Rio De Janeiro Şehir Rehberi

Brezilya’nın en büyük ikinci kenti olan Rio De Janeiro, genellikle Brezilya’nın başkenti olarak bilinir ancak Rio De Janeiro sadece bulunduğu eyaletin başkentidir. 16. Yüzyılın başlarında Guanabara Körfezi’nin Avrupalı kâşifler tarafından keşfedilmesiyle ilk olarak Fransız kolonilerine ev sahipliği yapan Rio De Janeiro, 1565’te Portekizliler tarafından kurulmuştur. 1763'te, Portekizlilerin koloni başkenti olan Rio De Janeiro uzun yıllar başkent olarak kaldı ancak 21 Nisan 1960’ta başkent Brasilia olmuştur. Rio De Janeiro’nun Brezilya’nın başkenti zannedilmesinin en büyük sebebi de budur.

 

Cumhuriyet rejimiyle yönetilen Brezilya’nın para birimi R$ işaretiyle gösterilen Real’dir. Brezilya alan kodu 0055 olup Rio De Janeiro’nun telefon kodu da 21’dir. Brezilya’nın resmi dili Portekizce olduğundan Rio De Janeiro’da en çok konuşulan dil de Portekizce’dir. Güncel verilere göre Brezilya’nın nüfusu 172.600.000’dir. Rio de Janerio'nun nüfusu da 6.136.652'dur. Nüfusun %70’i beyaz, %20’i siyah, %10’i diğer ırklardan oluşmaktayken nüfus ağırlıklı olarak Katolik’tir. Öyle ki nüfusun %752’i Katolik olup %25’i de diğer dinlere mensuptur. Brezilya denince akla gelen ilk şeyler Rio Karnavalı, Amazon Nehri, Tropikal Yağmur Ormanları, kahve ve muz üretimi, futbol, Iguazu Şelalesi, şekerkamışı üretimi ve ihracatıdır. Rio De Janeiro nerede sorusu içinse Rio De Janeiro, Brezilya’nın güneydoğusunda, Guanabara Körfezi’nin ve Atlantik Okyanusu’nun kıyısında bulunur. Rio De Janeiro, Türkiye’den 15 saat uzaktadır. Bu nedenle Türkiye’yle Rio De Janeiro arasında 6 saatlik bir saat farkı bulunur. 

 

 

Brezilya'ya gelen turistlerin %80' i Rio De Janeiro Havalimanı üzerinden gelir ve gider. Rio De Janeiro Santos Dumont Havaalanı ve Rio De Janeiro Internacional Havaalanı en çok kullanılan havaalanlarıdır. Rio De Janeiro’ya yakın olan diğer havaalanları da 116 km uzaklıktaki Cabo Frio Havaalanı, 124 km uzaklıktaki Zona da Mata Bölgesel Havaalanı, 234 km uzaklıktaki Campos Havaalanı, 274 km uzaklıktaki Sao Jose Dos Campos havaalanı ve 174 km uzaklıktaki Varginha Havaalanı’dır. Rio De Janeiro’ya seferi olan başlıca havayolu firmaları LATAM Airlines, GOL Linhas Aéreas ve American Airlines’dır. Rio De Janeiro uçak bileti konusunda havayolu firmalarının farklı ücretlendirmeleri bulunur.

 

Başında da belirtildiği gibi 400 yıldan fazla bir geçmişe sahip olmasına rağmen Rio De Janeiro, oldukça modern bir şehirdir ki şehirde modernizmin görünen yüzü Rio De Janeiro Üniversitesi olarak görülebilir. Rio de Janeiro Federal Üniversitesi Latin Amerika'daki en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilir.

 

 

Brezilya Rio De Janeiro muhteşem doğası, tarihi ve kültürüyle birlikte önemli organizasyonlara ev sahipliği yapar. Rio'nun dünyaca ünlü karnavalı Rio Karnavalı’nın da etkisi vardır ki karnaval zamanında ziyaretçi ve turistlerce dolup taşan Rio De Janeiro sokaklarında rengârenk görüntüler sergilenir. Karnaval tüm dünya tarafından ilgiyle takip edilmektedir. The Rock in Rio For a Better World Festivali ve Uluslararası Film Festivali Rio-Cine şehirde düzenlenen diğer önemli organizasyonlardır. Brezilya’nın sahip olduğu birçok kültürel, tarihi ve doğal değer bulunur. Bu nedenle bu organizasyonlar dışında da yılın her döneminde birçok turist tarafından ziyaret edilir. Ziyaret edilebilecek yerlerin başında Roraima Dağı, Iguazú Şelalesi, Tanguá Park, Curitiba Botanik Bahçesi, Jalapao State Park, Amazon Yağmur Ormanları, Oscar Niemeyer Müzesi, Gruta do Lago Azul, Fernando de Noronha, Chapada Diamantina National Park ve tabiki Corcovado Dağı’nda bulunan Kurtarıcı İsa heykeli gelir.

 

Rio De Janeiro’yla İlgili Genel Bilgiler

Ülke: Brezilya

Nüfus: 6.136.652

Resmi Dil: Portekizce

Para Birimi: Real

İklim: Tropik

Saat farkı: 6 saat geri

Telefon Kodu: 21

Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 Gün

Sırakadaki Şehir Rehberi

Rio De Janeiro Alt Başlıklar

Diğer Brezilya Kalkışlı Uçuşlar

X
Rio De Janeiro Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder