Riyad Şehir Rehberi

Riyad nerenin başkenti diye bir soru varsa aklınızda, hemen cevaplayalım: Suudi Arabistan. Riyad, Arap Yarımadası’nın orta kesiminde yer almaktadır. Bunun yanında Riyad bölgesinin de merkezi niteliğindedir. Kentte on beş tane belediye bulunmaktadır. Bölge altı milyon nüfusa sahiptir. Kentte çöl iklimi hâkimdir. Ülkenin yönetim biçimi krallıklardır. Hepimizin bildiği Suudi kraliyet ailesinin önemli merkezlerinden biridir. Yönetim biçiminde Müslümanlığın getirdiği katı kurallar hâkimdir. Ülkede alkol tamamen yasaktır ve bölgede geceleri yoğun olarak ahlak polisleri dolaşmaktadır. Son zamanlarda hızla gelişme gösteren bu bölgeye gitmek için en kısa sürede Riyad uçak bileti almanızı tavsiye ederiz. Suudi Arabistan para birimi Suudi Arabistan Riyalidir. Suudi Arabistan telefon kodu 966’dır.

 

 

Riyad, bu günkü haline almadan önce birçok tarihi olaylara tanıklık etmiştir. Osmanlı padişahı I. Selim, 1517 yılında savaşın kazanılması sonucunda Arap yarımadası Türk egemenliğinin altına girmiştir. Ancak Riyad bölgesi o tarihlerde, siyasi ve ekonomik hiçbir öneminin olmaması nedeniyle göz önünde bulundurulmamıştır. Riyad’ın önem kazanması 19. yüzyıllarda gerçekleşmeye başlamıştır. Siyasi olayların gelişmesinin sonucunda Riyad, siyasi sahnede gözükmeye başlamıştır. 1791 senesinde Arabistan merkezli Vahhabi hareketi başladı. 1803 yılında Mekke, Taif ve Medine topraklarının da dâhil olduğu Hicaz bölgesini tehdit etmeye başladı. Bu hareketlenmeden sonra II. Mahmut harekete geçti. Mısır Valisi Kavalalı Mehmed Ali Paşa’nın oğlu olan İbrahim Paşa komutası eşliğinde bölgedeki isyan, ayaklanma ve tehdidin önüne geçildi. Riyad ve Derriye yeniden fethedilerek bölgede hâkim olan Türk egemenliği yeniden sağlanmış oldu. Bu gelişmeler sayesinde Riyad’ın siyası anlamdaki önemi gerçekleşmiş oldu. 1902 yıllında Riyad’ın önemi yeniden ortaya çıktı. Abdülaziz er-Reşid, Vahhabilerin, yani Suudilerin lideri konumundaydı. Abdülaziz er-Reşid, Kuveyt’te bir ordu topladı. Daha sonra topladığı orduyla Riyad’ı ele geçirdi. Bu bölgede Suudi Arabistan’ı kurdu. Bu devletin başkenti de haliyle Riyad oldu. Ancak bölgede halen fiili de olsa bir Türk egemenliği hâkimdi. Bu durum Birinci Dünya Savaşı sırasında değişti. Birinci Dünya Savaşı’nın başlarında Osmanlı Devleti, Hicaz kaynaklı bir ayaklanmadan çekinmekteydi. Bölgede ayaklanma çıkmaması için Suudi lider Abdülaziz bin Suud’u yanında tutması gerekmekteydi. Bu sebeple 1915 senesinde Suudi liderine Riyad Kaymakamı unvanını verdi. Osmanlı’nın yaptığı bu hamle kendisine oldukça çok olumlu yönde geri dönüşüm sağlayacaktı. Osmanlı’nın tahmin ettiği gibi bölgede 1916 yılında ayaklanma çıktı. Ancak bin Suud, savaş bitene kadar Osmanlı Devletine sadık kalmayı başardı. Bölgenin Türk hâkimiyetinin tamamen sona ermesi Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda gerçekleşti.

 

 

Riyad’ın siyasi anlamdaki önemi ticaret alanında da yavaş yavaş kendini göstermeye başlamıştır. Riyad, dünyanın en zengin şehirlerinden biridir. Bölgede büyük bir öneme sahip Riyad ticaret merkezi olmuştur. Riyad şeriatla yönetilmektedir. Bu nedenle çok sıkı kurallar çerçevesinde yaşamını sürdürmektedir. Bölgenin resmi dili Arapça olmasına rağmen en çok tercih edilen ikinci dil İngilizcedir. Bunun nedeniyse bölgenin ticaretle olan sıkı ilişkiden kaynaklıdır. Kadın ve erkek kuralları konusunda katı bir çizgiyle belirlenen Riyad’a genellikle iş seyahatleri için gitmeyi tercih ederler. Sıkı kurallarla çevrili bu şehre gitmeden önce kuralları ve yasakları iyice bir araştırmanızı tavsiye ederiz. En nihayetinde şeriat kuralları doğrultusunda yönetilen bölgede herhangi bir problemle karşılaşmamak için önceden önlem almakta yarar vardır. Siyasi ve ticaret alanlarındaki önemini eğitim konusuna da taşımak isteyen Riyad’da birçok üniversite bulunmaktadır. Riyad Üniversitesi, eğitim alanındaki çalışmaları bakımından dünya standardını yakalamış olan birçok eğitim kurumu bulunmaktadır.

 

 

Şehirle İlgili Genel Bilgiler

Ülke: Suudi Arabistan

Nüfus: 6 Milyon

Resmi Dil: Arapça

Para Birimi: Suudi Arabistan Riyali (SAR)

İklim: Çöl İklimi

Saat farkı: Ülkemizle bölge arasında saat farkı bulunmamaktadır.  

Telefon Kodu: +966

Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Suudi Arabistan Kalkışlı Uçuşlar

X
Riyadh Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder