Prag'da Alışveriş

Prag, turistik anlamda çok gelişmiş ve çok güzel bir şehir. Ancak Prag alışveriş konusunda da şehre gelen turistlere çok farklı imkanlar sunuyor. Yani Prag'da alışveriş yapmanın da en az gezmek kadar keyifli olduğunu söyleyebiliriz. Genelde bir şehre gidildiğinde ilk sorulan sorular arasında fiyatları bulunuyor. Prag’da alışveriş ucuz mu diye sorarsanız şehrin genelindeki pek çok şeyde olduğu gibi alışverişte de ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Elbette şehirde pek çok dünyaca ünlü markaların lüks mağazaları bulunuyor fakat burada ucuz alışveriş için imkanınız pek çok şehirden daha fazla. Ağırlıklı olarak geleneksel ürünleri Eski Şehir Meydanı ve çevresinden satın alabilirsiniz.

Şehirde kullanılan para birimi Çek Korunası. Bu nedenle şehre gitmeden önce ya da şehre hemen indiğinizde döviz bürolarından paranızı Çek Korunası ile değiştirebilirsiniz. Ancak bu noktada paranızı nerede değiştireceğiniz konusunda dikkatli olmalısınız. Çünkü sokakta pek çok insan size paranızı Çek Korunası ile kendilerinden değiştirebileceğinizi teklif ediyor. Bunun bir dolandırıcılık yöntemi olduğunu bilmenizi isteriz. Aynı zamanda birden fazla döviz bürosundan da işlem yapmadan önce fiyat almanızı öneririz. Şehirde alışveriş yaparken 2000 ve 5000 gibi büyük tutarlı tek banknotları kullanmamanızı öneririz, çünkü bazı mekanlar güvenlik nedeniyle bu paraları kabul etmeyebiliyorlar. Aynı zamanda alışveriş yapacağınız yerlerde Euro ile ödeme kabul ediliyorsa da Çek Korunası'nı tercih etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü Euro konusunda kur farkından dolayı daha fazla ödemeniz gerekebiliyor. Şehirde Tax Free veya Global Refund yazılı etiketlerin bulunduğu mağazalardan 2000.01 Çek Korunası üzerinde alışveriş yaptığınızda vergi muafiyetinden havaalanında faydalanabiliyorsunuz. Bu özellikle elektronik gibi yüksek meblağlı harcamalarınızda işinize yarayabilir.

Prag alışveriş fiyatları oldukça uygun demiştik. Bunu en çok şehirden hediyelik eşya alırken fark edebilirsiniz. Özellikle şehrin meşhur lal taşından, kristallerinden ve Prag kuklalarından satın almanızı öneririz. Bunun dışında şehir için özel olarak hazırlanmış ve şehrinin isminin yazılı olduğu çantalar, t-shirtler, kupalar, anahtarlıklar, magnetler ve defterler de oldukça güzel hediyelik eşyalar olabiliyor.

 

Na Prikope Caddesi

 

Prag alışveriş caddesi olarak nitelendirilen yer Na Prikope Caddesi. Burada pek çok alışveriş merkezinin yanı sıra dünyaca ünlü markalara ait mağazalar bulunuyor. Fiyatların ise markalara ve ürüne göre değiştiğini söyleyebiliriz. Elbette lüks markalarda çok fazla ucuzluk beklememek gerekir.

 

Wenceslas Meydanı

 

Prag alışveriş rehberi tarafından kesinlikle önerilen bir diğer yer ise Wenceslas Meydanı. Burada yerel mağazaların ve hediyelik eşya dükkanlarının yanı sıra dünyaca ünlü H&M, Mango, Esprit, Top Shop ve Next gibi markaların mağazalarını bulabilirsiniz. Üstelik bu meydan alışveriş arasında ufak ve keyifli molalar vermeniz içinde içerisinde pek çok kafeyi ve restoranı da barındırıyor.

 

Arkady Pankrac

 

Eğer Prag'a gittiğinizde ayakkabı üzerine alışveriş yapmak isterseniz size önerebileceğimiz alışveriş merkezi kesinlikle Arkady Pankrac. Burada sadece ayakkabı satan mağazalar ile, bir süpermarket, bir eczane, kitapçı ve yiyecek bölümü var. Hatta Pnakrac metro istasyonunun içinden hiç dışarıya çıkmadan direkt olarak buraya geçebiliyorsunuz. Alışveriş merkezinin tam adresi; Na Pankráci 86, Prague 4. Metronun C hattını kullanarak Pankrac durağında indiğinizde buraya ulaşabilirsiniz. Genellikle sabah 09.00'dan 21.00'e kadar açık oluyor. Telefon numarası; +420 225 111 100.

 

Obchodní dům Kotva

 

Kotva şehirdeki bir alışveriş merkezi ancak aslında bitpazarı tarzında bir yapısı var. Buradan elektronik eşyaları, ev eşyalarını, güzellik ürünlerini, bavulları ve çantaları oldukça uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Tam adresi; Nám. Republiky 8, Nové Město, Prague, Bohemia 110 00. Metronun B hattını kullanarak Nam Republiky durağında indiğinizde Kotva'ya ulaşabilirsiniz. Telefon numarası; +420 224 801 111. Çalışma saatleri 09.00 ile 20.00 arası.

 

Palace Flora

 

Prag alışveriş merkezleri içerisindeki en büyüklerinden biri olan Palace Flora, 2003 yılında açılmış. 4 katlı bir binası olan alışveriş merkezinin içinde 120 adet mağaza hizmet veriyor. Her çeşit ürünü kolayca bulabileceğiniz bu alışveriş merkezinde aynı zamanda yemek bölümü ile sinema bölümü de var. Metronun A hattını kullanarak Flora metro durağında indiğinizde buraya rahatça ulaşabilirsiniz. Tam adresi; Vinohradská 144, Prague 3. Pazartesi'den Cumartesi'ye kadar her gün 09.00 ile 21.00 arası, Pazar günleri ise 10.00 ile 21.00 arası açık oluyor. Telefon numarası; +420 255 742 191.

 

Palladium

 

Şehir merkezindeki Prag alışveriş merkezi olan Palladium 5 katlı yapısı, 170 mağazası ve 30 restoranı ile oldukça geniş bir alışveriş kompleksi. Üstelik alışveriş merkezinin içerisinde metro istasyonu bulunuyor. Dünyaca ünlü ECCO, Benetton, C&A, Mothercare, Marks&Spencer, H&M ve Puma gibi markaların mağazalarını burada bulabilirsiniz. Tam adresi; Namesti Republiky 1, Prague 1.. Metronun B hattını kullanarak Namesti Republiky durağında indiğinizde buraya kolayca ulaşmanız mümkün. Pazar, Pazartesi, Salı ve Çarşamba 09.00'dan 21.00'e kadar, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri ise 09.00'dan 22.00'ye kadar hizmet veriyor.

 

Myslbek Alışveriş Galerisi

 

Myslbek, 1996 yılında açılmış ve şehrin ilk alışveriş merkezi olmuş. İçerisinde dünyaca ünlü markaların mağazaları bulunuyor ve aynı zamanda Eski Şehir ile Yeni Şehir'in tam ortasında konumlanıyor. Ulaşılabilirlik açısından da oldukça güzel bir noktada. Tam adresi; Na příkopě 19/21, Prague 1. Metronun A ya da B hatlarını kullanarak Mustek durağında indiğinizde buraya ulaşabilirsiniz. Telefon numarası; +420 224 835 000. Bu alışveriş merkezi haftanın her günü 08.30'dan 22.00'ye kadar hizmet veriyor. Yani alışveriş yapmak için çok geniş bir zamanınız var diyebiliriz.

 

Slovansky Dum

 

Na Prikope Caddesi'nde bulunan Slovansky Dum alışveriş merkezi yine Nautica, Tommy Hilfiger, Miss Sixty ve Beltissimo gibi markaları bulabileceğiniz bir alışveriş merkezi. Ayrıca içerisinde bir sinema bulunuyor. Tam adresi; Na Příkopě 22, 110 00 Praha 1. Metronun A ve B hattını kullandığınızda buraya ulaşmak için Mustek durağında inmeniz gerekir. Telefon numarası; +420 221 451 380. Haftanın her günü 10.00'dan 20.00'ye kadar açık oluyor.

 

Karl Köprüsü'nde Kurulan Pazar

 

Prag’ta alışveriş için pazarlar da oldukça fazla tercih ediliyor. Ünlü köprü Charles Köprüsü üzerinde yani Karl Köprüsü'nde, sürekli kurulu olan tezgahlar bulunuyor. Buradan oldukça orjinal ürünler satın alabilirsiniz. Üstelik fiyatları da uygun oluyor ve pazarlık yapma şansınız var. Genellikle el işi takılar, fotoğraflar ve resimler satılıyor. Metronun A hattını kullanarak Staromestska durağında indiğinizde buraya gidebilirsiniz.

 

Havelske Trziste

 

Bu pazar, şehrin yıl boyunca açık olan pazarlarından bir tanesi. Özellikle turistlerin çok fazla ilgi gösterdiği bu pazardan, sebzeler, meyveler, çiçekler, el işi ürünleri, deri ürünler, tahta oyuncaklar, seramik ürünler ve çeşitli hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Üstelik eğer şehirde kaldığınız sürece yiyecek alışverişi de yapmanız gerekiyorsa kesinlikle bu ihtiyaçlarınızı buradan karşılamanızı öneririz. Çünkü fiyatları marketlere oranla çok daha ucuz oluyor. Pazarın tam adresi; Havelska Street, Prague 1. Metronun A ve B hattını kullandığınızda Mustek durağında inerek buraya gidebilirsiniz. Telefon numarası; +420 224 227 186. Pazar, Pazar ve Cumartesi günleri kapalı oluyor. Diğer günlerde ise 08.00'den 20.00'ye kadar gidebilirsiniz.

 

Prag Bit Pazarı

 

Eğer Prag'ta çok uzun bir alışveriş istiyorsanız kesinlikle Prag Bit Pazarı'nı tercih etmelisiniz. Burası ağırlıklı olarak şehirde yaşayanlara hitap eden bir yer olsa da turistlerin de çok fazla ilgisini çekiyor. Çoğunlukla kıyafet, aksesuar ve eski fotoğrafların satıldığı bu yerde ikinci el ürünler bulunuyor. Yine de sıfır ürünlere de rastlayabilirsiniz. Tam adresi; River Embankment, Prague 2. Metronun B hattını kullanarak Karlovo Namesti durağında indiğinizde buraya ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda buraya tramvay ile de gitmek mümkün. Pazar ayın ikinci Cumartesi, 09.00'dan 16.00'ya kadar açık oluyor.

 

Prazska Trznice

 

Prag'da açık alanda bulunan en büyük pazar Prazska Trznice. Üstelik içerisinde büfeler de var. Buradan ev eşyalarını, yiyecekleri, el işi ürünlerini ve alkolleri çok uygun fiyatlara satın almak mümkün. Ağırlıklı olarak şehirde yaşayanlar tercih etse de turistlerin de ilgisini çekecek pek çok şey bulunur. Tam adresi; Bubenske nabrezi, Holesovice, Prague 7. Metronun C hattını kullanarak Vltavska durağında indiğinizde buraya ulaşabilirsiniz. Telefon numarası; +420 220 800 592. Burası Pazar günleri kapalı oluyor. Diğer günlerde ise 08.00'den 20.00'ye kadar gidebilirsiniz.

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Prag Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder