Sakız Adası Alışveriş

Yunanistan’ın, sakızı, köyleri, plajları, ahtapotu, lokumu, reçeli ve uzosuyla bilinen ve tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan bir adası olan Sakız Adası, özellikle Yunan ve Türk halkı olmak üzere dünya genelindeki birçok bölgeden gelen binlerce halka her yıl kapılarını açan bir adadır.

 

Sakız Adası’nın tarihi bölgelerini gezip; volkanik püskürme sonucu oluşan siyah çakıllara sahip plajlarında dinlenip; balık eşliğinde uzo içip, sakız likörünü ve sakız lokumunu tattıktan sonra, muhteşem tatilinizi sonlandırmadan hemen önce yapmanız gereken bir şey daha var ve o da Sakız Adası’nda eğlenceli, bol ürünlü bir alışveriş yapmak.

 

 

Sakız Adası alışveriş yapmak için oldukça neşeli bir ada çünkü bu adada satın alınabilecek ürünlerin neredeyse tamamı, tamamen göze ve ağız tadına hitap eden ürünler. Bu nedenlerden dolayı Sakız Adası’nda alışveriş yapmak genellikle, oldukça eğlenceli bir iş oluyor çünkü Sakız Adası’nda alabileceğiniz bu ürünlerin hepsi değişik birçok farklı nitelikte ürünler olarak hemen her yerde bulunuyor. Sakız Adası’nda alışveriş, yaygın olarak Sakız Adası’nın kordonu, kordon boyunca uzanan merkez caddesi ve rıhtımda şekilleniyor fakat Sakız Adası köylerinde de alışveriş yapılacak pek çok yöresel ürün mağazası bulunuyor.

 

Sakız Adası’ndaki alışverişinize ada merkezinden ve adanın meşhur ürünlerinden başlayabilirsiniz fakat Sakız Adası’ndaki alışverişe dair bilmeniz gereken en önemli ipucu, Sakız Adası merkezindeki mağaza ve dükkanların sadece öğlen saat 2’ye kadar çalıştıkları ve saat 2’den sonra kepenk kapatarak satış yapmıyor olmalarıdır. Sadece hediyelik eşya alacaksanız eğer saat 2’den sonra da çalışan bazı hediyelik eşya mağazalarından ve turistik mağazalardan alışverişinizi yapabilirsiniz.

 

Açıklama: Adsız-1.jpg

 

Sakız Adası’nda kolaylıkla bulup alabileceğiniz ilk ürün elbette Sakız Adası’nın simgesi hâline gelen damla sakızı ve damla sakızı ürünleri çünkü damla sakızı, Sakız Adası’nda pek çok yerde ve farklı sektörde kullanılarak satışa sunuluyor. Damla sakızının kullanıldığı ürünler arasında kahve, reçel, likör, lokum, kozmetik gibi seçenekler bulunuyor.

 

Damla sakızı ve damla sakızı ürünlerini alabileceğiniz en uygun ve en kaliteli yer, ada merkezinde bulunan Reçelci Rena.. Yıllar önce Türkiye’den adaya göçen ve burada yaşamaya başlayan Rena Hanım’ın işlettiği Reçelci Rena, adaya gelen turistlerin mutlaka uğraması gereken bir işletme çünkü Reçelci Rena’da bulunan ürünlerin neredeyse tamamı yöresel ürün ve bu ürünler genellikle en kaliteli ürünler arasında yer alıyor. Yunan kahvesi, damla sakızlı Yunan kahvesi, damla sakızlı lokum ve şekerlemeler, başta sakız reçeli, mandalina reçeli ve fıstık reçeli ve domates reçeli olmak üzere envai çeşit reçel, sakız şekeri, sakız likörü, tarçın likörü, sakız şarabı, uzo ve daha birçok çeşitte uzo, likör ve damla sakızı ürünleri bulabilirsiniz. Bu ürünlerin dışında Reçelci Rena’da, Sakız Adası’na özel mastella peyniri de bulabilirsiniz. Hediyelik veya kendiniz için alabileceğiniz ürünler dışında Reçelci Rena’da oturabilir ve leziz ıspanak böreklerinden de tadabilirsiniz.

 

 

Reçelci Rena, Türkiye’den adaya göçtükten sonra Türkçesi epeyi bozulmuş ve çok iyi derecede Türkçe konuşamıyor fakat yine de güler yüzü ve özenli çalışma stiliyle tüm ada misafirlerini ve ada sakinlerini kendisine hayran bırakıyor. Hizmet ve ürün kalitesi bir numara olduğu için en ön sıraya geçen Reçelci Rena’ya mutlaka uğramalısınız. Pek çok simgesel ve yöresel ürünü bir arada bulabileceğiniz Reçelci Rena, Sakız Adası’nın merkezinde bulunuyor.

Reçelci Rena Telefonu: +30-2271-023518

 

 

Gıda sektörü dışında damla sakızı kullanılarak meydana gelen ürünlerin olduğu bir başka sektör de kişisel bakım ve kozmetik sektörü çünkü Sakız Adası’nda bu alanda satış yapan mağazalar da bulunuyor. Mastik kelimesiyle markalaşmış olan bu ürünler, adanın belli birkaç bölgesinde satılıyor. Mastic Spa ve Mastiha Shop isimleri sayesinde karşılaşabileceğiniz bu ürünlerde damla sakızlı spa ürünleri, envai çeşit damla sakızlı kozmetik ürünleri yer alıyor ve bu ürünleri de satın alabiliyorsunuz. Özellikle Mastiha Shop, sahilde konuşlanmış uğrak adresiyle ve kozmetik ürünlerinin yanı sıra kahve, reçel, zeytinyağı, birçok çeşitte likör ve uzo, yöresel peynir, sabun, domates reçeli, Yunan kahvesi, lokum, fasulye ve gofretleriyle oldukça fazla tercih edilen alışveriş mağazaları arasında yer alıyor.

 

Rıhtımda, Sakız Adası’nın merkezinde ve merkez caddesinde bulabileceğiniz çok sayıda dünya markasına ait mağazalar ve yine giyim, ayakkabı, mücevher ve kozmetik mağazaları da bulunuyor. Bu mağazalardan da daha kişisel alışverişler yapabilirsiniz. Öne çıkan belli mağazalar dışında yerel ve geleneksel ürünleri pazar yerlerinden de satın alabilmeniz mümkün.

 

 

Sakız Adası’nın merkezinden biraz uzaklaştığınızda birçok köyle karşılaşıyorsunuz ve bu köylerde de satın alabileceğiniz hediyelik eşyalar ve yöresel ürünler bulunuyor. Köylerde alabileceğiniz hediyelik eşyalar yaygın olarak el yapımı ürünler ve seramik ürünleri oluyor.

 

Bu köylerden bir tanesi olan Mesta Köyü’nde alışveriş yapabileceğiniz iki tane öne çıkan işletme var. Bu işletmelerden ilki, Agnitha Elişi Dantel Atölyesi ismiyle karşınıza çıkıyor. 1994 yılından itibaren hizmet veren Agnitha Elişi Dantel Atölyesi’nde danteller, elişi nakışlı perdeler, masa örtüleri, yastık kılıfları ve doğal renklerle boyanarak elişiyle yapılmış sedirler satılıyor.

 

 

Mesta Köyü’nde alışveriş yapabileceğiniz ikinci adres ise Pinelopi Çanak Çömlek Atölyesi ismiyle biliniyor. Orta Çağ köylerini andıran muhteşem Mesta Köyü’ndeki bu atölyede Yunan kültürünü yansıtan işlemelerle üretilmiş çanak ve çömlekler bulunuyor.

 

Mesta Köyü dışında alışveriş yapabileceğiniz bir diğer köy ise Armolia Köyü. Armolia Köyü’nde bulunan geleneksel çanak ve çömlek atölyesinde birbirinden farklı güzelliklere ve büyüleyici etkilere sahip vazolar, tabaklar, çanak ve çömlekler, sürahiler ve testiler bulunuyor ve bu ürünlerin her biri el işlemesi olarak üretiliyor. Buradaki ürünlerin her biri adeta birer sanat eseri niteliğinde ürünler oluyor. Bu ürünlerin en küçük boyutta olanları genellikle 8 ila 9 Euro civarında satılıyor.

 

 

Mesta Köyü ve Armolia Köyü dışında alışveriş yapabileceğiniz bir diğer köy ise Anavatos Köyü çünkü burada belli ve öne çıkan bir işletme olmamasına rağmen birçok yerden taze bal ve şifalı bitkiler satın alabiliyorsunuz. Tüm bu ürünlerin yanı sıra Sakız Adası’nda oldukça zarif takı parçaları ve antika ürünler de bulabiliyorsunuz.

 

Sakız Adası’nda uzo ve likör dışında satın alabileceğiniz bir diğer alkollü içki de şarap ve adada şarapları satın alabileceğiniz bir butik de mevcut. Merkez çarşısında bulunan Vinius isimli şarap butiğinden Yunan, Portekiz, Şili, İspanyol şaraplarını ve daha birçok envai çeşit şarabı bulabilir ve satın alabilirsiniz.

 

 

Vinius’un hemen çaprazında bulunan Regina isimli mağazaya da bir göz atmalısınız çünkü yeni bir eve taşındıysanız veya taşınmayı düşünüyorsanız eğer bu ev dekorasyonu mağazasında zevkinize göre bulabileceğiniz en az bir ürün bulabilirsiniz.

 

Alışveriş yapabileceğiniz son adres ise havalimanında bulunan Sakız Adası free shop noktaları.. Havalimanı içerisinde yer alan bu noktalardan çok ucuz fiyatlara ürün satın alabilirsiniz.

 

 

Sakız Adasından ne alınır sorusunun cevabı olarak satılan tüm bu ürünleri görmek ve satın almak için yapmanız gereken tek şey, hemen en uygun havayolu firmasından bir Sakız Adası uçak bileti rezervasyonu yaptırarak bu muhteşem adaya gelmek..

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Başlıklar

X
Sakız Adası Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder