Porto'ya Ne Zaman Gidilmeli

Portekiz'in en büyük ikinci şehri olan ve kuzeyinde yer alan Porto, Akdeniz iklimi özelliklerinin görüldüğü bir şehir. Bu nedenle şehre her dönem seyahat etmeyi düşünebilirsiniz. Yazları sıcak ve kurak, kışları serin ve yağışlı geçen Porto, yağışlı olsa dahi açık bir havaya sahip olan bir şehir olarak dikkat çekiyor.

 

1. Kış

 

Kış ayları Porto'da birçok şehre göre daha yumuşak geçiyor. Genel olarak yağış biçiminin yağmur olduğu şehirde kış aylarında ortalama hava sıcaklıkları 15 derece civarında seyretmektedir.

 

2. İlkbahar – Yaz

 

Porto'da bahar ayları oldukça güzel geçmektedir. Havaların iyice ısınmaya başladığı bahar aylarında nadir de olsa yağmur görülebilir. Güneşli saatlerin oldukça fazlalaşmaya başladığı Mart, Nisan ve Mayıs aylarında Porto sokakları ideal gezip tozma sıcaklıklarında dersek yanılmış olmayız. Mayıs'la beraber iyice yükselen sıcaklıklarla birlikte artık yağış da neredeyse hiç görülmez. Oldukça sıcak günlerin yaşanabildiği yaz aylarında ise sıcaklıklar zaman zaman 35 dereceleri zorlayabilmektedir. Ortalama yaz sıcaklıkları 25 - 26 derece civarındadır. Yağmurlu gün yaz aylarında hemen hemen hiç görülmez.

 

3. Sonbahar

 

Porto'da sonbahar mevsimi oldukça yumuşak geçer fakat Ağustos ayından itibaren artık yavaş yavaş yağmur biçiminde yağışlar görülmeye başlanır. Senenin en çok yağış alan aylarından biri de sonbahar mevsiminde görülmektedir. % 35 yağmur ihtimali olan Ekim ayı sıcaklık ortalaması 15 - 17 derece arasında değişim göstermektedir.

 

4. Geçtiğimiz Yıl

 

,

Porto'da geçtiğimiz sene, genel ortalamalara yakın bir iklim ve sıcaklık durumu gözlendi. Sıcak ve kurak bir yaz ayının ardından kısmen yağmur biçiminde yağış alan serin bir kış mevsimi yaşayan Porto'da geçen yıl beklenenlerin aksine Mayıs ayında oldukça yağmur aldı.

5. Porto Festivalleri

Porto hava durumu güzel olunca festival açısından da oldukça zengin bir şehir. Hemen hemen her sene düzenlenen ve Porto'ya renk katan Porto festivalleri ve tarihlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Fantasporto Film Festivali (Şubat - Mart)
  • NOS Primavera Sound (Haziran) (2016 yılında ülkemizden Selda Bağcan da sahne aldı.)
  • Serralves Çağdaş Sanat Festivali (Haziran)
  • Festa de Sao Joao (Haziran)
  • St. John Fest (Haziran)
Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

Diğer Portekiz Kalkışlı Uçuşlar

X
Porto Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder