Roma'ya Ne Zaman Gidilmeliİtalya'nın başkenti Roma, yerel ve uluslararası adıyla Rome, genel olarak Akdeniz iklimi özellikleri taşır. Bu nedenle şehre gidilebilecek en güzel zaman güzel ve sıcak havalarıyla dikkat çeken ilkbahar ve yaz aylarıdır. İlkbahar aylarında zaman zaman yağmur geçişleri görülse de genellikle hava güzeldir. İlkbahar aylarıyla beraber artmaya başlayan hava sıcaklıkları, yaz aylarında zirveye ulaşır. Yaz aylarında sıcaklık ortalaması 25 derece civarında seyretmektedir.

2. Kış ve Sonbahar


Şehir tipik Akdeniz iklimi özellikleri gösterir, sonbahar ve kış aylarında genellikle yağışlıdır. Kış mevsiminde çok sık olmasa da kar yağışı görülür. Genel yağış biçimi yağmurdur. Serin ve yağmurlu hava, yürüyerek gezilmeye müsait olan bu şehirde turistik faaliyetlere gölge düşürebilse de bu mevsimlerde turist nüfusun azalması daha rahat bir seyahat gerçekleştirmek isteyen turistlerin değerlendirmesi gereken bir durum. Hava sıcaklığının 5 derecenin altına pek düşmediği Roma'da kar yağışı oldukça nadirdir. Kış aylarında yaz aylarına göre daha fazla yağış alan Roma'da ortalama yıllık yağış miktarı 798 mm'dir.

3. Hava Durumu


Roma'da hava durumu da incelenecek olursa, tipik bir Akdeniz iklimi hakim olduğu görülebilir. Şehrin en soğuk ayı Ocak ayıdır. Genellikle 6-7 derece ölçülen Ocak ayı, bahara doğru düzenli olarak artış gösterir. Ortalama sıcaklık yaklaşık 8 derece olurken, bu rakam çok nadir olarak sıfır derecenin altına düşmektedir. Şehrin en sıcak aylarından olan Temmuz ve Ağustos aylarında ise ortalama hava sıcaklığı 25 derecenin üzerinde olarak görülebilir. Ancak bu rakam da bazı durumlarda 40 dereceye kadar yükselebiliyor. Yıl boyunca şehre Akdeniz iklimi özellikleriyle paralel olarak yağmur biçiminde yağış iner. Daha çok sıklıkla mevsim geçişlerinde, daha çok sonbahar aylarında görülür. Roma'da nemlilik, yıl boyunca % 70 seviyelerindedir. Ekim ayında zirveye ulaşarak % 80'leri bulur ve en çok yağış da bu dönemlerde bırakılır. Ağustos ayından itibaren yağmur olasılığı Kasım ayına kadar düzenli olarak yükselir, sonrasında hava sıcaklıklarının da yükselmesiyle azalır. Bütün bu bilgiler ışığında hem yağış olmaması hem de hava sıcaklarının güzel olması sebebiyle Roma seyahatiniz için en uygun zamanın ilkbahar ve yaz günleri olduğunu söyleyebiliriz.
Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Roma Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder