Rio De Janeiro'da Neler Yapılır?

Brezilya’nın Güney Atlantik kıyılarına konumlanmış şehri Rio de Janeiro, ülkenin en ünlü ve en kalabalık şehridir. Aynı zamanda da Brezilya’nın Sao Paulo’dan sonra ikinci büyük şehridir. Rio de Janeiro, dünyanın dört bir yanından gelen turistler tarafından da büyük ilgi görüyor. Doğası, kültürü, tarihi, eğlence hayatı, dünyaca ünlü organizasyonları, plajları ve daha birçok özelliğiyle dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden biri olan Rio de Janeiro’da gezilecek muhteşem yerler ve yapılacak birçok aktivite var.

 

 

 

Eğlencesi bol tatillerin vazgeçilmez adresi Rio da Janeiro’ya gitmek için sıraya girmeniz gerekiyor çünkü Rio da Janeiro uçak bileti fiyatları söz konusuysa aklınıza estiği an kendinizi Rio da Janeiro’ya atamıyorsunuz. Önceden rezervasyon yaptırmanız şart hele ki Yeni Yıl Kutlamaları ve Rio Karnavalı döneminde gidecekseniz sıkı bir araştırma yapmadan tatil planı yapmamanızı öneririz.

 

Peki, elinizde Rio de Janeiro gezi rehberi olsa ve size sadece keyifli bir tatil planlamak kalsa nasıl olurdu? Tabiki iyi olacağını düşündüğümüz için Rio de Janeiro’da yapılacak şeyler hakkında size mini bir tanıtım olacak bir yazı hazırladık. İçinde Rio de Janeiro gezilecek yerler denildiğinde akıllara gelebilecek her şeyle ilgili kısa bilgiler vereceğiz. İlk akla gelenler hep Rio de Janeiro karnavalı ve Rio de Janeiro turları olsa da Rio de Janeiro’yu sadece bunlardan ibaret görmek mümkün değildir. Öyle ki Rio de Janeiro turu yapmak öyle birkaç günde bitecek kadar kısa da sürmüyor.

 

Öyleyse gerçek bir Rio de Janeiro turu yapmak için nerelere uğramak gerekir tek tek inceleyelim. Listemizde Sugar Loaf Dağı’ndan Kurtarıcı İsa Heykeli’ne, Copacabana Plajı’ndan Ulusal Müzeye, Christ The Redeemer Anıtı’ndan Maracana Stadı’na birçok yer bulunuyor.

 

Copacabana Plajı: Siyah beyaz mozaik taşları kullanılarak farklı desenlerden oluşan renkli kaldırımlarıyla ünlü Copacabana Plajı, hem Brezilya halkının hem de tatil için Rio de Janeiro’yu tercih edenlerin uğrak mekanı olan bir yer. Çevresinde plaj alışverişi yapabileceğiniz ufak dükkânlar var. Ürünlerin fiyatı ise çok uygun, hemen mayonuzu alıp denize koşabilir ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

 

 

Ipenama Plajı: Rio de Janeiro’nun en zengin bölgelerinden biri olan Ipenama bölgesidir. Copacabana Plajı’na göre daha lüks sayılabilir. Sadece Brezilya’nın değil dünyanın en güzel plajlarının başında gelen Ipanema Plajı doğal yapısının yanı sıra birbirinden şık ve güzel insanların etrafta neşeli ve mutlu bir şekilde dolaşmasıyla da meşhur bir plajdır. Özellikle Yeni Yıl Kutlamaları döneminde plajın çevresindeki düzenlemeler göz alıcı oluyor. İmkânınız varsa o dönemde Ipenama Plajı’nı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

 

 

Modern Sanat Müzesi: Rio de Janeiro’nun doğası, kültürü ve tarihine diyecek yok ancak birçok turistin de sanat sebebiyle Rio de Janeiro’yu ziyaret ettiği aşikâr. Rio de Janeiro Modern Sanat Müzesi, 1500’ün üzerinde sanat eseri ile çok geniş bir koleksiyona sahip bir müzedir. Hatta Rio de Janeiro’yu ziyaret eden sanatseverlerin mutlaka uğradığı bu müze bazılarına göre dünyaca ünlü modern sanat müzesi Guggenheim ile yarışabilecek bir potansiyele sahiptir.

 

Kurtarıcı İsa Heykeli: Her şehrin bir simgesi vardır. Rio de Janeiro şehri akla geldiğinde de Kurtarıcı İsa Heykeli, ilk akla gelenlerden olduğu için şehrin simgesi haline gelmiştir. Rio de Janeiro En yüksek tepesi olan Corcovado Dağı’na yapılan bu heykel Dünyanın Yedi Harikası arasına da girmiştir. 30 metre yüksekliğinde olan bu devasa heykel Brezilya’nın 100. yılı anısına dikilmiştir ve o günden bugüne dek çokça ilgi görmüştür. Nasıl gezilebilir diye merak edenler için helikopter turu ve tren turu alternatifleri bulunuyor. Helikopter turu daha pahalı olabilir ancak karşılaşacağınız manzara eminiz hafızanızda uzun süre yer edinecektir. Bunun yanında daha çok tercih edilense tren turudur. Öncelikle Corcovado Dağı’na trenle ulaşım sağlıyorsunuz ve ardından da Kurtarıcı İsa Heykeli’nin yanına kadar yürüyen merdivenlerle gidiyorsunuz.

 

 

Sugar Loaf: Şeker Tepesi adı verilen bu dağa çıktığınızda Rio de Janeiro’nun en güzel manzaralarından biriyle karşılaşıyorsunuz. Sugar Loaf’a ulaşım teleferikle sağlanıyor ve iki kez aktarma yapmanız gerekiyor. Değer mi? Evet, değer çünkü tepeye çıktığınızda Brezilya’ya özgü içeceklerinizi yudumlayıp manzaranın tadını çıkarırken tepeye ulaşmak için çektiğiniz her zorluk unutuluyor.

 

Maracana Stadyumu: Brezilya denildiğinde akla gelen bir diğer şey de tabiki futboldur. Brezilya'nın 1950 yılında Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacağı açıklanınca yapılması planlanan Maracana Stadyumu için 1965 yılında kollar sıvanmış ve stadyumun yapımı için temel atılmıştır. 17 yıl süren çalışmalardan sonra 180.000 kişinin aynı anda maç izleyebildiği ve zaman zaman 200.000 kişilik kapasiteye ulaşan Maracana Stadyumu’nun inşaatı tamamlanmıştır. Eğer fırsatınız olursa Maracana Stadyumu gezmenizi tavsiye ederiz. Hatta gittiğiniz dönemde oynanan bir futbol maçı varsa gidip maçı da izleyebilirsiniz.

 

 

Botanik Bahçesi: Rio de Janeiro’nun önemli mekânlarından biri de Botanik Bahçesi’dir. Yağmur ormanlarının yanı başında yer alan bu botanik bahçesinde daha önce görmediğiniz hatta adını bile duymadığınız çok ilginç bitki türlerine rastlayacaksınız, sakın şaşırmayın. Ancak bu denli doğal bir ortamda vahşi hayvanlarla ya da sayısız böcekle de karşılaşabilirsiniz. Önceden haberiniz olsun, buna da şaşırmayın. Pek rastlanılmasa da yılan sokmalarına ve sıkça görülen böcek ısırıklarına karşı temkinli olmak adına özenli kıyafetler tercih edip tedbiri elden bırakmamakta fayda var. Botanik bahçesini bir araç kiralayarak da gezebilirsiniz.

 

Tujica Ormanı: Brezilya’nın sahip olduğu sayısız orman herkes tarafından biliniyor. Ancak 19. Yüzyılın başlarında kahve üretimi yapmak için kesilen yağmur ormanları yeniden ormana çevrilerek Tujica Ormanı haline getirilmiştir. Bunu pek fazla bilen yoktur. Tujica Ormanı yaklaşık 32 dönüm olan alanıyla dünyanın bir şehrin içinde konumlandırılmış en büyük ormanı olarak bilinmektedir. Yanınızda rehber olmadan gezmeniz görece tehlikeli olabilir, dikkatli olmanız gerekiyor.

 

 

Santa Teresa: Rio de Janeiro’nun eğlenceli metropol yaşamının yanı sıra bohem yaşamıyla ünlü tepelik bir bölgesi de bulunuyor. Mutlaka görülmesi gerekenlerden biri de Santa Teresa’dır. Sanat ve mimarinin bir araya getirilmesiyle çok güzel bir enerji yakalanmış burada. Bölgenin insanlarının da bohem yaşam tarzına uygun yaşamaları bölgeyi daha ilgi çekici hale getiriyor.

 

Ilha Fiscal Kalesi: Rio de Janeiro’nun karmaşası ve kalabalığından sıkılıp uzak bir bölgede soluklanmak isterseniz Ilha Fiscal Kalesi sizin için ideal olacaktır. Neo-gotik dönemindeki eserlerden biri olan Ilha Fiscal Kalesi, Rio de Janeiro’nun daha önce görülmemiş başka bir yüzünü yansıtıyor. Mutlaka ziyaret edilmeli diye düşünüyoruz.

 

 

 

Christ The Redeemer Anıtı: Dünya’nın Yedi Harikası arasına girmiş anıt, Rio De Janeiro’nun simgelerinden biridir. Hristiyanlık dünyası için de manevi değeri çok olan Christ The Redeemer Anıtı her yıl binlerce turistin akınına uğruyor. Listemizde bulunan Sugar Loaf Dağı’ndan Kurtarıcı İsa Heykeli’ne, Copacabana Plajı’ndan Ulusal Müzeye, Christ The Redeemer Anıtı’ndan Maracana Stadı’na birçok yer hakkında bilgiler verdik ancak Rio de Janeiro bu yerlerden ibaret değil. Sizin de keşfedeceğiniz yeni yerler olabilir. Sürprizlere açık olun.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Başlıklar

Diğer Brezilya Kalkışlı Uçuşlar

X
Rio De Janeiro Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder