Riyad'da Alışveriş

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad; yasakları, krallıkları, gökdelenleri, Mekke ve Medine şehirleri dışında alışveriş merkezleriyle de ünlü bir şehirdir. Her yıl hac ve umre için Riyad uçak bileti alarak şehre gelen binlerce insanı ağırlayan Riyad şehrinde, hacıların ülkelerine geri dönerken yanlarında götürebileceği ürünlerin satışının yapıldığı birçok alışveriş merkezi ve çarşılar bulunuyor.

Suudi Arabistan alışveriş konusunda diğer ülkelerden bir adım öne çıkıyor. Riyad şehrinde 60’tan fazla hizmet vermekte olan alışveriş merkezi ve sürekli inşaat hâlinde olan birçok alışveriş merkezi temeli bulunuyor. Riyad şehrindeki bu alışveriş merkezleri nedeniyle, Riyad şehrinde oldukça hareketli bir alışveriş hayatı yaşanıyor. Bu alışveriş merkezleri arasında en ünlü ve en kaliteli alışveriş merkezi olarak, 22 bin m2’lik bir alana kurulu olan Al-Jazeera isimli alışveriş merkezi kabul ediliyor. Alışveriş merkezlerinin dışında geleneksel dükkan, pazar ve çarşılar da bulunuyor.

 

 

Riyad şehrinde alışveriş yapmak için bilinmesi gereken birkaç önemli detay bulunuyor. Bu detaylardan bir tanesi, ülkeye sadece hac, umre ve iş seyahati kapsamında giriş yapılabiliyor olması. Hac, umre ve iş seyahati dışında ülkeye turist kabul edilmiyor bu nedenle Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad şehrine sadece hac, umre veya iş seyahati kapsamında giriş yapabiliyorsunuz ve hac ile umrenin olduğu dönemde bazı sektörlerde satış fiyatları yükselebiliyor. Bu sektörlerden bir tanesi elektronik eşya sektörü. Elektronik eşyalar Suudi Arabistan genelinde oldukça düşük fiyatlardan satışa sunuluyor fakat özellikle hac ve umre zamanlarında fiyatlar yükselişe geçiyor. Suudi Arabistan’daki elektronik eşya fiyatları o kadar düşük ki, hac ve umre zamanında yükselişe geçen fiyatlar bile indirimli fiyat gibi algılanabiliyor bu nedenle hac ve umre günlerinin ilk günlerinde elektronik eşya almak için acele etmemeli ve fiyatların eski hâline dönmesini bekleyerek, fiyatlar normale döndüğünde alışverişinizi gerçekleştirmelisiniz.

 

 

Riyad alışverişine dair bir diğer detay ise Riyad işletmelerinin çalışma saatleri. Riyad şehrinde bazı değişmeyen kurallar var ve bu kurallar işletmeleri de kapsayarak çalışma saatlerine yansıyor. Riyad şehrinde ticaret, sabah saat 10’da başlıyor ve öğlen saat 12’den öğle sonrası saat 4’e kadar bitiyor. Saat 12 ve saat 4 arası resmi dairelerin çalışma saati ve bu nedenle tüm ticari işletmeler kepenk kapatıyor. Öğle sonrası saat 4’te resmi dairelerin çalışma saati sona eriyor ve ticari işletmelerin tamamı yeniden açılıyor. Ticari işletmeler, öğle sonrası saat 4’ten akşam saat 10’a kadar açık kalıyor ve bu zaman zarfında hizmet veriyor. Resmi daireler dışında ticari işletmelerin ara vermesine neden olan bir başka sebep daha var ve o da namaz saatleri. Riyad şehrindeki tüm ticari işletmeler, namaz saatlerinden hemen önce kapanıyor, müşteriler dışarı çıkıyor ve namaz saati boyunca bekliyorlar. Namaz saati geçtikten sonra ise kepenkler yeniden açılıyor. Bu saatlerde açık bir yer bulmanızın imkanı yok çünkü şehirdeki tüm ticari işletmeler, namaz saatleri kuralına uymak zorunda ve eğer uymazlarsa mutavva ismi verilen din polisleri tarafından cezalandırılıyorlar. Namaz saatlerinde dışarıda olursanız ve bir din polisi tarafından fark edilirseniz, din polisi sizi namaz kılmanız için camiye götürebiliyor. Bu nedenlerden dolayı alışveriş saatlerinize ve bu detaylara dikkat etmeniz ve bu doğrultuda hareket etmeniz gerekiyor. Ülke genelinde ün yapmış alışveriş merkezleriyle ilgili bir detay daha bulunuyor. Suudi Arabistan genelindeki hemen her alışveriş merkezindeki kurallar dahilinde, alışveriş merkezlerine bekar bir erkeğin giriş yapması yasak. Eşi veya ailesinden bir bayanla birlikte gelmeyen erkekler, alışveriş merkezinden içeri giremiyor.

 

 

Riyad şehrinde bulunan alışveriş merkezleri, içeri erkekler giremediğinden dolayı ve aslında Suudi Arabistan’ın kanun ve kuralları dahilinde hizmet veriyor. Şöyle ki; Suudi Arabistan’da yaşayan kadınların dışarı çıkması ve dışarıda vakit geçirmesi yasak. Ailesinin erkek bir bireyinden veya eşinden aldığı izin belgesiyle sadece alışveriş merkezinde zaman geçirebilen kadınlar için alışveriş merkezi bir nevi gereklilik olarak hizmet veriyor. Alışveriş merkezi içerisinde yer alan markaların birçoğu, kadınlara yönelik ürünler satan mağazalar oluyor. Bu nedenle Riyad şehrindeki alışveriş merkezlerinin tamamına yakınında dünya markaları arasında yer alan hemen her kozmetik markası ve giyim markasını bulmak oldukça kolay oluyor. Alışveriş merkezlerinin içerisinde kozmetik ve giyim sektörü dışında birçok kafe, restoran ve dünya genelinde ünlü fast-food markalarının zincirleri bulunuyor.

Riyad şehrinde alışverişin kalbi, Kral Fahd Caddesi ve Mekke Caddesi üzerinde atıyor. Riyad şehrini boydan boya geçen bu iki cadde üzerinde sayısız, birbirinden farklı kalitede alışveriş merkezleri ve çarşılar bulunuyor. Riyad şehrinden alınabilecek eşyalar arasında elektronik eşya, Mekke ve Medine şehirlerinin temsili olan küçük ve büyük boylarda hediyelik eşyalar, yöresel kıyafetler Arabistan giysileri ve Ecmel hurması yer alıyor. Elektronik eşya dışında hediyelik eşyaları, yöresel kıyafetleri ve Ecmel hurmasını, şehrin belirli bölgelerinde bulunan geleneksel pazar, dükkan ve çarşılardan bulabiliyorsunuz. Pazarlık yaparak bu ürünleri indirimli bir şekilde alabilmeniz de olası ihtimaller arasında yer alıyor.

 

 

Riyad şehrinde alışveriş yapabileceğiniz alanlar arasında öne çıkan birkaç alışveriş merkezinden bir tanesi olan Kingdom Centre Kulesi, 99 kattan oluşan bir mimarlık harikasından meydana geliyor. Gazoz açacağı lakabıyla bilinen Kingdom Centre Kulesi’nin inanılmaz mimarisinin en alt katlarında envai çeşit giyim, kozmetik ve aksesuar mağazası bulunuyor. Dünyanın en zengin başkentleri arasında yer alan Riyad şehrinin göz alıcı mimarisi Kingdom Centre Kulesi’nin en üstünde bulunan köprüden şehri ayaklarınızın altında hissedebilir ve bununla birlikte dünya markalarına ev sahipliği yapan bu yapıdan alışverişinizi en eğlenceli biçimde yapabilirsiniz.

Kingdom Centre Kulesi Adres: King Fahd Road, Riyad, Suudi Arabistan

 

 

Alışveriş merkezlerinden bir tanesi de Granada Center.. Bu alışveriş merkezinin en önemli özelliği, içerisinde bekar erkeklerin de alışveriş yapabiliyor olması. Carrefour hipermarket alanına sahip olan Granada Center’da birçok dünya markasına ait mağaza ve yöresel yemeklerin bulunduğu Arap mutfağı lokantaları bulunuyor. İsteyenlerin, alışveriş merkezlerinde bulamadıkları için geleneksel çarşılarda aradığı, yerli kadınlar tarafından kullanılan Arabistan giysileri abayalar da Granada Center’da satışa sunulan ürünler arasında yer alıyor. Oldukça gösterişli ve şık bir dekorasyona sahip Granada Center, yerli kadınlar ve hacılar tarafından oldukça fazla tercih edilen alışveriş merkezleri arasında yer alıyor.

Granada Center Adres: East Ring Road, Riyad, Suudi Arabistan

 

 

Kingdom Centre Kulesi mağazaları ve Granada Center dışında çok tercih edilen bir diğer alışveriş merkezi de Riyadh Gallery Mall.. Bu alışveriş merkezi, Riyad şehrinin en kalabalık alışveriş merkezlerinden bir tanesi çünkü alışveriş kompleksi kelimesini tam anlamıyla karşılıyor. Yüksek kapasiteli otoparkı, dünya markalarına ait mağazaları, birçok mutfağın içinde yer aldığı restoran ve kafeleri, çocuklar için özel oyun alanları, kaliteli ve estetik iç dekorasyonu ile müşterilerin beğenisini kazanan Riyadh Gallery Mall, çok geniş bir alan üzerine kurulu olmasıyla da müşterilerine oldukça ferah bir atmosfer sunuyor.

Riyadh Gallery Mall Adres: King Fahd Road, Riyad, Suudi Arabistan

 

 

Alışveriş yapılabilecek diğer başlıca alışveriş merkezleri arasında Al Nakheel Mall, Panorama Mall, Sahara Mall, Hayat Mall, Khurais Mall ve Salaam Mall;  hediyelik eşya dükkanları arasında ise Kingdom Dates, Centria,Karim ve Alhoribi yer alıyor.

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Riyadh Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder