Roma Şehir Rehberi


Roma kendinizi adeta bir filmin başrol oyuncusu gibi hissedeceğiniz oldukça tarihi ve antik bir şehir. Hatta şehir, tarihle, mimariyle ve sanatla öyle bütünleşmiş ki şehirde sanki doğal bir fotoğraf filtresi varmış gibi bile düşünebilirsiniz. İtalya'nın başkenti olan Roma, tarihin en eski dönemlerinden beri bulunduğu coğrafyadaki medeniyetlere başkentlik etmiştir ve tarihi yaklaşık 3000 yıla dayanır. İtalyan kültürünün tüm özelliklerini görebileceğiniz İtalya'nın önemli şehirlerinden bir tanesi olan Roma; hem İtalya için hem de Avrupa için özellikle tarihi ve kültürel açıdan oldukça önemlidir.

1. Konuşulan Dil ve Nüfus 

İtalya'nın resmi dili İtalyanca'dır. Şehir turistik açıdan oldukça yoğun olduğu için neredeyse tüm dünyada evrensel dil olarak kabul edilen İngilizce de oldukça sık konuşulur. Roma, Avrupa'nın en büyük yüz ölçümlü başkentlerinden biridir ve 2.700.000'i aşkın nüfusuyla İtalya'nın en büyük şehridir. Özellikle yaz günlerinde yoğun turist nüfusuyla karşılaşan Roma, zaman zaman sokaklarında adım atacak yer kalmayan bir manzara çiziyor.

2. Para Birimi 

İtalya, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin tamamına yakınının kullandığı Euro para birimini kullanır. Tüm Avrupa'da geçerli olan Euro para birimine ister İtalya'da ister Türkiye'den çıkmadan döviz bürolarında sahip olabilirsiniz.

3. Hava Durumu 

Roma'da coğrafi olarak içinde bulunduğu bölgenin özellikleriyle paralel olarak tipik Akdeniz İklimi özellikleri görülür. Yaz aylarında oldukça sıcak, kış aylarında ise serindir. Yaz aylarında artan turist kalabalıklarıyla birlikte sokaklarda turlarken bolca sıvı tüketmekte yarar var. Kış aylarında genellikle yağmurlu bir hava görülen Roma'da kış aylarında çok sık olmasa da kar yağışı da görülür. En sıcak ay olan Temmuz ayında ortalama sıcaklık değeri 24.4, en soğuk ay olan Ocak'ta ise ortalama sıcaklık değeri 7.7 olarak ölçülmüştür.

4. Yönetim Biçimi 

İtalya'da yönetim biçimi çok partili parlamenter sistemle işleyen bir demokratik cumhuriyettir. Yasama, yürütme ve yargının birbirinden bağımsız olduğu bu sistemde 1948 yılında kabul edilen İtalyan Anayasası uygulanır. Temsilciler Meclisi ve Cumhuriyet Senatosu'ndan oluşan İtalya Parlamentosu, 945 seçilmiş üyeden oluşur ve Roma'da yer alır.

5. Konumu 

Roma; kuzeyde Viterbo ve Rieti, doğuda L'Aquila, Frosinone ve güneyde Latina şehirlerine komşudur. Batısında ise Tiren Denizi vardır. Ayrıca Roma sınırları içinde Katoliklerin ruhani lideri Papa'nın da ikamet ettiği Vatikan yer alır.

6. Ulaşım 

Haftanın hemen her günü Türkiye'den doğrudan uçuşların bulunduğu Roma'da iki adet havaalanı bulunuyor. Ülke içi ulaşım için İtalyanların tercih ettiği en önemli araç trenler. Roma'nın Termini İstasyonu şehrin tüm ulaşım hatlarının kesişim noktası konumunda. Avrupa içi ulaşımda bir diğer alternatif ise otobüs seferleri. Roma'dan hemen her Avrupa şehrine otobüs seferi bulunuyor. Aynı zamanda İtalya'nın diğer şehirlerine ve kasabalarına giden otobüsler de mevcut. Roma, yaya olarak gezmeye oldukça müsait bir şehir olsa da zaman zaman vakit kazanmak adına toplu taşıma araçları kullanmak yararınıza olabilir. Otobüs, tramvay, metro ve yerel tren hatları gibi çok sayıda alternatif barındıran Roma, birçok Avrupa kentine göre daha ucuz toplu taşıma bileti fiyatlarına sahiptir. Roma'da toplu taşıma için kullanabileceğiniz Rome Pass Card adına sahip bir indirim kartı da mevcut. Bu kartı kullanarak tüm toplu taşıma araçlarını belirli bir süre için ücretsiz kullanabilir, kartın sunduğu avantajlardan faydalanabilirsiniz. Bu avantajların başlıcaları bazı müzelere ücretsiz giriş imkanı, bazı müzelere indirimli giriş imkanı ve partner kuruluşların çeşitli hizmet ve ürünlerinde indirimli fiyatlar. İki gün için geçerli olan bu kartı 28 Euro'ya birçok noktada satın alabilirsiniz.

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Roma Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder