Rio De Janeiro'da Nerede Kalınır?

Özellikle Güney Yarım Küre’de yazın yaşandığı Aralık, Ocak ve Şubat aylarında dünyanın her yerinden turistler tarafından ziyaret akınına uğrayan Rio de Janeiro oldukça kalabalık oluyor. Bu nedenle Rio de Janeiro’ya gitmeden önce belli başlı araştırmaları yapıp tatilinizi iyi bir şekilde organize edebilirsiniz. Rio de Janeiro’ya gitmeden araştırmalarınızı yaparken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Rio da Janeiro uçak bileti araştırmaları yapıp tatiliniz için harcayacağınız parayı uçak biletine harcamak zorunda kalmazsınız. Rio de Janeiro otelleri hakkında uçak biletinden daha fazla araştırma yapıp hatta rezervasyonunuzu erkenden yapıp sokakta kalmaktan kurtulabilirsiniz. Brezilya otel fiyatları hakkında araştırma yapmak tam olarak Rio de Janeiro otelleri hakkında doğru bir kaynak oluşturmaz. Çünkü Rio de Janeiro, Brezilya’nın diğer şehirlerine göre özellikle yaz aylarında daha pahalıdır. Hele ki turizmin zirve yaptığı dönemlerde Rio de Janeiro’ya rezervasyonsuz gitmek sizi zor durumda bırakabilir. Rio de Janeiro otel fiyatları hakkında araştırmalarını yaparken ultra lüks, lüks, ortalama ve ortalamanın altında gibi kıstaslara dikkat ederseniz de beklemediğiniz ödemelerle karşılaşmadan tatilinizi tamamlayabilirsiniz. Yukarıda belirtilen ufak detayları göz önünde bulundurarak ilk yapılacak şey kalacağınız otel, hostel, apart otel ya da kiralık evin bulunduğu bölgeler hakkında bilgi edinmek olmalıdır. Kalacağınız bölgeyi seçerken kalabalık, güvenlik, konfor ve eğlence gibi şeylere dikkat ederek kalabileceğiniz bölgeler hakkında kısaca bilgiler vereceğiz. Brezilya’nın yüz ölçümünün büyük bir kısmını kaplayan Rio de Janeiro’da birçok bölge bulunuyor ve tabiki her bölgenin kendine özgü özellikleri var. Bu nedenle birden fazla alternatif sunarak size un uygun olan bölgeyi ve kalacak yeri seçmenize yardımcı olacağız.

 

 

İlk olarak Rio de Janeiro’nun en kalabalık ve en eğlenceli bölgelerinden olan Güney Bölgesi, öğrenciler ve tatilde özgürlük konseptini sevenler için çok ideal bir bölgedir. Rio de Janerio’nun sahip olduğu plajların birçoğu da bu bölgede bulunuyor. Örneğin, Sugar Loaf adlı dünyaca ünlü plaj ve uzun mu uzun Copacabana Plajı, Rio de Janerio’nun en çok tercih edilen plajlarından sadece ikisi. Eğer tercihinizi Güney Bölgesi’nden yana kullanacaksanız kalabileceğiniz yerler butik oteller, apart oteller ve hosteller olmalı. Hem ucuz hem de oldukça rahat olan bu butik oteller, apart oteller ve hosteller düşük bütçeli bir tatil planlayanlar için tavsiye edilebilir. Burada kalarak bahsi geçen plajlara yürüyerek ulaşabileceğiniz ve bu sayede ulaşıma da para harcamayacağınız otel ve hosteller de bulunuyor. Biraz daha ortalamanın üstünde bir tatil isteyenler için de Ipanema Mahallesi’nde bulunan apart oteller tavsiye edilebilir.  Lüks arayanlar için de Copacabana Plajı çevresinde Rio de Janeiro’nun en lüks otelleri bulunuyor. Açıkçası Güney Bölgesi’nde her bütçeye uygun kalacak yer bulabilmek mümkün ama daha çok ortalama ve ortalamanın altında ücret talep eden butik oteller, apart oteller ve hosteller bulunuyor.

 

Güney Bölgesi için;

Kalınacak mekân: Butik oteller ve hosteller

En fazla otelin bulunduğu semtler: Copacabana, Flamengo,  Ipanema ve Catete

Ücret: Ortalama ve ortalama altı

 

Neler yapılır: Eğer tatilinizi Güney Bölgesi’nde geçiriyorsanız dünyaca ünlü Maracana Stadyumuna uğramadan dönmeyin, hele ki Rio de Janeiro’da bulunduğunuz dönemde Maracana Stadyumu’nda bir maç varsa mutlaka izlemelisiniz. Böyle büyülü bir atmosferde maç izlediğinizde bir daha izlediğiniz hiçbir maçtan zevk almayacaksınız.

 

 

Rio Centro, adından da anlaşılacağı üzere Rio de Janeiro’nun birçok açıdan merkezi durumunda. İş dünyasının da fazlaca tercih ettiği Rio Centro, tasarım algısıyla modaya, restoranları ve kulüpleriyle eğlence hayatına ve lüks otelleriyle turizme yön veriyor. Eğer ki Rio de Janeiro’daki tatiliniz Rio Centro’da geçirecekseniz elinizi cebinize atmanız gerekiyor. Öğrenciler ve kısıtlı bütçeye sahip olanlarsa kesinlikle bu bölgeden uzak dursun yoksa paranızı ilk günden bitirip tatilinizi yarıda kesmek zorunda kalabilirsiniz. Peki, Rio Centro’da hangi oteller revaçta? Özellikle Santa Teresa Mahallesi’nde birçok otel bulunuyor ve sundukları imkânlarla adeta yarışıyorlar. Süit odalar ve sunulan hizmetler düşünüldüğünde Rio Centro için en iyi tavsiye Santa Teresa Mahallesi olacaktır. Ancak ne kadar parayı gözden çıkarmış olsanız da işiniz burada bitmiyor kesinlikle rezervasyon yaptırmalısınız yoksa yer bulamayabilirsiniz. En yoğun olunan dönemler de Rio Karnavalı ve Yeni Yıl kutlamalarının yapıldığı dönemlerdir. Bu dönemlerde oda fiyatları neredeyse iki, üç katı artıyor bir diğer dikkat edilmesi gereken husus da bu ki normal dönemlerde bile pahalı olan otel odaları bu dönemlerde daha da pahalanıyor. Bu nedenle Rio Karnavalı ve Yeni Yıl kutlamalarının yapıldığı dönemlerde lüks ve ultra lüks otellere kıyasla daha uygun fiyatlara konaklayabileceğiniz özel apartman dairelerinden kiralayabilirsiniz. Özel dönemlerde iki ya da üç hafta boyunca bu özel apartman dairelerini kiralayabiliyorsunuz ve otel fiyatlarına kıyasla daha uygun meblağlar ödeyerek lüks bir tatil geçirebiliyorsunuz.

 

 

Rio Centro için;

Kalınacak mekân: Lüks oteller ve özel apartman daireleri

En fazla otelin bulunduğu semtler: Santa Teresa Mahallesi

Ücret: Lüks ve ultra lüks

Neler yapılır: Moda konusunda Rio de Janeiro’nun hatta Brezilya’nın en iyisi olabilecek kadar iyi Rio Centro’da tabiki alışveriş yapmadan dönmeyin, tasarımına hayran alacağınız müthiş ürünler bulabilirsiniz.

 

Belmond Copacabana Hotel: 1923’te inşa edilmiş klasik dönemin zarafetini fazlasıyla yansıtan Belmond Copacabana Hotel, tatilde ile zarafetinden ödün vermeyenler için önerilebilir.

Fasano Hotel: Tercihini lüksten yana kullananlar için Fasano Hotel’in en göze çarpan yanı denizle birleşmiş muhteşem havuzlarından izleyeceğiniz Rio de Janeiro manzarasıdır.

Mama Ruisa: Daha mütevazı bir tatil geçirirken aynı zamanda lüksünden vazgeçmeyenler için tavsiye edilir. Son zamanlarda Rio de Janeiro’nun en popüler otelleri arasında yer alıyor.

 

 

Casa Mosquito: Butik otellerin en iyileri arasında yer alan Casa Mosquito, her müşterisine özel hissettirebilen nadir otellerden biridir.

 

Rio de Janeiro’nun otel, apart otel özel apartman daireleri ve hostel ücretleri Brezilya’nın diğer şehirlerine göre en pahalı olan konaklama ücretlerine sahiptir. Rio de Janeiro’ya gitmeden önce mutlaka iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor. Size tavsiye ettiğimiz bölgeler ve bu bölgelerde bulunan otel, apart otel özel apartman daireleri ve hostel ücretleri dönemsel olarak artabiliyor ve düşebiliyor. Özellikle Güney Yarım Küre’de yazın yaşandığı Aralık, Ocak ve Şubat aylarında ve Rio Karnavalı ve Yeni Yıl kutlamalarının yapıldığı dönemlerde konaklama ücretlerinde ortalamanın üzerinde bir artış gözleniyor. Yılın diğer dönemlerinde de Rio de Janeiro’nun ortalama konaklama ücretlerinin altında ücretlerle güzel bir tatil geçirebilirsiniz. Ultra lüks ve lüks diye sınıflandırılan oteller ve özel apartman daireleri için uzun zaman önce rezervasyon yaptırmanıza gerek yokken görece daha ucuz butik oteller, hosteller ve apart oteller için mutlaka önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Çünkü daha ucuz fiyatlara sahip butik oteller, hosteller ve apart otellerin doluluk oranı günden güne artabiliyor. 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Başlıklar

Diğer Brezilya Kalkışlı Uçuşlar

X
Rio De Janeiro Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder