Prag'da Nereleri Gezmek Lazım

Çek Cumhuriyeti'nin kuşkusuz en güzel ve en çok turist çeken şehri olan Prag, aslında tüm Orta Avrupa'nın en güzel şehirlerinden. Prag, muhteşem tarihi ve muhteşem tarihinin bugün hala dimdik ayakta duruşuyla biliniyor. Bu nedenle de Prag’da gezilecek yerler bir hayli fazla. Şehrin tam ortasından Vltava Nehri geçiyor ve bu hali şehri çok daha çekici kılıyor. Çek Cumhuriyeti Prag gezilecek yerler arasında birbirinden güzel kanalları, mistik yapısı, eşsiz köprüleri, Ortaçağ'dan kalma yapıları ve mimari şaheserleri yer alıyor.

Aslında Prag çok büyük bir şehir değil. Hatta Prag gezilecek görülecek yerler birbirine bir hayli yakın sayılır. Ancak genel anlamda geziye başlamadan önce gideceğiniz yerleri 3 bölüme ayırmanızda fayda var. Biri Eski Şehir Meydanı, biri Mala Strana ve diğeri de Prag Kalesi olacak şehir. Bu sayede Prag gezisi herhangi bir vakit kaybı yaşanmadan kolay bir şekilde tamamlanabilir sizin için. Ancak her ne kadar önceden hazırlıklı da olsanız şehre gittiğinizde ya da gitmeden hemen önce bir tane Prag şehir rehberi edinmenizi tavsiye ederiz. Bir kitapçık olan Prag gezi rehberi Prag turu sırasında gezmeniz gereken önemli yerleri kaçırmamanız için size çok yardımcı olacak. Aynı zamanda içerisinde bulunan Prag gezilecek yerler haritası da gezeceğiniz yerlerin uzaklıklarını ve mesafelerini görmek açısından işinizi çok kolaylaştıracaktır. Prag, aynı zamanda II. Dünya Savaşı'ndan hiç tahribat yaşamadan kurtulmuş bir şehir. Prag görülmesi gereken yerler tarihteki güzellikleriyle hiç bozulmadan durabiliyor. Prag çevresinde gezilecek yerler de oldukça fazla. Eğer şehir merkezini gezdiyseniz ve başka yerler arıyorsanız size Kutna Hore ve Karvlovy Vary'i önerebiliriz.

 

Eski Şehir Meydanı

 

Prag görülecek yerler turunuza ilk olarak Eski Şehir Meydanı'ndan yani Old Town Square'den başlamalısınız. Burası şehrin en turistik ve en mühim meydanı. Meydanın içerisinde kesinlikle gezmeniz gereken Astronomik Saat, Eski Belediye Sarayı, Tyn Kilisesi, Aziz Niklaus Kilisesi, Jan Hus Anıtı ve Kinsky Sarayı bulunuyor. Aynı zamanda meydanda bol miktarda hediyelik eşya dükkanı ile kafe ve restoranlar da yer alıyor. Burası hem gece hem de gündüz daima çok hareketli olan bir yer. Tam adresi; Staroměstské nám., 110 00 Praha 1. Telefon; +420 221 714 444.

 

Astronomik Saat / Prague Astronomical Clock

 

Prag'ı ziyaret edenlerin şehirle ilgili anlattıkları ilk şey aslında Astronomik Saat. Bu nedenle Prag gezilecek yerler listesi içerisinde önemli bir yere sahip. En genel tabiriyle saatle ilgili olarak insanları her saat başı olan minik gösteriler fazlasıyla etkiliyor. Eğer bu bölgeye saat başına yakın bir zamanda gittiyseniz kesinlikle bekleyip bu gösterileri izlemelisiniz. Bunun haricinde saatin bulunduğu kuleye çıkacak eşsiz şehir manzarasını da izlemek mümkün.

Ancak bu saati önemli yapan çok daha ilginç efsaneler var. Efsaneye göre, saat 15. yüzyıl sonlarında Hanus adındaki bir profesör tarafından yapılmış. Yapma amacı da insanlara mesaj vermekmiş aslında. Yani herkesin bir gün geldiği yere döneceğini ve toprak olacağını hatırlatmak istiyormuş. Bu saatin yapımından sonra profesör dünya çapında bir hayli ünlenmiş. Hatta kraldan bile önemli olmuş. Tüm Avrupa'dan insanlar kalkıp şehre saati görmek için gelmiş. Hatta başka ülkeler de böyle bir saat yapması için profesöre teklifte bulunmuşlar. Profesör reddetmiş ama kral bu tekliflerden rahatsız olmuş ve saatin bir başka ülkede yapılmasını engellemek için profesörün gözlerine mil çektirmiş. Bunun üzerine, kör olan profesör kendisini saatin mekanizması içine atarak intihar etmiş. Aslında burada amaçladığı saati bozmakmış. Hatta saat 50 yıl boyunca çalıştırılamamış. Muhteşem efsanelere sahip olan bu saatin hem mimari yapısı hem tekniği hem de üzerindeki detaylar da oldukça ilgi çekici. Saatin üzerinde bulunan kuklalar insanların yapmamaları gerekenleri anlatıyor. Bu dört kukladan bir tanesi kendini beğenmişliği, bir tanesi cimriliği, bir tanesi yaşama karşı isteksizliğ ive bir tanesi de gece hayatına düşkün olmayı temsil ediyor. Bununla birlikte saatte bulunan diğer 4 kukla da yapılması gerekenler olarak; bilimi, adaleti, astronomiyi ve eğitimi işaret ediyor. Saati her detaylı inceleyişinizde farklı bir noktası sizi büyüleyebilir. Elbette her saat başı gerçekleşen gösteriyi izlemelisiniz ancak bu zamanlarda hırsızlık olayının da çok fazla olduğunu hatırlatalım. Adresi; Staroměstské nám. 1, 110 00 Praha 1. Telefon; +420 236 002 629. Kuleyi ziyaret etme saatleri ise; her gün 09.00- 22.00 arası.

 

Karl Köprüsü / Karluv Most / Charles Köprüsü

 

Prag’da gezilecek yerler haritası kuşkusuz en önemli yer olarak size Karl Köprüsü'nü de gösterecektir. Köprü 1357 yılında yapılmış. Köprü, Prag Kalesi'ni, Mala Strana'yı ve Stare Mesto'yu birbirine bağlıyor. İçerisinde de yaklaşık 30 tane heykel bulunuyor. Burası hem çok tarihi hem çok işlevsel hem de çok turistik bir nokta. Üzerinde bulunan sokak sanatçılarıyla burada keyifli vakit geçirebilirsiniz. Vltava Nehri üstünde bulunan köprünün girişindeki kuleye az bir ücret ödeyerek çıkma ve şehir manzarasını seyretme şansınız da var. Adres; Karlův most, 110 00 Praha 1.

 

Prag Kalesi / Pražský Hrad

 

Prag’ta gezilecek yerler içinde Prag Kalesi turistik anlamda en güzel yerlerden bir tanesi. İçerisinde Aziz Vitus Katedrali, Aziz George Bazilikası, Aziz George Manastırı, Eski Kraliyet Sarayı, Kraliyet Bahçeleri, Prag Altın Yol ve Prag Kalesi Resim Galerisi de bulunuyor. Milattan sonra 870 yılında yapılmış olan Prag Kalesi, dünyanın en eski en ve en büyük antik kaleleri arasında. Kale, 7.5 dönüm bir alan içerisinde. Buranın ülkemizdeki kaleler gibi değil de daha çok bir şato gibi olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca kale içerisinde Lesser Town diye bilinen Bakanlık Binaları ile Hükümet Binaları da var. Ayrıca kaleye gittiğinizde kale önünde nöbet tutan askerlerin nöbet değişim seremonilerini de mutlaka görmelisiniz. Tam adresi; 119 08 Prague 1. İletişim için telefon numarası; +420 224 373 368. Prag Kalesi'ne giriş ücretsiz. Kalenin içerisini 06.00'dan 22.00'ye kadar, tarihi binaları ise 09.00'dan 17.00'ye kadar ziyaret edebilirsiniz.

 

Aziz Vitus Katedrali

 

Prag gezilecek yerler harita içerisinde Prag Kalesi'nin önemli yapılarından olan Aziz Vitus Katedrali de bulunuyor. Katedral 1344 yılında inşa edilmiş ve o günden bugüne kral ile kraliçelerin taç giyme törenlerinin yapıldığı yer olmuş. Katedralin en ilgi çekici yanı gotik tarzda yapılmış olan ve çok eşsiz detayları içerisinde barındıran mimarisi. Ayrıca katedralin mezarlığında şehrin ve ülkenin önemli insanlarının mezarları bulunuyor. Tam adresi;  III. nádvoří 48/2, 119 01 Praha 1. Telefon numarası; +420 224 372 434. Giriş ücreti 300 CZK. 09.00'dan 17.00'ye kadar ziyaret edilebilir. 

 

Wenceslas Meydanı

 

Vaclav Meydanı adıyla da bilinen Wenceslas Meydanı, Prag'ın önemli merkez meydanlarından bir tanesi. Önceleri at ticareti amacıyla kullanılan bu meydan günümüze kadar tarihteki pek çok önemli olayın yaşandığı bir yer olmuş. Bugünlerde ise içerisinde bol miktarda otel, kafe, restoran ve gece kulübü bulunuyor. Adresi; 110 00 Prague 1.

 

Kafka Museum

Prag'da doğmuş ve uzun yıllar yaşamış olan ünlü edebiyatçı Franz Kafka için yapılmış müze de Prag gezilecek yerler içerisinde kesinlikle çok önemli. Zaten bu önemli sanatçının şehirdeki izlerini hemen hemen her yerde görmeniz mümkün. Ancak eğer siz de bir Kafka severseniz, kesinlikle bu müzeyi gezmelisiniz. İçerisinde sanatçıya ve eserlerine dair pek çok detayı görmeniz mümkün. Müzenin hemen yanında bir de mağaza bulunuyor. Buradan da Kafka ile alakalı hediyelik eşya ürünlerini satın alabilirsiniz. Tam adresi; Cihelná 635/2b, 118 00 Praha 1. Telefon numarası; +420 257 535 373. Müzeyi; haftanın her günü 10.00'dan 18.00'e kadar ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti; 200 CZK.

 

Kampa Adası / Kampa Island

 

Prag yakın gezilecek yerler arasında gezilecek en güzel yer de kesinlikle Kampa Adası. Ada, Vltava Nehri'ne bağlı Şeytan Deresi kolu sayesinde oluşmuş. Eğer geziniz sürecinde şehrin kalabalığından ve gürültüsünden uzaklaşmak ve rahatlatmak isterseniz bu güzel adaya mutlaka gitmelisiniz. Üstelik şehrin içerisinden buraya ulaşım da oldukça kolay. Tam adresi; 118 00 Prague 1. Ulaşım için 6, 9, 12, 20 ve 22 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz.

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Prag Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder