Riyad Gece Hayatı

Suudi Arabistan turizmin en farklı boyutlarını içinde barındırmaktadır. Müslümanlık ve Müslümanlar için kutsal olan ülkenin iki büyük şehri Mekke ve Medine’den sonra Riyad hem ülkenin başkenti hem de üçüncü büyük kenti olma unvanını taşımaktadır. Suudi Arabistan ve dünyanın diğer ülkeleri arasında sıra dışı ve şaşırtıcı vize uygulamaları söz konusu olmaktadır. Türkiye’den Riyad uçak bileti almak sorun olmasa da vize şartları erkekler ile kadınlar için ayrı değerlendirilmekte olup bekâr ve 35 yaşının altında kadınların ülkeye girişi imkânsızdır. Aynı zamanda ülkeden çıkışı da imkansızdır. Bu yönü ile dünyaya karşı kapalı bir yaşam benimseyen Suudi Arabistan krallığı Türkiye’ye vize uygulamasına devam eden ülkeler arasındadır. Ayrıca pasaportunda İsrail’e ait bir pul damga bulunan kişiler yani daha önceden İsrail’e giriş yapmış kişilere ne sebeple olursa olsun Suudi Arabistan vizesi verilmemektedir. Bu yönü ile girişin oldukça zorlayıcı olduğu ülke içinde petrolün sağladığı zenginlikleri barındırmakta ve sonuna kadar da kullanmaktadır. Simetrik ve Amerikan şehir planlamasının izlerini taşıyan Riyad caddeleri muhteşem bir planlamayı da üzerinde taşımaktadır. Başkent Riyad daha çok iş için gelenleri ağırlayan bir şehirdir. Ülkede birçok şeyin kesinlikle yasak olduğu ve sıkı denetimler ile denetlendiği bilinmektedir.

 

 

Riyad pub Riyad gece hayatı Riyad bar Riyad gece kulüpleri gibi seçenekler konusunda hiçbir şansınız yok. Örneğin sadece Riyad gece hayatı ve Arabistan gece hayatı özetle Suudi Arabistan da gece hayatı her an ahlak polisinin denetimi altındadır. Bu yönü ile bakıldığında Riyad’da yaşam insanların tercih ettiği bir şey değil. Ülkede iş bağlantıları olan firmaların çalışanları yabancı konumunda şehirde yaşamlarını sürdürmektedir. Riyad çöl iklimi etkisi altındadır. Şehirde sıcaklık gün içinde 60 dereceye ulaşabilirken akşam güneş battıktan sonra 30 dereceye kadar düşebilmektedir. Kurak ve çöl iklimine sahip olan şehir kış aylarında daha cazip hava koşulları sunmaktadır. Kış mevsiminde sıcaklık 20 ile 25 derece arasında sürmektedir. Genellikle Riyad’da yaşam gece başlar. Fakat bu eğlence mekânları anlamında değil sadece alışveriş merkezleri ve kafeler açılma saatleri güneşin batmasına endekslenmiştir. Riyad gece yaşamında kadınlar ve erkeler ayrı ayrı mekânlarda oturmaktadır. Suudi Arabistan da kadınların araç kullanmaları ve gece dışarı çıkmaları da yasaklanmıştır. Bu yönü ile kadınlar eğlencelerini kendi evlerinde ya da arkadaşlarının evlerinde kahve içerek ve televizyon izleyerek ya da film izleyerek geçirmektedir.

 

 

Bu evlere bayan şeriat polisleri uygun gördüklerinde baskın yapabilmekte ve arama yapabilmektedir. Suudi Arabistan alkolün her türlüsünün kesinlikle yasak olduğu bir ülkedir. Fakat zengin Suudiler zaman zaman kaçak alkol ülkeye sokup ev eğlenceleri düzenleyebilmektedir. Bu durumda ağır yaptırımlar ve idam cezası göze alınması gereken sorunların başında gelmektedir. Suudi Arabistan kaçakçılığın özellikle alkol uyuşturucu gibi konularda cezasını idam olarak uygulamaktadır. Başkent Riyad gece hayatı erkeklerin bir arada nargile çay kahve meyve suyu gibi ürünleri içerek sohbet ettikleri mekânlardan oluşmaktadır. Genellikle Riyad bu eğlenceler için birçok alternatifi içinde barındırmaktadır. Ülkenin başkenti olan şehir ülkenin bütün bürokratlarının yaşamını sürdürdüğü ve gerek modern mimarisi gerekse alışveriş merkezleri ile öne çıkmaktadır. Dünyanın önde gelen markaları erkekler için hizmet vermekte olup bu noktalarda da kesinlikle gece hayatının olmazsa olmazı alkollü içecekler satılmamaktadır. Riyad gece hayatının genel aktivitelerinden olan nargileler şehrin her yanında bulunabilen nargile kafeler müşterilerine sunduğu özel tariflerden oluşmaktadır. Her türlü meyve kokusunu içinde barındıran nargileler Suudi Arabistanlı gençler ve orta yaşlılar için oldukça popüler içeceklerdendir.

 

 

Riyad uluslararası birçok otele ev sahipliği yapmakta Hilton Sheraton gibi dünyanın konaklama devleri ülkede yatırımları bulunan ünlü işletmelerdir. Fakat dünyanın her yerinde gece hayatının nabzını elinde tutan bu işletmeler Riyad şehri içerisinde sadece alkolsüz meyve içeceklerinin satılabildiği menülere ve sahip olmaktadır. Müzikli eğlenceler sadece erkekler arasında yapılmaktadır. Yani düğünlerde dahi kadınlar ve erkeklerin yan yana gelmesi söz konusu olmamaktadır. Riyad gece hayatında bu konaklama devlerinin menülerinde alkolsüz birçok içeceği bulabileceğiniz dünyanın her yanından getirilmiş özel meyve suyu kokteylleri servis edilmektedir. Riyad gece hayatının olmazsa olmazlarından olan nargileler yine beş yıldızlı otellerin barlarında yerini alan diğer ürünlerdendir. Suudi Arabistan halkı genel itibari ile kahveye çok düşkün olan halkların başında gelmektedir. Dünyanın en ünlü kahveleri Türk kahvesi ülkenin en çok içilen içkisi olarak kahvenin listenin başına oturmasını sağlamıştır.

 

 

Gece hayatında da içinde çok zengin alternatifleri bulunan kahve kafeler kahve ve tatlı yiyecekleri bir arada bulabileceğiniz özel menüler ile müşterilerine hizmet vermektedir. Riyad dünyanın en ünlü kahve mekanlarından işletmelerinden olan Starbucks şirketinin de Suudi Arabistan da Riyad’da işletme açmıştır. Sıra dışı çizgisine rağmen Starbucks Riyad şehrinde yerel kurallar doğrultusunda hizmet vermekte olup bayanlar için ayrı erkekler için ayrı ayrı hizmet vermektedir. Zira ahlak polisi her yeri denetlediği gibi özel sermayenin işletmelerini de denetleme yetkisine sahiptir. Starbucks içinde bayanların çalışması yasaktır. Suudi Arabistan içinde gündüzleri ve özellikle Suudi Arabistan gece hayatında hizmet sektörü ne olursa olsun bayanların çalışması yasaklanmıştır.

 

 

Starbuck’ın Riyad’da hizmet verdiği nokta da sadece erkekler çalışmakta ve erkelere hizmet vermektedirler. Bu nedenle bir bayanın kafeye girip içki alması yasaktır bu durumlarda kafe önünde bulunan görevli müsaade etmeyecektir. Sadece bayanlarla bayanlar aynı alanda çalışabilir ve hizmet sadece bayanlara yönelik ise söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple Suudi Arabistan da evli olmayan bir kadın ve erkeğin aynı karede yer alması birinci dereceden akrabalık bağları bulunmuyorsa imkânsızdır. Yabancı çalışanların en çok şikâyetçi olduğu noktalardan olan evli olmadıkları ve nüfusta birinci dereceden akrabaları sayılmayan kişilerin Arabistan toprakları içine girememesi kuralı hiçbir kişi ya da kurum için esnetilmemektedir. Dünyanın en zengin ülkelerinden olan ve dünyanın en büyük petrol ihracatçısı konumundaki Suudi Arabistan bu kuralları esnetme ya da reform yanlısı hareketleri çok sert bastırmaktadır. Ülkede bayanlar ve erkekler sadece gece hayatında değil sosyal yaşamda da bir arada bulunup toplanamazlar. Bu durumda idam cezası verilen cezalar arasındadır.  

 

 

Suudi Arabistan’ın Riyad şehri dört yüzyıl Osmanlı kontrolü altında kalmasına karşın ülkede Türkçe konuşulan diller arasında değildir. Ayrıca Riyad gece hayatında sadece İngilizce iletişim kurabilirsiniz. Ülkenin resmî dili olan Arapçayı bilmiyorsanız alternatifiniz sadece İngilizce olarak ortaya çıkmaktadır. Ülkede gece hayatında ya da gündüz iş yaşamında krallığın eleştirilmesi ya da yönetimin tartışılması büyük yasakların başında gelmektedir. Bu durumlarda halkı bozgunculuğa sürüklemek suçundan yargılanmanız mümkün kılınmıştır. Riyad gece hayatı yabancı turistlerin görülmediği ve dolayısı ile sorun oluşturmadıkları noktalardandır. Kesinlikle kadınlar için olduğu gibi erkekler için de elbise uygulamaları mevcuttur. Riyad gece hayatında ve Riyad sosyal yaşamında kesinlikle tahrik edici kumaşlardan sayılan ipek kumaştan dikilmiş elbiseler giymeniz yasaktır. Riyad gece hayatında aktif rol alan ahlak polisi sizi uyaracaktır. Havanın her dönem sıcak olması bahane olarak kabul edilmemekte olup eğer Riyad gece hayatında yer almak istiyorsanız ya Suudi Arap halkının yerel kıyafetlerini ya da fetva ile belirlenmiş kumaşlardan belirlenen özelliklerde kıyafetler seçmeniz gerekmektedir.
 

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Riyadh Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder