Riyad'a Ne Zaman Gidilir?

Suudi Arabistan’ın güzide şehirlerinden olan Riyad, yaz boyunca oldukça az yağış görmektedir. Şehir dümdüz bir alanın üzerinde konumlandırıldığı için oldukça rahat gezebileceğiniz Riyad’da dini kurallar doğrultusunda katı bir anlayışa sahip olmasından kaynaklı ülkenin kurallarına bir göz atmakta fayda olacaktır. Riyad uçak bileti aldıktan sonra bölgenin iklim tipine bakarken yasaklarına da göz atmanızda yarar olacaktır.

 

 

Riyad’da hâkim olan iklim tipi çöl iklim tipidir. Sıcaklık yıl boyunca oldukça yükseklerdedir. Sıcaklığın yüksek olmasından kaynaklı saat 12.00’la 16.00 saatleri arasında Riyad’ın sokaklarında gezmemenizi tavsiye ederiz. Riyad havaalanı bölgesine giriş yaptığınız zaman yüzünüze çarpan sıcak havayı hissettiğiniz zaman ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Riyad hava durumu grafiğine baktığımız zaman 25,4 derece civarlarında bir sıcaklık ortalaması olduğunu görmekteyiz. Riyad hava durumu yıllık yağış miktarıysa 111 mm.’dir. Arabistan hava durumu nun geneline baktığımız zaman çöl iklimine sahip olmasından kaynaklı, Riyad’a yıl boyunca gidebilme şansınız bulunmaktadır. Riyad’a gidiş tarihinizi sıcaklığın azaldığı zamanlara göre ayarlayabilirsiniz. Yaz mevsiminin Haziran ayında hiç yağış görülmemektedir. Bu denenle yılın en kurak zamanı bu dönemde görülmektedir. Yılın en çok yağış alan ayıysa Mart ayıdır. Mart ayında 29 yağış miktarı görülmektedir. Bunun dışında Suudi Arabistan hava durumu, Riyad bölgesine baktığımız zaman yıllık sıcaklık ortalamasının en yüksek olduğu ay 34,7 dereceyle Temmuz ayıdır. En düşük sıcaklık ortalamasıysa 14,3 dereceyle Ocak ayı olmaktadır.

 

 

Riyad’da yaz aylarında 50 dereceyi bulabilmektedir. Bu nedenle yazın kurak havasına maruz kalmamak için kış aylarında Riyad’a gitmeyi düşünebilirsiniz. Çöl ikliminin belirgin özelliklerinden biri olan gündüzleri sıcaklığın yüksek, geceleriyse bir o kadar soğuk olmasıdır. Riyad’da da çöl ikliminin görülmesinden kaynaklı gündüzleri sıcaklık ne kadar yüksek olursa olsun geceleri ciddi oranda bir soğukla karşılaşabilirsiniz. Çöl ikliminde nemin çok fazla olmaması nedeniyle geceyle gündüz arasında bu kadar derin sıcaklık farklılıkları görülmektedir. Nemin olmaması sıcaklığında yüzeyde barınamaması anlamına gelmektedir. Bu nedenle de gece sıcaklık ciddi oranda düşmektedir. Riyad’da dışarı çıkacağınız zaman yanınızda bol sıvı bulundurmayı unutmayın. Sıcak havalarda kendinizi korumak için en önemli yöntemlerden biri cildi kurumasını önlemektir. Bol sıvı tüketerek cildinizin kurumasını engelleyebilirsiniz. 

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Riyadh Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder