Riyad'da Neler Yapılır?

Suudi Arabistan’ın başkenti olan Riyad ekonominin ve politikanın merkezi olarak biliniyor. Mekke ve Medine inanç turizmin merkezi ve Müslümanların kutsal yerleri olmasından dolayı daha politik ve sosyokültürel etkinlikler Riyad şehrine kaymış durumda. Riyad Suudi Arabistan yönetimi tarafından çok büyük önem gösterilen bir şehir. Tüm ülke petrolün etkisi ile büyük bir zenginliğe ve kalkınmaya erişmiş durumda. Bu sebeple halk para içinde yüzse de eğlence anlayışı ve yaşam tarzı bakımından Avrupa ya da Amerikan tarzı hayat yaşamak istiyor. Ülkenin her yerinde alkol yasaklar listesinin başında yer alırken gazeteler sık sık kaçak alkol üreten tüketenlerin aldıkları kırbaç cezaları ile doluyor. Bu haberler oldukça sık karşılaşılan cinsten ve ülkede yabancılarda bu kurallardan ayrı tutulmuyor. Fakat son dönemde ülkeyi tercih eden Avrupa ve Amerika kökenli yabancılar için özel yaşam alanları oluşturulmuş durumda. Ülkede iş yapan ticari firmaların dünya üzerindeki partnerlerinin aileleri genellikle bu bölgelerde dışarıdan tecrit edilmiş olarak yaşıyor. Yani özetlemek gerekirse yabancılar için özel yaşam siteleri var ve içeride kadınlar erkeklerle karmaşık olarak bikini ile havuza girebiliyor. Fakat iş Riyad caddelerinde gezmeye geldiğinde her kadın kara çarşaf giymek zorunda. Bu kurallar yabancılar için esnetilmiyor. Hristiyan kadınlar sadece saçlarını açıp uzun kıyafet giyerek bu kuralları biraz esnetebiliyor. Suudi Arabistan Türkiye’ye vize uygulayan ülkelerden biridir. Bu da Riyad uçak bileti sayesinde başkente direkt uçuş fırsatınız olsa da oldukça ciddi bir vize sorununu aşmanız gerektiğini hatırlamanıza sebep oluyor. Riyad uzun süredir yaşamın ve medeniyetin var olduğu şehirlerden birisi.

 

 

Uzun bir dönem Osmanlı imparatorluğunun kontrolünde olan ülke ve şehir birinci dünya savaşının ardından bağımsızlığını ilan eden Arabistan’ın da başkenti olarak tercih edilmiş. Bu yönü ile bakıldığında Osmanlı döneminde çok büyük bir şehirleşme olmayan şehirde antik çağlardan kalma eserler heykeller söz konusu. Riyad da gezilecek yerler listesinin başında ise bu alanlar yer alıyor. Suudi Arabistan yasaları tamamen şeriat hukukuna göre düzenleniyor. Yani İslam dini gereği bazı suçların cezaları hadisler ve Kuran-i Kerim’de ayrıca ülkenin şeyhülislam makamının fetvaları ile belirleniyor. Yerli halktan biri alkol içerken ya da üretirken yakalandığında kırbaç cezasına çarptırılırken yabancı biri için ceza sınır dışı edilmek olarak tesis ediliyor. Zina fuhuş affı mümkün olmayan suçlar arasında. Bu durumda yabancılar kesinlikle ülkeye bir daha girememek üzere sınır dışı ediliyor. Ayrıca Suudi Arabistan yasaları hırsızlık edenlerin elinin kesilmesini emrediyor. Hırsızlık her ne kadar zenginliğin etkisi ile görünen bir suç olmasa da Suudi Arabistan genelinde en sık karşılaşılan suç alkol ticareti ve kullanımı üzerinde göze çarpıyor. Suudi Arabistan gezilecek yerler ülke genelinde çok büyük çeşitlilik göstermiyor. Zira heykeller ve ilkel kalıntılar büyük bir yıkıma uğramış durumda. Zira İslam hukukuna göre heykeller büyük suç ve Allah’a şirk yani eş koşmak anlamına geliyor. Bu durumda yapanda satın alanda ciddi cezalar ile karşılaşıyor. Resimler daha esnek koşullara sahip ve genellikle içeriğine bakılmıyor. Suudi Arabistan yasaları daha çok sokaklarda toplu alanlarda söz konusu olan davranışları kapsıyor. Yaşam alanınız içinde her hangi bir diretme söz konusu değil ve her yerde uluslararası yayınları izlemek interneti kullanmak serbest. Bu alanlarda her hangi bir baskı ya da yönlendirme söz konusu değil.

 

 

Masmak fort Suudi Arabistan’ın Riyad şehri içinde bulunan bir kale. Kale Osmanlı döneminde kullanılan ve Riyad valisinin kaldığı bölge ve Osmanlı askerlerinin ikamet alanı olarak göze çarpıyor. Petrol sonrası gelişimde en önemli rolü oynayan ve modern Suudi yönetimini hayatta tutmayı başaran kişi gözü ile bakılan Kral Abdülaziz’in hilafetine bir hediye olarak restore edilen ve yeniden turizme açılan Masmak Fort ülke tarihini ve savaşlarını anlatan bir müze olarak da ciddi bir potansiyeli elinde bulunduruyor. Masmak Fort şüphesiz Riyad şehrinin çok uzun süre merkezi olarak kabul elimiş bir nokta. Fakat modern şehirleşme Masmak fort’un biraz unutulmasına sebep olmuş durumda. Zira bölgeye sadece turistler ilgi gösteriyor. Riyad halkı tarihi alanları çok önemsemiyor. Zira halk Amerikan tarzı yaşam plazalar ve alışveriş merkezlerini daha çok tercih ediyor. Sosyal doku içinde Masmak fort yer alsa da Riyad’lı yerli halk yıl içinde genel istatistiki verilere göre %3 oranında ziyaret ediyor ya da çocuklarına tarihi bu alanı göstermeyi tercih ediyor. Riyad şehri mimariye oldukça önem verilen bir nokta ve şehirde düzen her şeyin temelini oluşturuyor. Masmak Fort bu düzen içinde hizmet veren bir müze olmanın parçası olarak 08:00 da açılıp saat 12:00 da kapanıyor. Riyad ve genel Arap ülkelerinde 12:00 ile 16:00 arası aşırı sıcaktan dolayı neredeyse hayat durman noktasına geliyor. Müze de saat 17:00 da ikinci kez kapılarını açıp saat 22:00’a kadar turistlerin ve yerli halkın ziyareti için açık tutuluyor.

 

 

 

Suudi Arabistan kuruluşundan bu yana silahlanmaya ve özellikle hava kuvvetlerine büyük önem veren ülkelerin başında geliyor. Zaman zaman İran ile gerilen ilişkiler ve bölgede İsrail ile olan hali hazırdaki gerginlik Petrolün zenginleştirdiği bu ülkenin silahlanmasına ve hava kuvvetlerine büyük yatırım yapmasına neden olmuş durumda. Ülke her yıl dünyanın önemli silah sanayi aktörlerinden ciddi oranda silah alıyor. Bu silahların arasında uçaklar en önemli yeri tutuyor. Riyad şehri içinde yer alan Royal Saudi Air Force Museum isimli hava kuvvetleri müzesi içinde her yıl satın alınan uçakların bir örneği sergilenmekte. Şuana kadar 60 farklı savaş uçağı müzeye verilmiş durumda. Müze içinde helikopterler yolcu uçaklar gibi başka tür hava araçlarının da bulunması söz konusu. Royal Saudi Air force hava araçları müzesi şehrin en çok ziyaret edilen bölgelerinin başında geliyor. Riyad yerli halkının da büyük önem verdiği bu müze olağan üstü bir mimariyi de içinde barındırmakta. Kapalı alanlarda sergilenen uçak motorları helikopter motorları ve diğer önemli ayrıntılara ek olarak açık alanda sergilenen yolcu uçakları bulunuyor. Bu yolcu uçaklarının içinde gezinmek küçük guruplar halinde mümkün kılınmış fotoğraf çekmek sınırsız ve serbest olanaklar arasında. Kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı başlayan tur saatleri kadınlar ve 12 yaştan küçük çocuklar için aynı anda gezilmesi mümkün kılınmış durumda. Savaş uçakları en çok ilgiyi görüyor olsa da uçakların içine girmek ya da kokpite oturmaya izin verilmiyor. Uçakların tarihini anlatan görevliler İngilizce konuşma aksanı göze alındığında oldukça başarılı oluyorlar. Royal Saudi Air Force Museum Sabah 08:00 ile 12:00 arasında erkekler için gezilmeye uygun bir alan olurken 16:00 ile 21:00 arasında kadınlar ve çocukların ziyaretine açık durumda. Zaman zaman bu periyotlar değişebilmekte olup ziyaret takviminin telefon ile öğrenilmesi mümkün.

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Riyadh Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder