de plaj partileri oluyor. Ada sakinleri ve ada sakinlerinin davet ettiği turistler tarafından organize olunarak belirli bir ada plajına gidiliyor, içki içiliyor ve gecenin geç saatlerinde hep birlikte denize giriliyor. Bu plaj partilerine katılacak kişiler, partiye giderken yanlarında mayo, bikini, içki gibi malzemeler götürüyorlar.

Ada genelinde çok sayıda işletme olmasına rağmen yine de öne çıkan ve adaya ilk kez veya birçok kez giden kişiler tarafından yoğun şekilde tercih edilen işletmeler de bulunuyor. Bu işletmelerden bir tanesi, Metropolis Lounge Cafe Bar ismindeki kafe-bar işletmesi. Ferah ortamı ve kaliteli sunumlarıyla tam bir odak noktası olan Metropolis’te çok sayıda içki çeşidi, çok uygun fiyatlardan satışa sunuluyor. Kredi kartıyla ödeme, nakit ödeme, içki, kokteyl ve yemek menüleri, kablosuz internet, dış mekan gibi birçok hizmet seçeneği bulunuyor. Rezervasyon da yaptırılabilen Metropolis, Happy Hour menüsüne de sahip ve tüm bu hizmetler ile kaliteli hizmet anlayışı sayesinde adanın en gözde eğlence merkezleri sıralamasında yerini koruyor.

Ada merkezinde yer alan Metropolis Lounge Cafe Bar işletmesinin telefon numarası: +30-2271- 041190

Merkezin tam ortasında yer almayan, merkez ara sokaklarından birinde kurulmuş olan fakat en az Metropolis Lounge Cafe Bar işletmesi kadar çok tercih edilen bir diğer işletme de Kubrick isimli bar. Genellikle ada sakini olan gençlerin tercih ettiği Kubrick, hafif rock müzik tarzında canlı müzik hizmeti veriyor. Güler yüzlü ve samimi personelleriyle müşterilerinin gönlünü kazanan Kubrick’te kredi kartıyla ödeme, nakit ödeme, kablosuz internet, dış mekan; Happy Hour menüsü, kokteyl ve içki menüsü gibi hizmetler bulunuyor.

Rezervasyon da yaptırabileceğiniz, eğlenceli ve kalabalık bir atmosfere sahip olan Kubrick, en çok tercih edilen barlar arasında yer alıyor.

Kubrick Bar Adres: Anelastou 11, Chios 82100, Yunanistan

Kubrick Bar Telefon: +30-2271-102744

Sakız Adası’ndaki en iyi kafe ve bar işletmeleri arasında yer alan bir diğer işletme ise Plan B Cafe&Bar işletmesi ve bu işletme gündüzleri kafe, geceleri ise bar olarak çalışıyor. Adadaki en iyi dans müziklerine sahip olan Plan B’de kablosuz internet, canlı müzik, dış mekan, öğle yemeği menüsü, akşam yemeği menüsü, Happy Hour menüsü, kokteyl ve içki menüsü gibi hizmetler bulunuyor. Rezervasyon da yaptırabileceğiniz Plan B’de, hesabınızı kredi kartıyla ödeyemiyorsunuz. Plan B, sabah saat 8 ve gece yarısı saat 4 arasında hizmet veriyor.

Plan B Cafe&Bar Adres: Leof. Aigaiou 78, Chios, Yunanistan

Plan B Cafe&Bar Telefon: +30-2271-100908

En çok tercih edilen işletmelerden bir tanesi de Sueño çünkü gündüzleri kafe, geceleri ise bar olarak hizmet veriyor ve bu hizmet oldukça kaliteli oluyor. Gündüz ayrı, gece ayrı güzel olan Sueño’da kredi kartıyla ödeme, nakit ödeme, kablosuz internet, dış mekan, brunch menü, öğle yemeği menüsü, akşam yemeği menüsü, kokteyl ve içki menüsü gibi hizmetler bulunuyor. Rezervasyon seçeneği bulunmayan Sueño, kaliteli hizmetinin dışında oldukça samimi ve şık bir ortam sunuyor. Güler yüzlü personelleri bulunan bu işletme, ada sakinleri ve turistler tarafından yoğun bir şekilde tercih ediliyor.

Sueño Adres: Chios, Yunanistan

Sueño  Telefon: +30-2271-025070

Bu işletmeler dışında çok fazla tercih edilen bir diğer işletme ise Beer Academy isimli bar. Ada sakinleri ve turistler tarafından oldukça uğrak bir yer olan Beer Academy, kaliteli ve güler yüzlü hizmetiyle müşterilerinin beğenisini kazanıyor ve adada en çok tercih edilen gece hayatı işletmeleri arasında yerini korumaya devam ediyor. Rıhtımda bulunan ve denize bakan manzaraya sahip olan Beer Academy’de çok sayıda içki çeşidi ve samimi bir hizmet aynı anda bulunuyor.

 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Başlıklar

X
Sakız Adası Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder