Rio De Janeiro'ya Ne Zaman Gidilir?

Brezilya'nın genelinde tropik iklim hâkim olduğu için Brezilya'nın dağlık arazilerinin genele göre daha soğuk olmasıyla birlikte kış aylarında sıcaklık kıyı bölgelerinde ortalama 20 derece olmaktadır. Brezilya’nın hemen hemen her bölgesinde ortalama sıcaklık 20 dereceden yüksektir. Bunun nedeni de deniz seviyesine yakın alanların fazla olmasıdır.

 

Brezilya'nın kuzeydoğu kıyılarının en soğuk olduğu aylar, Mayıs ve Ekim ayları arasındadır. Doğu ve kuzeydoğu bölgeleri de sıcak olmaktadır. Yaz aylarında da tropikal iklimin etkisiyle nemli ve sıcak hava yaygındır. Yaz aylarının en yüksek sıcaklıkları 38 dereceyle 40 derece arasında kuzeydoğu bölgelerinin alçak alanlarında görülür.

 

Brezilya’nın kuzeyinde yer alan Amazon Ormanları’nın etkisiyle Brezilya’da yıl boyu yağışlar görülür. Buna ek olarak Amazon Havzası, ülkenin en nemli ve sıcak bölgelerinden biridir. Bu nedenle Amazon Havzası’nın dışında kalan bölgelerde yaz mevsimi genelde yağışlı geçer.

 

 

Amazon Havzası’nda yıllık ortalama sıcaklık 24 dereceyle 26 derece arasında değişmektedir. Kuzeyde yer alan şehirlerde yıllık ortalama sıcaklık 26 dereceyle 28 derece arasında değişirken güneyde yer alan şehirlerin yıllık ortalama sıcaklık 20 dereceye ulaşmaktadır. Rio De Janeiro hava durumu için Rio de Janeiro’da sıcaklıkların 40 dereceye kadar çıktığı söylenebilir. Öyle ki Rio de Janeiro’da yaşanan en sıcak gün 1984 yılının Ocak ayında görülmekle birlikte 43.2 derece olarak tespit edilmiştir.

 

Brezilya hava durumu söz konusuyken kış ayları ve yaz ayları üzerinden karmaşa yaşanabilir. Çünkü Güney Yarım Kürede yer alan Brezilya’da mevsimler Kuzey Yarım Küre’nin tam tersi olarak yaşanır. Örneğin Türkiye’de yaz mevsimi yaşanırken Brezilya’da kış mevsimi yaşanmaktadır. Yukarıda mevsimlerin Güney Yarım Küre’de yaşanma zamanlarına göre Brezilyada hava durumu belirtilmektedir. Bu nedenle Brezilya’yı tercih eden tatilciler en çok Ocak ve Şubat aylarında tatil yapmaktadır. Ancak Bu dönemde Brezilya’da özellikle Rio De Janeiro’da Rio Karnavalı gibi evrensel organizasyonların yapılması nedeniyle Rio De Janeiro uçak bileti konusunda erken rezervasyon çok önemlidir.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Başlıklar

Diğer Brezilya Kalkışlı Uçuşlar

X
Rio De Janeiro Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder