Prag'a Ne Zaman Gidilmeli

Çek Cumhuriyeti'nin başkenti, gözde tatil rotalarından biri olan Prag'da yaz ayları sıcak ve ılıman, kış ayları oldukça soğuk ve kurak geçer.

 

1. Kış

 

Prag kış mevsimi oldukça soğuk geçer. Bu soğukların da etkisiyle şehir turist yoğunluğu açısından oldukça düşük bir sezon geçirir. Dondurucu Prag soğukları, kar altında Prag manzaralarıyla size bu soğukları unutturabilir. Prag'da kış ayları ortalama sıcaklık 2-3 derece civarında seyreder. Geceleri genellikle sıfırın altında hava sıcaklıkları görülür. Yağış açısından kurak bir mevsimdir, genel yağış türü kardır.

 

2. İlkbahar – Yaz

 

Kış aylarını atlatan Prag, turist sayısı olarak ilkbahar aylarıyla birlikte kalabalıklaşmaya başlar. Prag ilkbahar mevsiminin oldukça renkli ve güzel yaşandığı bir şehirdir. Yaz ayları ise oldukça sıcak geçen Prag'da en sıcak zamanlar Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 20 derecenin üzerinde seyreder.

 

3. Sonbahar

 

Turistler için Prag'ı gezmenin en uygun zamanı geçiş mevsimleri olan ilkbahar ve sonbahardır. Sonbahar ayı içinde özellikle Eylül ve Ekim ayları kış soğuklarıyla yüzleşmeden geçirebileceğiniz keyifli dakikalar için son zamanlar. Prag üstelik yaz ayları kadar kalabalık olmayacaktır ve size daha rahat bir gezi imkanı sunacaktır.

 

4. Geçtiğimiz Yıl

 

Geçtiğimiz yıl Prag'da mevsim normallerinde bir hava durumu görüldü. En çok yağışı Temmuz ayı alırken, Ocak ayı en soğuk aydı ve ortalama sıcaklık -1 derece olarak ölçüldü. 19 mm yağış alan Şubat ayı yılın en kurak ayı olurken, Temmuz ayı 70 mm yağış aldı.

 

5. Prag Festivalleri

 

Prag tarihi, kültürü, sanat eserleri dışında yılın çeşitli zamanlarında düzenlenen festivalleriyle de dikkat çeken bir şehir. Özellikle havaların da güzel olduğu zamanlara denk gelen bu etkinliklerle seyahatinize renk katabilirsiniz. Yılbaşında Prag'da kutlamalar çok renkli geçer, bunun dışında Ocak aylarında aynı zamanda Prag Kış Müzik Festivali düzenlenir. Bahar aylarında ise Prag'da birçok festival düzenlenmektedir. Bunlardan başlıcaları; Paskalya Pazarları, Cadılar Gecesi, Prag İlkbahar Uluslararası Müzik Festivali, Çek Bira Festivali olarak sıralanabilir. Yaz aylarında turist kitlelerinin şehrin tamamını doldurduğu ve katıldıkları etkinlikler ise genellikle Tanec Praha, Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali, Prague Proms, Bohemya Müzik Festivali, Yaz Müzik Festivali, Verdi Festivali olarak sıralanıyor. Sonbahar ve kış aylarında ise başlıca festivaller; Sonbahar Müzik Festivali, Prag Uluslararsı Jazz Festivali, Fotoğraf Festivali ve Noel Etkinlikleri olarak sayılabilir.

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Prag Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder