Roma'da Nereleri Görmek Lazımİtalya'nın göz bebeği olan bu şehir, kültürel anlamda pek çok özel öğeyi içerisinde barındırıyor. Bu nedenle de tarih, mimari ve sanat açısından ziyaret ettiğinizde pek çok gezecek yer çıkıyor. Hatta söylemeliyiz ki şehri 1-2 günde gezebileceğinizi düşünmeyin. Eğer gerçekten önemli yerleri, hakkını vererek gezmek istiyorsanız bundan daha fazla zamana ihtiyacınız olacak. Ayrıca geziye başlamadan önce şehirde pek çok noktada satılan Roma Pass Card'ı almanızı öneririz. Bu kart şehirdeki ulaşım araçlarına ücretsiz olarak binmenizi ve gezeceğiniz pek çok müze ile turistik noktaya ücretsiz olarak girmenizi sağlayacak. Ayrıca bu kartı aldığınızda size Roma gezilecek yerler haritası da veriliyor. Bu işinizi oldukça kolaylaştırılacak.

1. Colosseum (Kolezyum)

Roma'da bulunan Kolezyum, milattan sonra 72'de yapımına başlanmış ve milattan sonra 80'de tamamlanmış bir arena. Bu arenanın bir diğer ve hatta orjinal ismi de Amphitheatreum Flavium. Arena, Flavium Hanedanlığı döneminde yapıldığı için yapının orjinal ismi de bu hanedanlıktan geliyor. Arenada sonradan gerçekleşen birtakım değişiklikler ise Domitian Hükümdarlığı döneminde yapılmış. Kolezyum'da eski dönemlerde hem imparatorların hem de halkın eğlencesi için gladyatör dövüşleri gerçekleştiriliyordu. Hatta bu konu, bugün günümüzdeki pek çok filmde sıklıkla işleniyor. Ayrıca Colosseum'da gladyatör dövüşlerinin yanı sıra, halk gösterileri, hayvan avcılığı, infazlar, meşhur savaşların canlandırması, taklit deniz savaşları ve dramalar da gerçekleşiyordu. Sonraları ise Kolezyum, barınma yeri, dükkanlar, dini kışla, taş ocağı, Hristiyan türbesi gibi farklı amaçlarla da kullanıldı. Önceleri ismi sadece Arena olarak geçen bu mekan, sonralarında mekanın girişinde heykelin ismini alarak Colesseum oldu. Hatta bu çok önemli yapı 2007 itibariyle Dünya'nın Yedi Harikası'ndan bir tanesi.

Arenanın aslında büyük bir kısmı harap edilmiş ve eksik vaziyette. Yine de bu tarihi yapı, şehrin en önemli sembolü ve tarihin de en önemli tanıklarından bir tanesi. Bu nedenle de Roma'da gezilecek yerler listesi içinde ilk sırada bulunuyor. Yapıya şehir metrosunun Colesseo durağında inerek kolayca ulaşmanız mümkün. Aynı zamanda, 3 numaralı tramvay ve 81, 85, 87, 175 ve 60 numaralı otobüsler ile de gidilebilir. Kolezyum'u ziyaret saatleri yaz aylarında 09.00 ile 18.30 arasında iken, diğer aylarda ise 09.00 ile 16.00 arasında. Giriş bileti ücreti ise; tam bilet için 15.50 Euro ve indirimli bilet için 10.50 Euro. İletişim için telefon numarası; +390639967700.

2. Forum Magnum (Roma Forumu)

Roma Forumu, antik Roma'daki en önemli merkezdir. Burada ticaret, iş, ibadet ve adaletin yönetimi yapılıyordu. Bu nokta aynı zamanda dünyanın en büyük arkeolojik alanlarından da bir tanesi. Forum, ilk olarak Tarquins tarafından yaptırılmış. Ancak tarih boyunca uygarlıkların çeşitli düzenlemeler yaptığı bu yapıya son dokunuşlar ise Augustus yönetimi döneminden kalma. Bu nedenle Forum Magnum, Roma’da gezilecek tarihi yerler arasında bulunuyor. Forum içerisinde, Castor ve Pollux Tapınağı, Romulus Tapınağı, Satürn Tapınağı, Vesta Tapınağı, Venus ve Roma Tapınağı, Aemilia Bazilikası, Julia Bazilikası, Septimius Severus Kemeri, Titus Kemeri, Roma İmparatorluğu'nda politikacıların vatandaşlara konuşma yaptığı yer olan Rostra, Roma Senatosu'nun yeri olan Curia Hostilia yani Hostilia Mahkemesi, Maxentius ve Konstantin Bazilikası, Tabularium, Antoninus ve Faustina Tapınağı, Umbilicus Urbi yani Urbi Göbeği, Sezar Tapınağı. Forum, Via Sacra yolu ile Colesseum'a bağlanıyor. Roma gezi haritası içinde bulunan bu alan, Kolezyum'a yakınlığı ile oldukça elverişli bir konumda. Yapının imparatorluğun son günlerinde günlük işler için kullanımı bırakılmıştı ve sadece dini amaçlı kullanılıyordu. Forum'a eklenen en son yapı ise 608 yılında Bizans İmparatoru için dikilmiş olan Fokas Sütunu. Roma Forumu'na metronun Colosseo durağında inerek ulaşmak mümkün. Mekana giriş ücreti ise, Kolezyum ile birlikte 18 Euro. İletişim için telefon numarası; +39060608

3. la Fontana di Trevi (Trevi Çeşmesi)

Roma'nın Aşıklar Çeşmesi olarak da bilinen Trevi Çeşmesi, 1732 yılında yapımına başlanmış ve 1762 yılında tamamlanmış önemli bir yapı. Bu özel çeşme de Roma'da gezilecek yerler arasında bulunuyor. Yapı, Poli Sarayı'nın yanına Nicolo Salvi tarafından yapılmış. Barok ve Klasik mimari eseri olan bu çeşme dünyadaki en önemli çeşmelerden bir tanesi. Çeşmeye Trevi isminin verilme nedeniyle ilgili çeşitli varsayımlar var. Bunlardan bir tanesi, üç yol kavşağında bulunması. Bir diğeri ise üç adet yeraltı su yolunun çeşmenin bulunduğu yerde toplanmış olması. Çeşmenin hikayesi ve teması genel anlamda denizdir. Çeşmenin üzerinde deniz temalı pek çok özel detay bulunur. Ayrıca bugün turistik olarak çeşmeyi ziyaret edenler çeşmeye dilek dileyerek bozuk para atarlar. Bu ritüelin de dileklerinin gerçekleşmesini sağlayacağına inanırlar. Çeşmede yıllık olarak oldukça yüksek bir rakamda para toplanır ve bu para ile ihtiyaç sahiplerine devlet tarafından yardım yapılır. Çeşmeye 62,63, 80, 52 ve 53 numaralı otobüslerle gidilebilir. Çeşmenin en yakınındaki durak ise, Barberini durağıdır. Trevi Çeşmesi'nin İtalya Roma’da gezilecek yerler arasında önemli bir yeri vardır.

4. Pantheon (Panteon)

Milattan sonra 126 yılında yapılmış olan Pantheon, Antik Roma'nın tapınağıdır. İsminin anlamı ise tüm tanrıların tapınağıdır. Bu yapının en önemli özelliği ise, hem Roma'nın en iyi korunmuş yapısı hem de dünyanın o döneme dair en iyi korunmuş yapısı olmasıdır. Bu nedenle de Roma’da gezilecek yerler haritası mutlaka Pantheon'dan bahseder. Yapının mimarı hakkında kesin bir bilgi yoktur ancak, Trajan'ın mimarı Şamlı Apollodorus'a ya da İmparator Hadrianus ve mimarlarına ait olabilir. 7. yüzyıldan beri Hristiyan kilisesi olarak kullanılan bu yapı, tarih boyunca da her daim kullanılmış. Kilisenin iç mimarisi de oldukça ilgi çekici. Aynı zamanda bu yapının tavanında bir açıklık olmasına rağmen yağmur girmediğine dair bir inanış da bulunur fakat bu yalanlanmaktadır. Yine de oldukça geniş ve büyük bir kubbeye sahip olan bu yapının, o dönemin teknolojisi ile nasıl yapıldığı merak edilir. Pantheon'a 8 numaralı tramvay ile ya da 64, 71, 81, 87, 116, 119, 46 ve 40 numaralı otobüslerle gitmek mümkün. Giriş saatleri ise; Pazartesi ve Cumartesi arası saat 08.30'dan 19.30'a kadar. Pazar günleri ise kilise 09.00 ile 18.00 arası açık. Pazar günü bir de 10.30'da ayin düzenleniyor. Kiliseye giriş ücretsiz.

5. Piazza di Spagna (İspanyol Merdivenleri)

Roma’da gezilecek görülecek yerler arasında mutlaka İspanyol Merdivenleri de bulunur. İsmini üst tarafında bulunan İspanyol Büyükelçiliği'nden alan merdivenler adeta bir Roma klasiği. İspanyol Merdivenleri, 1723 ile 1725 yılları arasında yapılmış ve 138 basamaktan oluşur. Merdivenlerin tam karşısında ünlü ve lüks markaların mağazaları ile meşhur olan Via Condotti yani Condotti Caddesi yer alıyor. Aynı zamanda merdivenlerin bulunduğu Piazza Spagna da oldukça meşhur ve sıklıkla ziyaret edilen bir meydan. Buraya metrodan Spagna durağında inerek ulaşmak mümkün. Bunun haricinde 116, 117 ve 119 numaralı otobüsler ile de gidilebilir.

6. Vatikan

Vatikan, bir şehir devleti. Devlet başkanı ise Papa. Burası aynı zamanda Hristiyanlığın Katolik mezhebinin de yönetim merkezi. Devlet sınırları içerisinde 930 kişi yaşıyor. Rakam az olsa da burası genel olarak fazlaca turist ağırlayan bir yer. Bu nedenle de rakam 1500'ü geçiyor. Vatikan, yüksek duvarlarla ve kameralarda oldukça iyi bir şekilde korunuyor. Her ne kadar Roma'da bulunsa da ülke olan bu yer, dünyadaki yüzölçümü bakımından en küçük ülke. Vatikan, mutlak monarşiyle yönetiliyor ve burada Papa'nın sözleri yasa olarak kabul ediliyor. Papa hem dini lider hem de devlet başkanı sıfatını taşıyor. Vatikan'ın 100 kişiden oluşan bir ordusu da var. Hem siyasi nedenler, hem dini nedenler hem de tarihi nedenlerle burası Roma’da görülmesi gereken yerler arasında mutlaka gösterilir. İçerisinde pek çok önemli tarihi yapı da bulunuyor. Vatikan'a metro ile Ottoviano durağında inerek ya da 62 numaralı otobüsleri kullanarak ulaşmak mümkün.

7. Santa Maria Maggiore Bazilikası

Bu yapının inşa ediliş sebebi dönemin Papa'sının rüyasında Meryem Ana'yı görmesidir. Daha rivayete göre, Meryem Ana rüyasında Papa'ya bu bazilikanın nereye yapılması gerektiğini dahi söylemiş ve bu şekilde de milattan sonra 435 yılında inşa edilmeye başlanmış. İnşa sürecinde oldukça gösterişli ve pahalı malzemeler kullanılmış olan bu bazilika, Roma gezi rehberi tarafından mutlaka önerilen yerlerden. Bu nedenle Roma gezi planı içerisine kesinlikle almalısınız. Bazilikaya metronun Termini durağında inerek oldukça kolay bir şekilde ulaşmak mümkün. Bir diğer kolay ulaşım yöntemi ise 75, 84 ve 70 numaralı otobüsleri kullanmak. Bazilika, saat 07.00'den 19.00'a kadar ziyaret edilebilir. İletişim için; +390669886800 telefon numarası kullanılabilinir.

8. Piazza Venezia ve Piazza Del Popolo (Meydanlar)

Roma'da ne yapılır sorusuna kolayca meydanlarında vakit geçirilebilir denilebilir. Çünkü her daim hareketli ve eğlenceli olan bu meydanlar şehrin en önemli simgelerinden. Bu nedenle de Piazza Venezia ve Piazza Del Popolo adındaki bu meydanlar da Roma’da görülecek yerler arasında yer alıyor. Piazza Venezia tam ortasındaki dev anıt ile oldukça meşhur. Hatta bu anıtın üstüne çıkarak Roma manzarasını seyretmek de mümkün. Üstelik ücretsiz bir şekilde. Piazza Venezia'ya otobüs ve metronun Collesseo durağından inilerek gidilebilir. Piazza Del Popolo ise düzenli olarak festivallerin düzenlendiği, sürekli eğlencenin olduğu, sokak sanatçılarının performanslarını sergilediği sanat ile iç içe bir meydan. Bu yüzden de Roma’da yapılması gerekenler arasında eğer doğru zamanda oradaysanız bu etkinliklere ya da festivallere katılmak var. Her iki meydanda da dolaşırken şehrin meşhur dondurmasının ve kahvelerinin tadına bakılabilir. Meydana Flaminio metro durağında inerek gitmek mümkün. 

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Roma Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder